ŻYJ BEZ NAŁOGÓW I PRZEMOCY

     19 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień bez nałogów i przemocy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: Stop nałogom i złym zachowaniom. Z każdej klasy wybrane zostało siedem osób do wykonywania zadań. Do szkoły przyjechały również siedmioosobowe zespoły z każdej podstawówki. Na początku trzeba było wykonać plakaty powiązane z hasłem, a dodatkowo gimnazjaliści musieli wykonać plakaty o bezpiecznych wakacjach. Następnie losowane były tematy scenek, które potem trzeba   było przedstawić. Kiedy gimnazjaliści przygotowywali się do występów, uczniowie podstawówki mieli  warsztaty z lekarzem panem Jackiem Czerniecem. Potem role się zamieniły  i uczniowie podstawówki mieli czas na przygotowanie scenki, a gimnazjum miało warsztaty. W końcu przyszedł czas na występy, uczniowie mieli przedstawić scenkę z wcześniej wylosowanym tematem np: „Mówię nie wagarowaniu" lub ,,Stop przemocy". Po wszystkim klasa Ia zaprezentowała przedstawienie pt: „Jak Wojtek został strażakiem". Po występie przyszedł czas na werdykt i rozdanie nagród. Miejsce pierwsze wśród podstawówek zajęła Szkoła Podstawowa w Lisikierzu, a w gimnazjum - pierwsze miejsce zajęły klasy: Ib i IIIb. Spontaniczne działania, które były podejmowane tego dnia, wszystkim przypadły do gustu.


BIEG PO ZDROWIE

     W II okresie roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą Barbarą Majek realizowali projekt „Bieg po zdrowie” zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łukowie.

     Głównym celem programu było zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie, jak i w przyszłości, w ich dalszym życiu. Celem jest także ukazanie atrakcyjności życia wolnego od uzależnienia od tytoniu.

     Odbyło się 6 lekcji, podczas których uczniowie dyskutowali, wymieniali doświadczenia, refleksje i pomysły, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi, liczyli koszty palenia papierosów.

     Uczniowie pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiks z bohaterami programu – Natalią i Kubą. Nauczyli się zachowań asertywnych.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali podczas realizacji projektu.

Barbara Majek


WIZYTA W SCHRONISKU HAPPY DOG

 

     10 czerwca 2017r. uczniowie Zespołu Oświatowego w Mysłowie odwiedzili schronisko Happy Dog w Sobolewie.

     Uczniowie przekazali zebrane karmy i spędzili kilka godzin na spacerach z pieskami po okolicy.

     Uczniowie przekonali się jak bardzo ich czas potrzebny jest opuszczonym zwierzętom. Wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna. Uczniowie już od najmłodszych lat uczą się przyjaznego stosunku do zwierząt tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest schronisko.

     Wizyta w schronisku okazała się tak ciekawa, że następnego dnia uczniowie pytali: „Kiedy znowu pojedziemy do schroniska?”

Barbara Majek


FESTWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

 

     9 czerwca 2017 roku w piątek na trzeciej godzinie lekcyjnej w naszej szkole odbył się już IV Festiwal Piosenki Obcojęzycznej.  Każda z klas gimnazjalnych miała za zadanie przedstawić po dwie piosenki wykonane w językach obcych: jedna po angielsku, natomiast druga - po rosyjsku. Poszczególni przedstawiciele wychodzili na scenę w wylosowanej nieco wcześniej kolejności. Niektóre klasy, aby uatrakcyjnić swój występ, oprócz śpiewu, przygotowały również układ taneczny lub ciekawą inscenizację do wybranego przez siebie utworu. Inne postawiły na tradycyjny, prosty śpiew. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich propozycji jury udało się na krótką naradę. Nauczyciele powołani do naszego jury musieli ocenić w sumie aż 12 piosenek. Po chwili ogłoszono wyniki i wyłoniono zwycięzców naszego festiwalu.

Wyniki:

piosenka rosyjska:

Im.: kl. Ia, Ib, IIIa

IIm.: kl. IIIb

IIIm.: kl. IIa, IIb,

piosenka angielska:

Im.: kl. Ia, Ib

IIm.: kl. IIa, IIIa, IIIb

IIIm.: kl. IIb

Weronika Sadło


WYCIECZKA DO WARSZAWY

     8 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Opiekunowie B. Majek, P. Bany i R. Jakubowska wraz z uczniami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zwiedzili Muzeum Narodowe i Stare Miasto. Odwiedzili Park Trampolin, obejrzeli filmy: „Jutro będziemy szczęśliwi” i „Piraci z Karaibów”

Barbara Majek


BAL TRZECIOKLASISTÓW

     7 czerwca 2017 r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie odbył się wieczorek pożegnalny uczniów klas trzecich. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00 od tradycyjnego poloneza, którego z uczniami przygotowywała p. Ewa Kuryła. Pięknie prezentujący się uczniowie zachwycili wszystkich widzów. W niejednym oku zakręciła się łezka na widok naszej młodzieży w tak odświętnym i dojrzałym wydaniu. Następnie wszyscy zostali zaproszenie na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po smacznym obiedzie młodzież ruszyła do tańca. Wszyscy świetnie się bawili. Atmosfera była naprawdę wspaniała - w końcu to ostatnia wspólna zabawa trzecioklasistów - już wkrótce absolwentów. Koledzy z klas drugich przygotowali niespodziankę w formie prezentacji multimedialnej pokazującej z humorem czas spędzony w szkolnych murach. Przez cały wieczór wszystkim dopisywał wspaniały humor i dobra zabawa. 

 


DZIEŃ DZIECKA

     Dnia 31 maja w naszej szkole odbył się dzień dziecka. Na początku odbyła część oficjalna, potem rozgrywki międzyklasowe w piłkę nożną. Na zakończenie wszyscy obejrzeliśmy film:  „BFG- Bardzo Fajny Gigant" w kinie plenerowym, które przyjechało do szkoły. Następnego dnia zaś odbył się gminny dzień dziecka na EkoFarmie w Woli Zadybskiej. Na początku był występ przedszkolaków z terenu gminy oraz trzeciej klasy z naszej szkoły. Potem odbył występ znanego nam już teatru tańca ,,Kwieciste Gwiazdy" z Ukrainy. Następnie odbyły się rozgrywki w wielu konkurencjach takich jak: strzelanie z łuku czy paintball. Na zakończenie odbyło się jeszcze podsumowanie całego dnia, a później odjazd do domów.

 


DZIEŃ MATKI I OJCA

     Dzień Matki i Ojca to szczególne dni w kalendarzu. Jak co roku w naszej szkole uczniowie przygotowali dla swoich rodziców montaż słowno-muzyczny a także słodki poczęstunek.  Młodsi uczniowie ze szkoły  podstawowej przygotowali piosenki i wierszyki, ale również uczniowie z klasy trzeciej i czwartej zachwycili wszystkich swoim występem tanecznym. Także uczniowie gimnazjum znakomicie zaprezentowali się przed naszymi gośćmi. Było nam bardzo miło gościć tak wielu rodziców.


WYCIECZKA W KARKONOSZE

     W dniach 8-11 maja uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego uczestniczyli w wycieczce, w której udział wzięło czterdziestu uczniów  oraz czterech opiekunów: p. Anna Kamińska, p. Renata Jakubowska, p. Hanna Skwarek, p. Agnieszka Zalewska. Nasza baza wypadowa znajdowała się w Szklarskiej Porębie. Po drodze w góry zwiedziliśmy Wrocław. Kolejnego dnia wyjechaliśmy do Pragi, której historię i zabytki poznawaliśmy z bardzo sympatycznym przewodnikiem. Następnym punktem programu było magiczne Skalne Miasto w Czechach. W czwartek ochoczo zdobyliśmy Szrenicę - szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy. Mimo że wyjazd był bardzo intensywny i bywaliśmy wykończeni, wycieczka ta na długo pozostanie w naszej pamięci

 


GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

 

     Jak co roku podczas obchodów Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Woli Mysłowskiej zaprosiła uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu naszej gminy do udziału w X Gminnym Konkursie Recytatorskim. Tegoroczna edycja została poświęcona patronom roku 2017: Tadeuszowi Kościuszce, Józefowi Piłsudskiemu i Rzece Wiśle. Uczniowie reprezentujący nasze gimnazjum zaprezentowali się znakomicie i zajęli następujące miejsca:

I m. Natalia Tratkiewicz i Przemysław Sokół kl.IIIa

II m. Katarzyna Celej kl. IIb

III m. Kamila Kamola kl. IIIb.

Gratulujemy


 IV POWIATOWY KONKURS "Kalejdoskop zawodów - praca moich marzeń"  

     22 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w IV Powiatowym Konkursie „Kalejdoskop zawodów – praca moich marzeń”, do którego przystąpili uczniowie naszej szkoły.

     Przedmiotem konkursu była wypowiedź pisemna w języku obcym wskazująca na walory różnych zawodów. Uczniowie pisali prace pod opieką p. Pauliny Bany i p. Barbary Majek. Celem konkursu było kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy.   

     Aleksandra Czajka i Weronika Sadło z kl.I b za swoje prace, napisane w języku angielskim otrzymały wyróżnienia, natomiast uczennica kl. IIIb Sandra Włodarczyk zdobyła wyróżnienie za napisaną pracę w języku rosyjskim.

     Uroczystą galę rozdania nagród uświetnili przybyli goście z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nasi uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach kulturowo-językowych, których tematem były lalki Motanki. Lalki Motanki to tradycyjna technika lalkarska z terenów Ukrainy. Charakteryzują się tym, że zrobione są bez użycia igły. Motanki mają przynosić: pomyślność, chronić przed złem, spełniać życzenia, służyć zabawie. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali upominki ufundowane przez Biuro Promocji UMCS oraz zrobione przez siebie lalki – „na szczęście”.

                                                                                                    Gratulujemy!

 


ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO

 

     5 kwietnia 2017r. uczniowie z klasy Ib wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Odalską zrealizowali część projektu pt. „Żyj smacznie i zdrowo” zorganizowanego przez Winiary, do którego przystąpiła nasza szkoła.

     Na początku w wyznaczonych wcześniej grupach mieliśmy za zadanie przygotować dania według przepisów zamieszczonych na stronie internetowej: www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Mieliśmy duży wybór, więc wybraliśmy te, które według nas były niezbyt trudne do zrobienia, a zarazem smaczne. Na czwartej godzinie lekcyjnej przyrządziliśmy wybrane potrawy. Nie zajęło nam to dużo czasu, dlatego na następnej lekcji poszliśmy do klas młodszych ze szkoły podstawowej, aby poczęstować tamtejszych uczniów naszymi wyrobami i zachęcić ich do zdrowego odżywiania poprzez różne zagadki, zabawy i sposoby, aby warzywami i owocami „nakarmić” również nasz wzrok.

     Myślę, że naszym młodszym kolegom smakowały dania przygotowane przez nas i dobrze się bawili podczas wymyślonych zabaw. Takie projekty bardzo nam się podobają. Są one dobrą przerwą w nauce.

Weronika Sadło


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca w naszej szkole  obchodzony był Pierwszy Dzień Wiosny. Z okazji tego dnia  w naszym gimnazjum odbył się  „XVI Gminny Festiwal Piosenki Bajkowej”. Rozpoczęliśmy od występów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Repertuar był naprawdę różnorodny, były piosenki  z takich bajek jak: „Kraina lodu”, „ Smerfy” oraz „Akademia Pana Kleksa”. Ostatecznie wygrały zerowiaki ze Szkoły Podstawowej z Wandowa, które „zmiażdżyły” resztę konkurencji. Po podstawówce przyszedł czas na gimnazjum.  Każda klasa pokazała się od jak najlepszej strony, dlatego trudno było wybrać ten jeden, najlepszy występ. I miejsce zdobyła klasa 1a  z piosenką  „ Po raz pierwszy widzę blask” z bajki „ Zaplątani”. Każda z klas zarówno podstawowych  jak i gimnazjum dostała nagrodę w formie porcelanowego słonika.

Emilka Kamińska


DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

 

     Podczas corocznej imprezy pierwszego dnia wiosny w Zespole Oświatowym w Mysłowie uczniowie gimnazjum obchodzili także Dzień Świętego Patryka. To irlandzkie święto narodowe wypada 17 marca. Podczas całej imprezy były sprzedawane ciasta i babeczki upieczone przez młodzież, wyłącznie koloru zielonego, ponieważ kolorem przewodnim całej uroczystości był zielony. Na początku została przedstawiona prezentacja na temat tego święta. Każdy uważnie słuchał, ponieważ następnie został przeprowadzony konkurs wiedzy na podstawie wcześniejszego pokazu. Kolejną zabawą były ,,krzesełka”. W grze wzięły udział uczennice z każdej klasy podstawówki i gimnazjum oraz wychowawcy klas gimnazjalnych. Po ogłoszeniu wyników konkursów wszyscy zebrani zaśpiewali prezentowaną już wcześniej piosenkę „Kocham Cię jak Irlandię”.

Ola Czajka

I OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO

     17 marca czterech uczniów naszej szkoły Damian Sobiech, Emilia Kamińska, Agata Chudzik i Ola Czajka wzięło udział w I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego – Garwolin 2017. Organizatorem imprezy było Studio Ruchu Kordaszewscy w Garwolinie.

 


 DZIEŃ KOBIET

        

     Jak co roku panowie w naszej szkole pamiętali o Dniu Kobiet. W każdej klasie odbyły się małe uroczystości z poczęstunkiem i upominkami. Natomiast we wtorek 14 marca odbył się apel przygotowany przez klasę czwartą szkoły podstawowej pod opieką pana Andrzeja Sprychy i pana Przemka Mańko. Na koniec czekała nas bardzo miła niespodzianka, a mianowicie występ pana Andrzeja z piosenką „Polskie dziewczyny”, który został nagrodzony gromkimi brawami.

 


WIZYTA W TELEWIZJI "MAGNES"

    

     9 marca 2017 roku w czwartek uczniowie naszej szkoły odbyli wizytę w lokalnej telewizji „Magnes TV” w Łukowie. Miały tam miejsce warsztaty dziennikarsko-fotograficzne, podczas których pracownicy tej telewizji pokazali nam, na czym polega ich zawód. Na samym początku zapoznaliśmy się ze sprzętem. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: fotografów oraz dziennikarzy. Pierwsza - miała za zadanie wykonać dobrze oświetlone zdjęcie. Następnie uczniowie wyszli na zewnątrz, zobaczyć, jak działają drony. W tym czasie przyszli dziennikarze musieli napisać krótkie sprawozdanie z tego, co robili, by móc później odczytać je w lektorce. W dalszej kolejności pokazano nam komputerową obróbkę filmów oraz przerabianie wykonanych wcześniej fotografii w Photoshopie. Dostarczyło nam to dużo radości.

         Warsztaty te były bardzo ciekawe i interesujące. Dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji oraz mieliśmy okazję poznać pracę dziennikarza i fotografa.

Weronika Sadło

 


WARSZTATY W KLASACH PIERWSZYCH

     Dnia 28 lutego 2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące aktywnych metod uczenia się. Mimo tego, że warsztaty trwały (aż) 90 minut, czyli dwie godziny lekcyjne, ten czas upłynął bardzo szybko i nikt nie odczuwał znudzenia. Wszystko to zasługa Pani psycholog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łukowie, która  pokazywała naszym uczniom bardzo ciekawe i skuteczne sposoby nauki  oraz przeprowadzała wiele interesujących ćwiczeń i zadań.

Grzegorz Iwaniec

 


CHOINKA SZKOLNA

 

     Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Do zabawy w tegorocznym balu zaprosił nas DJ Peblo, który przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno się podobały, sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów.

     Zabawa choinkowa to nie tyko dyskoteka, to również konkursy, klasy prezentowały swoje umiejętności w zawodach sprawnościowych, a na koniec wybraliśmy królową i króla balu. Zostali nimi Klaudia Czajka i Dominik Białach. Do samego końca nasi uczniowie świetnie się bawili w znakomitych humorach. Kolejna zabawa choinkowa za nami.

 


RANDKA Z KSIĄŻKĄ W SZKOLNEJ BIBLIOTERCE

 

     Walentynki to wyjątkowy dzień w roku. Również w bibliotece szkolnej na czytelników czekała miła niespodzianka. Akcja "Randka z książką" cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Każdy, kto w tym szczególnym dniu odwiedził bibliotekę szkolną, wychodził z niej z uśmiechem na twarzy oraz z wyjątkową Walentynką - niespodzianką.

 


 WALENTYNKA DLA KIEROWCY

     14 lutego, w Walentynki klasa Ib została wybrana do akcji ,,Walentynka dla kierowcy”. Uczniowie: Kasia Antolik, Damian Kondej i Aleksandra Czajka wraz z dwoma policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie pojechali do Jarczewa rozdawać walentynki. Dla kierowców, którzy jechali przepisowo, młodzież miała czerwone walentynki z pochwałą, natomiast dla jadących zbyt szybko- czarne walentynki z przestrogą.

Ola Czajka


 WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Gratulacje !!!

     Dzięki Waszemu oddaniu udało się zebrać ponad 8000 złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Nasza szkoła również w tym roku włączyła się w organizację akcji dobroczynnej w ramach 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspieranie akcji jest okazją do kształtowania u młodych ludzi wrażliwości i pragnienia ofiarnego czynienia dobra, dlatego cieszymy się, że w tym roku społeczność naszej szkoły pokazała, że można pomagać potrzebującym, wspólnie działając. Jesteśmy dumni i wzruszeni, że  mogliśmy być częścią wspaniałej akcji niosącej pomoc tak wielu ludziom - starszym i młodszym.

     Celem tegorocznej zbiórki było pozyskanie środków finansowych dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Organizatorzy WOŚP w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie składają serdeczne podziękowania wolontariuszom, wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację 25. finału oraz hojnym darczyńcom.PODSUMOWANIE I OKRESU

 

     W czwartek, 9 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie I semestru nauki. Rodzice zostali zaproszeni na wywiadówkę o godzinie 14:00, by dowiedzieć się, jak w szkole radzą sobie ich pociechy, lecz przed wywiadówką, o godzinie 13:30 miało miejsce spotkanie na sali gimnastycznej, podczas którego Pani Dyrektor przedstawiła wszystkie sukcesy naszej placówki oraz wszystkie osiągnięcia uczniów tj. sukcesy sportowe bądź nieopuszczenie ani jednego dnia nauki. Podczas tego zebrania odbyło się również uroczyste wręczenie stypendiów przez Pana Wójta dla osób z najwyższą średnią. Po całym wydarzeniu dumni rodzice wybrali się na indywidualne spotkanie z wychowawcami swoich dzieci w klasach.

Natalia Gomoła

 


 


WARSZTATY NA TEMAT EWAKUACJI

     13 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty ewakuacji z miejsc zagrożonych pożarem dla klas trzecich gimnazjum. Zajęcia prowadził pan ze straży pożarnej z Łukowa, który bardzo dokładnie przedstawił nam sposoby ewakuacji w przypadku zagrożenia zdrowia czy nawet życia. Opisał także różne rodzaje pożarów oraz sposoby ich gaszenia. Na kilku ochotnikach zademonstrował  zachowania, kiedy mamy możliwość uratowania komuś życia. Wytłumaczył także specyfikę pożaru. Wyjaśnił, jak mamy się zachować, kiedy grozi nam niebezpieczeństwo. Warsztaty były interesujące i bardzo pomocne. Nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji możemy się znaleźć,  dlatego takie wskazówki są bardzo cenne.

Weronika Szerszeń


WYJAZD NA NARTY

     11 stycznia w środę, tuż przed feriami, wyjechaliśmy na kilka godzin do Rąblowa na narty. Wraz z nami na wycieczkę pojechały nasze trzy nauczycielki: p. Kamińska, p. Kosmowska i p. Porakowska. Pogoda dopisywała idealnie. Wyjechaliśmy około 8.30 spod szkoły. Na miejscu byliśmy kilka minut po 10. Na początku udaliśmy się do wypożyczalni nart. Tam wchodziliśmy grupami i odbieraliśmy swój sprzęt. Kiedy kupiliśmy karnety, udaliśmy się na stok. Panie podzieliły nas na dwie grupy: umiejących już jeździć i uczących się. Każda grupa miała swoje miejsce. Grupa, która się uczyła, miała swoich instruktorów. Zaś reszta zjeżdżała z p. Porakowską ze stoku. Wyjazd był rewelacyjny. Wszystko udało się jak najlepiej. Wróciliśmy cali i zdrowi oraz bardzo zadowoleni w fantastycznej atmosferze. Pod szkołą byliśmy chwilkę po 14.30.

Weronika Szerszeń


ANIELSKIE ŚPIEWANIE W WOLI GUŁOWSKIEJ

     8 stycznia  2017r. dwie uczennice z naszej szkoły – Weronika Szerszeń i Natalia Kamola wybrały się na konkurs kolęd i pastorałek do Woli Gułowskiej. W kategorii gimnazjum solistki rywalizowały z 12 uczestniczkami. Natalia śpiewała kolędę "Jezus Malusieńki" a Weronika ,,Lulaj go Matko lulaj”. Konkurs rozpoczął się około godziny 17. Dziewczyny dostały dyplomy oraz słodkie upominki.  Wszyscy uczestnicy byli genialni. Atmosfera była bardzo ciepła  i przyjemna. Myślę, że nikomu nie brakowało uśmiechu. Bardzo gratulujemy wygranym oraz naszym dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów.

  KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ CHOINKĘ

     20 grudnia 2016r. W Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyła się wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza łukowska choinka” oraz wręczenie nagród laureatom. Do konkursu zgłoszono 80 choinek wykonanych różnymi technikami. Uczestnikami byli dorośli, młodzież i dzieci. Z naszej szkoły kilkoro uczniów również wzięło udział w tym konkursie. Kamila Kamola z kl. IIIb za swoją pracę otrzymała wyróżnienie. Jej choinka razem z pozostałymi nagrodzonymi pracami pojechała na międzynarodowy wernisaż choinek.

Gratulujemy!

 


 MAGICZNY CZAS ŚWIĄT

     Dnia 19 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Przez pierwsze dwie lekcje gimnazjaliści mieli zajęcia dydaktyczne. Następnie odbyło się piękne przedstawienie, w którym brali udział wszyscy uczniowie, ale zostało ono przygotowane przez uczniów klas drugich. Każda klasa śpiewała wylosowaną wcześniej kolędę. Od prowadzących dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek dotyczących Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach. Następnie mieliśmy wieczerze w klasach. Czytanie Pisma św. i dzielenie się opłatkiem sprawiło nam wiele radości. Po uroczystym wstępie zjedliśmy wigilijne potrawy i śpiewaliśmy kolędy. Ten dzień spędziliśmy w bardzo miłym gronie i przyjemnej atmosferze.

Natalia Tratkiewicz

 


WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

     16 grudnia 2016r. uczniowie Gimnazjum w Mysłowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, które zorganizowano w naszej szkole. Zajęcia prowadził pan Piotr Giczela     dziennikarz „Tygodnika Siedleckiego”. W warsztatach wzięli udział głównie uczniowie, którzy działają w kole dziennikarskim i piszą artykuły do gazetki szkolnej „Szkolne Fakty”. Młodzi dziennikarze poznawali sztukę dziennikarstwa od podszewki. Pan Piotr na wstępie omówił takie tematy jak: wolność mediów, wolność wyrażania poglądów i zakaz cenzury a także prawo do uzyskiwania informacji. Omówione również zostały gatunki dziennikarskie, kwestie prawne i etyczne dotyczące zawodu dziennikarza. W części praktycznej uczniowie zastanawiali się jak postąpiliby w różnych sytuacjach jako prawdziwi reporterzy. Warsztaty te pokazały uczniom, jak odpowiedzialnym jest zawód dziennikarza, który, relacjonując wydarzenia, musi być bardzo obiektywny a jednocześnie musi to robić zgodnie z obowiązującym prawem a także swoim sumieniem.

 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

     8 grudnia 2016roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Na początku uczniowie wraz z opiekunami udali się na lodowisko, później po kina, a na sam koniec do galerii "Złote Tarasy”. Uczestnicy wycieczki mieli czas wolny, aby coś kupić i zjeść. Opiekunowie wycieczki to: Pani Barbara Majek, Pani Paulina Bany, Pani Renata Jakubowska oraz Pani Miłosława Porakowska. Wycieczkowicze spędzili cały dzień bardzo aktywnie i wesoło. Wrócili do domu ok. godziny 21:00.

Dagmara Beczek

 


 MIKOŁAJKI

     6 grudnia to dzień świętego Mikołaja, a zatem uczniowie gimnazjum nie mogli przegapić takiej okazji, aby uczcić ten wspaniały dzień. Był to również w naszej szkole Dzień Czerwonej Czapki i każdy, kto miał czapkę świętego Mikołaja, był zwolniony z pisania kartkówek oraz nie był pytany. Natomiast klasa, której uczniowie mieli najwięcej czapek, otrzymała największą ilość punktów do konkursu na klasę roku. Punkty dostały również klasy, które miały drugie i trzecie miejsce. Wszyscy uczniowie naszego gimnazjum w swoich klasach przygotowywali również upominki, którymi wymieniali się między sobą w tym szczególnym dniu.

Dagmara Beczek

 


 KONKURS RECYTATORSKI I POEZJI ŚPIEWANEJ

    

     Dnia 1 grudnia 2016roku w Gimnazjum w Mysłowie odbył się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej. Uczniowie z każdej klasy recytowali wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. "Do moich uczniów" oraz śpiewali piosenki, których tekst napisał ks. Jan Twardowski.

 
A oto wyniki:

Wiersz:

Im. kl. IIIa,

IIm. kl. Ib i IIa,

IIIm. kl. IIb i IIIb.

Poezja śpiewana:

Im. kl. Ib i IIb,

IIm. Kl. Ia, IIa, IIIa i IIIb.

Gratulacje!

Dagmara Beczek

 


ANDRZEJKI

 

     Noc z 29 na 30 listopada to magiczna data pełna wróżb. Zabawa andrzejkowa to znakomity czas, aby wraz z przyjaciółmi cofnąć się wspomnieniami do tradycji, która z perspektywy czasu może wydawać się nieco śmieszna, jednak nie można jej odmówić uroku i humoru. 11 procent Polaków wierzy we wróżby – wynika z sondażu przeprowadzonego w 2012 roku przez IIBR dla „Newsweeka”. W naszej szkole od lat ta data wpisuje się w kalendarz szkolnych akcji. Dzięki temu każdy ma okazję spojrzeć w swoją przyszłość. Z przymrużeniem oka, oczywiście!

 


 NAŁOGI - DROGA DONIKĄD

     W dniu 28 listopada 2016r. o godzinie 11:00 w naszym gimnazjum odbył się koncert związany z profilaktyką uzależnień pt. „NAŁOGI – DROGA DONIKĄD” w wykonaniu „DUET JACEK DEWÓDZKI – ANDRZEJ PAPROT”. Pan Jacek Dewódzki to polski muzyk, gitarzysta, wokalista i kompozytor, a także autor tekstów dla zespołu Dżem, Big Cyc, Patchwork czy Revolucja, natomiast pan Andrzej Paprot to polski gitarzysta rockowy, grał m.in. w zespole Sagittarius. Panowie zaprezentowali naszym uczniom kilka piosenek, pomiędzy którymi pan Jacek opowiadał o nałogach i o tym, do czego one prowadzą. Wielu uczniom bardzo spodobał się taki występ i proszą o więcej.

Natalia Gomoła

 


BIWAK KLASY IB

     W piątek 25 listopada odbył się biwak klasy lb. Opiekunami na biwaku były pani Małgosia Odalska i pani Mariola Kosmowska. Zebraliśmy  się pod szkołą około godziny 19. Kiedy wszyscy się rozpakowali, zaraz zaczęła się zabawa. Na początku  graliśmy w piłkę nożną. Po dużym wysiłku zamówiona zastała pizza. Potem odbył się konkurs karaoke. Podzieliliśmy się na trzy grupy i losowaliśmy  numerki z kilkoma piosenkami. W jury zasiadły panie opiekunki. Odbył się też wieczór gier, graliśmy w m.in. kalambury i twistera. Później znowu odbył się mecz piłki nożnej, ale już pomiędzy trzema drużynami. Na sam koniec wszyscy obejrzeliśmy film, a potem poszliśmy spać. W sobotę o 8  rano rozjechaliśmy się do domu. Wszyscy uznaliśmy, że był to bardzo udany biwak i nie możemy doczekać się kolejnego ;)

Emilia Kamińska


DZIEŃ DAWCY SZPIKU

 

     Dnia 16.11.2016r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu 4 dziewczyny z klasy IIIB pełniły funkcję wolontariuszek, które wcześniej przeszły odpowiednie szkolenie. Główną organizatorką akcji była Pani Renata Jakubowska, która wraz ze szkolną pielęgniarką czuwały, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Tak też się stało.  Od 8:00 zaczęliśmy przyjmować pierwszych gości. Ku naszemu zdziwieniu, na potencjalnych dawców szpiku kostnego zgłosiło się wiele osób (ponad 60). Byli to nauczyciele oraz osoby spoza szkoły (najczęściej rodzice). Niestety nie każdy mógł zarejestrować się, ponieważ trzeba było „mieścić się” w odpowiednich kryteriach. Aby wziąć udział w naszej akcji, trzeba było dokładnie zapoznać się z regulaminem i wypełnić odpowiedni formularz. Następnie dana osoba musiała pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka (przez 30 sekund pocierać patyczkiem o policzek). Szczelnie zamknęliśmy kopertę, w której znajdował się wymaz. Wszystkich przybyłych poczęstowaliśmy słodyczami, balonami, długopisami, smyczami czy chorągiewkami. Każdy z uśmiechem na twarzy opuszczał nasz gabinet i wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że jest to bezbolesne, a czasami może uratować komuś życie. Też tak sądzimy i cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w takiej akcji.

Sandra Włodarczyk


RATUJEMY NIEDŹWIEDZIE POLARNE

     W dniu 11 listopada uczennice z klasy IIa wraz z Panią Miłosławą Porakowską odwiedziły Warszawskie ZOO w celu przeprowadzenia rozmowy z opiekunami niedźwiedzi polarnych. Dowiedziały się, że niedźwiedzie w tamtejszym ogrodzie zoologicznym 6 razy w tygodniu dostają mięso, codziennie warzywa i owoce, a raz w tygodniu - makrelę lub śledzia. Warszawskie misie aktualnie ważą 450-500kg. W ciągu doby w naturalnych warunkach potrafią spać do 12 godzin, lecz w zoo gdzie nie muszą martwić się o pokarm, mogą pozwolić sobie na więcej odpoczynku. W niewoli zwierzęta te dożywają 40 lat, rekord wynosi 42 lata. Niedźwiedzie te są jedynymi w całej Polsce. Nasz wyjazd był związany z realizacją projektu edukacyjnego.

Marcelina Beczek


 11 LISTOPADA

     Dnia 16.11.2016 roku w szkole w Mysłowie odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, które w Polsce obchodzimy 11 listopada. Uczniowie  gimnazjum z klas: Ia, Ib, IIb i IIIa zaśpiewali pieśni patriotyczne oraz wyrecytowali wiersze. Po apelu odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Pierwszoklasiści w obecności swoich starszych kolegów i nauczycieli składali uroczystą przysięgę, a następnie uczniowie każdej pierwszej klasy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Dagmara Beczek

 


HALLOWEEN W MYSŁOWIE

     Halloween (All Hallows Eve - wigilia Wszystkich Świętych) - to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października, w naszej szkole - 27. Zdaje się, że Halloween znalazło swoje stałe miejsce w kalendarzu świąt, których nie można przegapić. Dziś zwyczaj ten wiąże się przede wszystkim z dobrą zabawą, konkursami i prześciganiem się w pomysłowości. A tego w naszej szkole w tym dniu nie brakowało ;-)

 


 WIZYTA STRAŻAKA

     25 października do naszej szkoły przyjechał przedstawiciel Powiatowej Straży Pożarnej w Łukowie. Najpierw odbył się w naszej szkole próbny alarm pożarniczy oraz przećwiczenie drogi ewakuacyjnej. Było to bardzo ważne zadanie, gdyż w sytuacji zagrożenia każdy uczeń musi wiedzieć, jak powinien się zachować. Po alarmie wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się pogadanka ze strażakiem. Opowiadał on o tym, jak został strażakiem i co musimy zrobić, jeżeli my też chcielibyśmy w przyszłości pracować w tym zawodzie. Wyjaśniał, na czym polega taka praca oraz przedstawiał podstawowe wyposażenie strażaka. Po prezentacji można było obejrzeć wszystko, co przywiózł strażak jeszcze raz, tym razem z bliska. 

Emilia Kamińska

 


 WYCIECZKA DO WARSZAWY

    

     Dnia 17 października 2016r odbyła się wycieczka do Warszawy dla klas pierwszych. Głównym punktem wycieczki była sztuka pt. „Zemsta” w teatrze Buffo. Po przedstawieniu wybraliśmy się do Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie najpierw była przeprowadzona lekcja biblioteczna dla obu klas. Kiedy zakończyło się wprowadzenie, uczniowie zostali  podzieleni na dwie grupy. Klasa la miała lekcje na temat dawnych książek, zaś klasa lb na temat e-książek. Potem wszyscy wybraliśmy się na dach biblioteki, gdzie można było podziwiać piękne ogrody oraz widoki. Po wizycie w bibliotece pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie oglądaliśmy wystawę pająków i skorpionów. Na sam koniec przeszliśmy do centrum handlowego, gdzie uczniowie mieli dwie gadziny czasu wolnego.

Emilia Kamińska

 


 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     14 października 2016 roku  w szkole w Mysłowie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas pierwszych gimnazjum pod czujnym okiem wychowawczyń przygotowali akademię z okazji tego święta. W sposób zabawny i humorystyczny zaprezentowano różne scenki. Na początku została przedstawiona scenka „O pewnym Belfrze”. Bardzo ciekawym punktem okazał się pokaz mody dla nauczycieli. Ostatnia scenka była o pani woźnej, która miała uczyć biologii, w-f i języka polskiego. Następnie wybrani uczniowie złożyli serdeczne życzenia i rozdali róże nauczycielom. Później pani dyrektor rozdała nagrody pracownikom szkoły. Po akademii uczniowie z wychowawcami udali się do klas.


 WYJAZD NA "ANTYGONĘ"

     We wtorek 11 października odbyła się wycieczka do Warszawy. W planie wycieczki znajdował się spektakl teatralny, „Niewidzialna wystawa” i galeria handlowa. Autobus wyruszył spod szkoły o 6:30, dlatego podróż do Warszawy bardzo się dłużyła. Na miejsce dojechaliśmy przed 9:00. Razem wyszliśmy i pognaliśmy w stronę teatru Buffo. Wszyscy niecierpliwie czekaliśmy, aż wejdziemy do teatru i usiądziemy na swoich miejscach. Spektakl zaczął się o 9:15. Już początek przedstawienia wzbudził w nas ciekawość. Ciekawe efekty dźwiękowe i świetlne przyprawiały nas o dreszcze. Cała interpretacja książki „Antygona” była równie ciekawa. Z teatru wyszliśmy około 10:30 i pojechaliśmy na „Niewidzialną wystawę”. Miejsce to bardzo intrygowało już samą nazwą, lecz doznania, jakie przeżyliśmy, są nie do opisania. Dzięki temu miejscu każdy z nas otworzył oczy na świat niewidomych. Jest to miejsce, które zapewnia świetną rozrywkę i wiele uczy. Następnym punktem programu była galeria handlowa „Złote Tarasy”. Tam coś zjedliśmy i wyruszyliśmy na podbój sklepów. Wszyscy uczestnicy uważają wycieczkę za udaną i wyczekują następnej.

Natalia Tratkiewicz


 WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE

     We wtorek 10 października naszą szkolę odwiedziła pani psycholog, która przeprowadziła z  uczniami trzecich klas gimnazjum warsztaty zawodoznawcze. Od drugiej do czwartej godziny lekcyjnej w warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy IIIa, natomiast od piątej do siódmej godziny lekcyjnej -  uczniowie klasy IIIb. Podczas zajęć każdy z uczniów prezentował się, opowiadał o swoich zainteresowaniach oraz przedmiotach, które go interesują. Następnie otrzymaliśmy polecenie, aby każdy z nas wymienił 3 cechy charakteru sąsiada oraz w jakim zawodzie go widzi. Gdy każdy odczytał swoje cechy oraz dane zawody, w których sąsiad ich widział, rozmawialiśmy o dalszym nauczaniu w danym kierunku. Wychowawca klasy dostał również podobne zadanie i wręczył nam karteczki, na których zapisane były cechy charakteru oraz zawód, w którym by nas widział. Na końcu otrzymaliśmy kartki, które promowały oraz informowały o kierunkach, które istnieją w szkołach powiatu łukowskiego. To spotkanie z pewnością niektórych z nas ukierunkowało lub utwierdziło w podjęciu kolejnych kroków związanych z dalszą nauką w szkołach średnich.

Martyna Lazurek


 OTRZĘSINY

     Dnia 6 października 2016r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka otrzęsinowa dla klas pierwszych  gimnazjum. Podczas zabawy   do tańca uczniów zachęcał D.J. W połowie dyskoteki zaczęły się konkursy otrzęsinowe,  w których udział wzięły klasy la  i  lb. Na  początku  obie klasy musiały  złożyć ślubowanie   w obecności swoich starszych kolegów.  Następnie rozegrały się różne konkurencje takie jak: jedzenie kisielu z zamkniętymi  oczami na czas,  łowienie jabłek zębami z wody  oraz rysowanie  portretu swojej  wychowawczyni. Po siedmiu  konkurencjach był  remis i w konkurencji dogrywkowej wygrała klasa lb. Gdy zakończyły się konkursy, dyskoteka znowu się rozkręciła.  Tego  dnia  pierwszoklasiści  z  tak zwanych  "kotów” stali  się  już prawdziwymi gimnazjalistami.

Emilia Kamińska

 


 DZIEŃ CHŁOPAKA

 

Dzień chłopaka to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Tego właśnie dnia w Gimnazjum w Mysłowie odbyło się to święto. Wszystkie dziewczyny pamiętały o tym ważnym dla chłopców dniu i wręczyły im z tej okazji drobne upominki. Panowie byli zadowoleni, co można było wnioskować po uśmiechu na ich twarzach. Jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego!

Natalia Kamola 


 WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     W piątek 30 września 2016r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącą i Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W tym roku o miejsce na przewodniczącego szkoły ubiegała się tylko jedna kandydatka. Dlatego kampania była bardzo spokojna, ale kandydatka intensywnie zabiegała o swoich wyborców: przedstawiła swój program wyborczy na kolorowych plakatach. Jednogłośnie wygrała Natalia Tratkiewicz z kl.IIIa. Nasi gimnazjaliści wybrali też opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia. Opiekunem SU została p. Anna Kamińska, a Rzecznikiem Praw Ucznia - p. Mariola Kosmowska. W komisji wyborczej pracowali: Dominik Skwarek, Katarzyna Białek oraz Emilia Kamińska.

Natalia Tratkiewicz


 WYJAZD NA BASEN

     27 września w naszej szkole został zorganizowany wyjazd na baseny. Chętnych było wielu. Około godz. 13 wyjechaliśmy autobusem spod szkoły i udaliśmy się do Pływalni Powiatowej w Rykach. Na miejscu weszliśmy do pływalni i tam dopiero zaczęła się zabawa! Spędziliśmy tam 2 godziny. Pierwsza godzina była poświęcona nauce pływania lub jej doszkalania. Drugą godzinę spędziliśmy rekreacyjnie, siedząc w jacuzzi, zjeżdżając na zjeżdżalni wodnej, grając w gry wodne lub po prostu pływając. Opuszczając pływalnię, byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Wróciliśmy około godz. 17. Nie możemy się doczekać drugiego takiego wyjazdu, który odbędzie się już za miesiąc! Do zobaczenia!

Martyna Lazurek


 MIĘDZYNARODOWE ZAWODY SPORTOWE W SIEDLCACH

    

     16 września 2016 roku wybraliśmy się na Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne im. H. Jakimiaka do Siedlec.

     Pogoda świetnie nam dopisała, gdyż nie padało ani nie było upału. Każdy był w dobrym nastroju. W ostatecznej klasyfikacji szkół wypadliśmy bardzo dobrze – na drugim miejscu – z liczbą 151 punktów.

Indywidualne sukcesy naszych uczniów:

- 1. miejsce (bieg na 2000m) - Damian Grzyb,

- 3. miejsce (sztafeta 4x100m chłopców) - Damian Skwarek, Marcin Lada, Bartek Smolik, Krystian Kęnder,

- 3. miejsce (skok w dal) – Kamila Pawlak,

- 2. miejsce (rzut oszczepem) – Klaudia Cegiełka,

- 3. miejsce (rzut oszczepem) – Paulina Ragus,

- 3. miejsce (rzut oszczepem) - Dominika Mróz,

- 3. miejsce (rzut dyskiem) – Klaudia Czajka,

- 3. miejsce (pchnięcie kulą 5kg) – Cezary Bańcerek,

- 3. miejsce (rzut oszczepem) – Krystian Kęnder,

- 3. miejsce (rzut oszczepem) - Paweł Grudzień,

- 1. miejsce (rzut dyskiem) – Marcin Lada,

- 1. miejsce (rzut dyskiem) – Sebastian Lewoszewski.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Weronika Szerszeń.


 CAŁA POLSKA CZYTA "QUO VADIS"

     Dnia 3 września 2016r w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie, które zostało objęte patronatem pary prezydenckiej. Czytaliśmy niezwykłą powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Oprócz „Quo Vadis” na liście byli: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Popioły” Stefana Żeromskiego. 

         Nasza szkoła bardzo chętnie postanowiła się dołączyć do tej akcji. Dlatego też pani Alicja Majek i pani Ola Kamola postanowiły zebrać grupkę ochotników, którzy przyjechali w sobotę do szkoły, aby wziąć udział w wydarzeniu. Na spotkanie przybyło 16 osób. Czytanie rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 . Najpierw obejrzeliśmy filmik, na którym pan prezydent wspólnie z żoną czytali powieść i zachęcali nas wszystkich również do tego działania. Wysłuchaliśmy też fragmentu skróconej wersji „Quo vadis” w formie audiobooka, która specjalnie na tę okazję została przygotowana. Następnie czytaliśmy już sami wspólnie wybrany fragment opowiadający o  tragicznym wydarzeniu, jakim była rzeź chrześcijan w Rzymie. Tegoroczna edycja nawiązywała do ustanowionego przez Sejm i Senat roku 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Rozalia Wojtylak


 WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

     W czwartek, 1 września 2016 roku o godzinie 9:00 w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego. W gimnazjum powitaliśmy 37 uczniów klas pierwszych, którzy zostali podzieleni na dwie klasy: Ia (wychowawca: p. Małgorzata Odalska) oraz Ib (wychowawca: p. Ewa Kuryła). Pani Dyrektor uroczyście powitała wszystkich uczniów i nauczycieli, a także oznajmiła, że do szkoły zawita nowy pracownik - ksiądz Michał Rodak, który będzie uczył gimnazjalistów religii. W piątek, 2 września ksiądz Michał odprawił Mszę Świętą, by wzmocnić duchowo uczniów oraz nauczycieli. Pod koniec Mszy zostały poświęcone plecaki uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Tak właśnie wkroczyliśmy w nowy rok szkolny. Drodzy uczniowie, bez obaw - do wakacji zostało  tylko dziesięć miesięcy!

Natalia Gomoła

 


Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2016r.

o godz. 9 na sali gimnastycznej, serdecznie zapraszamy

uczniów i rodziców.

 

 TRASY KURSOWANIA AUTOBUSÓW DOWOŻĄCYCH UCZNIÓW DO SZKÓŁ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017