FESTIWAL TALENTÓW W NASZYM GIMNAZJUM

     18 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się festiwal talentów. Na początku uczniowie klasy 1b przedstawili nam dwie scenki po angielsku, a pomiędzy scenkami zaśpiewały Patrycja Twardziak i Iza Smolik. Następnie zatańczyły dziewczyny z klasy 1b i 2b. Potem mieliśmy 20 minutową przerwę, po której odbyły się pokazy chemiczne prezentowane przez dziewczyny z kółka chemicznego: Kingę Janaszek, Anitę Olechowska, Kingę Dziubak, Magdę Kamola i Alę Kamińską. Każda z nich wykonała po dwa doświadczenia, które były bardzo ciekawe i widowiskowe. Po pokazach znowu mieliśmy krótką przerwę, a następnie odbył się szkolny konkurs „Twoja twarz brzmi znajomo”. Prowadzący powołali jury, które miało wybrać tylko jednego zwycięzcę. Udział wzięły: klasa 1a, która zaprezentowała utwór „My Słowianie”, 1b - Skrzydlate ręce”, 2a - „The Lazy Song”, 2b, – „Ale to już było” i 2c - „Waka waka”. Konkurs wygrała 1b i na koniec jeszcze raz zaprezentowała nam swój występ. Przed ogłoszeniem ostatecznych wyników zaśpiewały jeszcze: Sylwia Mróz, Marta Czajka, Ala Kamińska, Paulina Matyjasek
i Magda Kamola. Na sali gimnastycznej mogliśmy podziwiać również wystawę rysunków Kamili Orzełowskiej i Mileny Pietryki.

 


PRZEGLĄD PIOSENKI MŁODZIEŻOWEJ

     W poniedziałek 16 czerwca w naszej szkole został zorganizowany II Przegląd Piosenki Młodzieżowej, w którym udział mógł wziąć każdy uczeń. Zgłosiło się ich prawie 20! Wszystko odbyło się w świetlicy na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej. Jury zajęło miejsce i rozpoczęło przesłuchiwanie kandydatów do medali. Ustalono wcześniej także kolejność występów. Wszyscy czekali na swoją kolej pod salą i sekretnie podsłuchiwali swoich występujących kolegów. Kiedy już każda piosenka została zaśpiewana, nadszedł czas na naradę jury oraz przydzielenie odpowiednich miejsc. Na piątej lekcji również spotkaliśmy się w świetlicy. Pani dyrektor podziękowała uczniom za udział, wręczyła medale oraz nagrody pocieszenia. Nikt nie został pominięty. Ten konkurs z pewnością był bardzo ciekawym i miłym zdarzeniem. Z niecierpliwością czekamy na kolejny w następnym roku!

A oto jak przedstawiały się wyniki:

I miejsce

Patrycja Twardziak

Iza Smolik

II miejsce

Sylwia Mróz

Patrycja Wyrzykowska

III miejsce

 Paulina Matyjasek

Kamila Rosiak

Marta Czajka i Natalia Wiącek

Ala Kamińska

Magda Kamola

 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

     Jak pisaliśmy już w poprzednim numerze naszej gazetki „Szkolne Fakty" udało nam się wygrać darmową wycieczkę dla 35 osób. Mogliśmy sami wybrać, dokąd ma się ona odbyć. My postawiliśmy na Warszawę! Wycieczka ta odbyła się 13 czerwca. Wyjechaliśmy ze szkoły o godzinie 8.10. Od początku naszej podróży towarzyszył nam pan przewodnik. Około godziny 10.00 dotarliśmy na miejsce. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Starego Miasta. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która pokazała nam najważniejsze zabytki znajdujące się na terenie Starego Miasta i ciekawie o nich opowiadała. Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Zobaczyliśmy tam wiele dzieł sztuki, a pani przewodnik przybliżyła nam życie, zwyczaje i tradycje władców Polski w dawnych czasach. Po odbyciu lekcji muzealnej udaliśmy się na obiad. Podczas naszego wyjazdu odwiedziliśmy również McDonalds. Ta wycieczka była bardzo ciekawa i wesoła. Przebiegała ona pod czujnym okiem pań: Marioli Kosmowskiej, Anny Kamińskiej i Aleksandry Kamola.

Ala Kamińska 


PATRYCJA I MILENA - LAUREATKI POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

     Z okazji obchodów Roku Oskara Kolberga Muzeum Regionalne w Łukowie zorganizowało konkurs plastyczny pod tytułem „Ilustrujemy baśnie, bajki i podania ludu polskiego przez Oskara Kolberga zebrane”. W konkursie wzięły udział dwie uczennice naszego gimnazjum: Patrycja Kwas, która zajęła I miejsce oraz Milena Pietryka, która zajęła III miejsce.  Poziom konkursu był bardzo wysoki. 13 czerwca obie uczestniczki konkursu udały się wraz ze swoim opiekunem Panią Teresą Broś do Łukowa na uroczyste wręczenie nagród. Obejrzały tam krótki występ dzieci i odebrały nagrody, które bardzo je ucieszyły.

Patrycja Kwas


ŻYJ BEZ NAŁOGÓW I PRZEMOCY

     12 czerwca 2014 roku odbył się "Dzień bez nałogów" pod tytułem "Młodzieżpapierosy, używki". Do naszej szkoły przyjechały siedmioosobowe zespoły z innych szkół podstawowych. Każdy zespół musiał przygotować scenkę, plakat i napisać test wiedzy. Za każdą konkurencję były przyznawane miejsca, które potem sumowano. Najpierw scenki przedstawiały szkoły podstawowe, a jury przyznawało miejsca. W czasie przerwy, która rozpoczęła się po występach szkół podstawowych, jury oceniło też plakaty. Po przerwie rozpoczęły się występy gimnazjalistów. Gdy wszystkie klasy się zaprezentowały, musieliśmy napisać wiersz, wymyslić hasło zachęcające do niespożywania alkoholu podczas wakacji i ułożyć jak najwięcej polskich słów z wyrazu PAPIEROSY. Po zakończeniu wszystkich konkurencji ogłoszono wyniki i uczniowie udali się do domu.

Wyniki "Dnia bez nałogów":

1 miejsce - IIIa

2 miejsce - Ia

3 miejsce - Ib, IIa, IIb, IIc, IIIb

 

 


MEDIACJE RÓWIEŚNICZE

     Mediacje rówieśnicze młodzieży” prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Lublinie. Honorowy patronat nad projektem objęli:

Minister Sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka.

     Gimnazjum w Mysłowie po raz pierwszy bierze udział w działaniach wyżej wymienionego programu przy współudziale zaprzyjaźnionych szkół z powiatu łukowskiego - Zespołu Szkół w Krynce, Gimnazjum nr 2 w Łukowie oraz Zespół Szkół w Wojcieszkowie.
     Młodzi mediatorzy w I okresie roku szkolnego zostali przeszkoleni w zakresie prawa, a po feriach rozpoczęli zajęcia praktyczne.

     3 lutego br. wspólnie uczestniczyli w rozprawie sądowej, na którą zostali zaproszeni przez koordynatora projektu z ramienia sądu- sędziego panią Katarzynę Kełpińską-Piwowarczyk. Jak się okazało, obserwatorzy sporo wynieśli z takiej „lekcji wychowawczej” i uświadomili sobie, że mediacje są najlepszym- bezbolesnym i skutecznym sposobem rozwiązywania sporów i konfliktów wśród młodzieży. Trudną sztukę kierowania rozmową stron poznali na zajęciach warsztatowych pod okiem profesjonalnych mediatorów sądowych z Lublina.

     W marcu został ogłoszony konkurs plastyczno- literacki na temat: Czy mediacja rówieśnicza może przeciwdziałać przemocy w szkole?

     Celem konkursu było krzewienie wiedzy z zakresu mediacji rówieśniczej w szkołach gimnazjalnych, stworzenie uczniom możliwości wypowiadania się w formie plastycznej i literackiej na temat konfliktów i sporów, z którymi spotykają się na terenie szkoły i poza szkołą oraz na temat problemów związanych z rozwiązywaniem tych konfliktów, rozwijanie twórczości plastycznej i literackiej młodzieży i uzyskanie prac plastycznych i literackich o wysokich walorach artystycznych.

     Termin nadesłania prac minął 15 marca, a uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w dniu 11 czerwca, kiedy to podsumowano program. Uczennica naszego gimnazjum- Aleksandra Wójcik zajęła drugie miejsce w konkursie literackim (na 40 prac), a wyróżnienie zdobyła praca plastyczna uczennic z klasy Ia: Aleksandry Wojtasik i Aleksandry Pawlak. Mediatorka - Ola Pawlak odebrała dyplom i upominek w dniu 23 czerwca, kiedy to odbyło się uroczyste zakończenie programu w Gimnazjum nr 2 w Łukowie.  Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy programu wraz z Dyrektorem Szkoły i Wójtem Gminy. Podczas spotkania p. dyrektor Renata Pacek i uczennica klasy IIa- Aleksandra Wójcik zabrały głos i opowiedziały o zaletach wynikających z programu.

     Przed młodymi mediatorami stoją poważne wyzwania. Na pewno będą oni wsparciem dla wychowawców, nauczycieli i pedagoga szkolnego, a rówieśnikom uświadomią, jak wiele może dać rozmowa, empatyczna postawa i zrozumienie drugiego człowieka.

 


WYCIECZKA NA MAJDANEK

     11 czerwca 2014 roku odbyła się wycieczka do Lublina. Organizatorem wyjazdu była pani Hanna Skwarek. O godzinie 6:30 wyjechaliśmy z terenu szkoły i około 10:00 byliśmy na miejscu. Pierwszym punktem wycieczki był Majdanek, czyli muzeum, które powstało na terenach dawnego obozu koncentracyjnego. Przez dwie godziny zwiedziliśmy miejsca, gdzie żyli dawni więźniowie. Zobaczyliśmy m.in.: łaźnie, mauzoleum, w którym były zebrane prochy zmarłych, baraki, krematorium i komory gazowe. W jednym z baraków była wystawa przedstawiająca stare dokumenty, lalki, zdjęcia osób pracujących w obozie, piece, łóżka, buty i wiele innych przedmiotów, które pozostały po więźniach i pracownikach obozu koncentracyjnego. Około 12:00 wyjechaliśmy do centrum handlowego Olimp. Tam graliśmy w kręgle i oglądaliśmy film "Na skraju jutra" lub "Czarownica", a także mieliśmy chwilkę czasu wolnego. Niektórzy uczniowie zrezygnowali z gry w kręgle i poszli na zakupy. Parę minut po godzinie 18 wróciliśmy do szkoły, a tam czekali na nas rodzice, którzy zabrali nas do domów.

Magda Kamola


SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYCZKĄ

     W środę 11.06.2014r. w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z panią dietetyczką z kliniki diabetologicznej w Garwolinie.

     Uczniowie z gimnazjum i niektórzy z klasy VI w czasie trzeciej godziny lekcyjnej mogli posłuchać interesujących informacji na temat tego, czym się odżywiamy. Uczestnicy oglądali również prezentację multimedialną, w której można było przeczytać np. o niektórych produktach, kilokaloriach i oszustwach podczas masowej produkcji. Podczas słuchania uczniowie mogli dowiedzieć się również, co zrobić, aby czuć się dobrze, zachować odpowiednią figurę oraz co to znaczy zdrowe odżywianie. Okazało się, że niektóre produkty, które spożywamy na co dzień, nie są wcale zdrowe i najlepiej ich unikać.

     Spotkanie nie było może bardzo ciekawe i wciągające, ale uczniowie mogli przekonać się, że najczęściej nie jedzą zdrowych produktów i mało kto odpowiednio się odżywia.

Kinga Janaszek


WYJAZD KLASY IIIA

     11 czerwca 2014 roku uczniowie klasy IIIa pojechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.  Naszymi opiekunami były: p. Renata Jakubowska oraz p. Miłosława Porakowska. Spod szkoły wyjechaliśmy ok. 830. Podróż nie trwała długo. Około godziny 1015 byliśmy na miejscu. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wąwozu korzeniowego w Kazimierzu Dolnym. Korzeniowy Dół uważany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. Spędziliśmy tam około pół godziny. Następnie weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, gdzie można było kupić pamiątkę z wycieczki oraz podziwiać widoki pięknego rynku w Kazimierzu. Potem poszliśmy na Zamek w Janowcu.  Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Wiśle, który trwał około godziny. Zaraz po rejsie wybraliśmy się do Muzeum Przyrodniczego. Mieści się ono w dawnym spichlerzu zbożowym Mikołaja Przybyły. Mogliśmy w nim np. obserwować pszczoły i pracę, jaką wykonują. Po zwiedzeniu muzeum poszliśmy na obiad, a tuż po nim mieliśmy czas wolny na zwiedzenie rynku w Kazimierzu Dolnym. Na koniec pojechaliśmy na baseny do Ryk. Spędziliśmy tam mniej więcej dwie godziny. Wróciliśmy do busa i byliśmy w domach o godzinie 1930. To była naprawdę udana wycieczka, na pewno będziemy ją mile wspominać, ponieważ był to nasz ostatni wspólny wyjazd.

Paulina Dadas


PIKNIK OLIMPIJSKI

     07.06.2014r. uczniowie z naszego gimnazjum, którzy w ciągu mijającego roku szkolnego reprezentowali szkołę na różnych zawodach sportowych, w nagrodę wyjechali na Piknik Olimpijski do Warszawy. Impreza została zorganizowana przez Polski Komitet Olimpijski w Parku Kępa Potocka. Gdy dojechaliśmy, wszyscy podzielili się na poszczególne grupy i wzięli udział w różnych typowanych konkurencjach np.: badminton, baseball, futbol amerykański, gimnastyka artystyczna, golf, hokej na trawie, jeździectwo, judo, kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna, podnoszenie ciężarów, rajdy terenowe, strzelectwo, szermierka, szachy, tenis ziemny, tenis stołowy, zapasy. W każdej konkurencji było można zdobyć różne nagrody. Każdy z uczniów wracał do swoich domów z medalem oraz z uśmiechniętą miną.

Patrycja Twardziak

 


DZIEŃ PATRONA W SZKOLE

     4 czerwca nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona ks. Jana Twardowskiego. 
W tym dniu odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasy: IIb, IIc i Ib. Uczniowie przybliżyli życiorys ks.
Twardowskiego oraz śpiewali Jego poezję. Po apelu odbyły się konkursy międzyklasowe. Przedstawiciele poszczególnych klas mieli za zadanie wyrapować wiersz naszego patrona, a także ułożyć jego portret z puzzli. Konkurencje były ciekawe i wiele osób włączyło się do zabawy. Oto wyniki rywalizacji:

I miejsce - klasa IIc      

II miejsce - klasa Ib

III miejsce - klasa IIb    

 


DZIEŃ ZIEMI

     4 czerwca w naszej szkole odbył się także Dzień Ziemi zatytułowany „Mrówko, ważko, biedronko”. Uczniowie każdej klasy przygotowali prezentacje multimedialne na poszczególne tematy, które wylosowali kilka dni wcześniej. Ich zadaniem również było przygotowanie modeli owadów w 3D. Po zaprezentowaniu swoich prezentacji uczniowie wzięli udział w przygotowanych wcześniej konkurencjach: układaniu puzzli, przenoszeniu biedronki na łyżeczce, rapowaniu wylosowanego tekstu oraz konkursie wiedzy. Pod koniec dnia odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zajęła klasa IIb. 

                Marlena Gryczon

 


SEJM DZIECI I MŁODZIEŻ

     Uczennice naszej szkoły: Iza Smolik i Ola Wójcik zakwalifikowały się do projektu „Sejm Dzieci i Młodzieży” organizowanego każdego roku 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka.

     31 maja miały odbyć się warsztaty w dzielnicy Mokotów. Ich temat można było wybrać kilka dni wcześniej. O godzinie 9.00 z Lublina wyruszył autokar, który miał za zadanie przetransportowanie młodzieży z województwa lubelskiego do Warszawy. Tematyczne warsztaty zaczynały się o 14.00 w jednym z warszawskich liceów. Brało w nich udział ponad 300 uczniów. Warsztaty były bardzo ciekawie zorganizowane. Kilkadziesiąt minut poświęcono na dokładne zapoznanie się młodzieży. Poza tym, można było wiele się dowiedzieć, np. jak odpowiednio zaplanować duże wydarzenia. Była także okazja, żeby się wykazać podczas robienie własnego projektu. Po godzinie 18.00 nadeszła pora, by w końcu pojechać do hotelu. Każde województwo miało przydzielony swój hotel. Niestety, lubelskie miało najgorzej. Hotel był niezbyt przyjemny, a pokoje ciasne i mało wygodne. 1 czerwca już o 6.00 należało spotkać się na śniadaniu, a pół godziny później wszyscy musieli się spakować, zanieść bagaże do autokaru i ruszać do budynku sejmu. Zanim wpuszczono tam małoletnich posłów, wszyscy musieli przejść przez bramki. Potem opiekunowie przeznaczyli czas, by zapoznać się z budynkiem oraz obejrzeć stoiska promujące poszczególne partie polityczne. Uczestnicy projektu wzbogacili się o czapki z kaczkami, koszulki, notesy, długopisy, kredki i piłeczki do gry w „Zośkę”. O godzinie 10.00 rozpoczęto obrady. Całemu wydarzeniu towarzyszyły kamery, a salę zajmowała młodzież, która zabierała głos, zadawala pytania politykom, aż w końcu głosowała za uchwaleniem ustawy. Nie zabrakło przemowy dotyczącej Rosji czy zwycięzcy tegorocznej „Eurowizji”. Poza tym zapamiętano wiele wypowiedzi posłów, które rozbawiały uczniów, mimo że dotyczyły poważnego tematu.

     Wyjazd był ciekawszy niż się spodziewałyśmy. Szkoda, że można w nim uczestniczyć tylko jeden raz.

Iza Smolik


GMINNY DZIEŃ DZIECKA W DWORNI

     31 maja 2014 roku w Dworni odbył się Gminny Dzień Dziecka pod hasłem "Łączymy pokolenia". Od 10:00 mogliśmy oglądać występy uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum. Po części artystycznej uczniowie brali udział w różnych konkurencjach sportowych takich jak: bocze, sztafeta piłek z rogami, bieg na 60 metrów i rzut do celu. Młodsze dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni, a starsze ze ściany wspinaczkowej. Można było też kupić ciasto, napoje oraz inne smakołyki. Wszyscy bardzo miło i wesoło spędzili czas. Czekamy na powtórzenie tego wydarzenia za rok.

Magda Kamola

 


"PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII"

     W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego wraz ze swoją wychowawczynią p. Marzeną Ożóg wzięli udział w konkursie ogólnopolskim „Porcja Pozytywnej Energii”, którego organizatorem był Crispy Natural. W ramach tego programu  przygotowali pracę konkursową w formie komiksu  na temat aktywności fizycznej i zdrowia. Zajęli 3 miejsce i w nagrodę otrzymali zestaw w postaci konsoli do gry oraz mniejsze upominki ufundowane dla każdego dziecka przez organizatora.

 


ZAWODY SPORTOWE W PUŁAWACH

     28 maja 2014 roku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa dla szkół gimnazjalnych w Puławach. Naszą szkołę reprezentowali czterej uczniowie: Mateusz Papiewski, Piotr Białek, Cezary Kiełczykowski oraz Adrianna Antolik. Pogoda sprzyjała zawodnikom, poziom zawodów był bardzo wysoki dlatego trudno było dostać się na podium.

Udało się to tylko 2 uczniom:
Adrianna Antolik – 2. miejsce (oszczep),
Cezary Kiełczykowski – 3. miejsce (oszczep)

 


DZIEŃ MATKI I OJCA

     27.05.2014r. w naszej szkole odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w ciągu roku szkolnego, a mianowicie Dzień Matki i Ojca. Uczniowie montażem słowno-muzycznym podziękowali swoim rodzicom za ich troskę i miłość a także za to, że zawsze są przy nich. Uroczystość przygotowali uczniowie gimnazjum z klas: IIa i IIb oraz uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej. Apel bardzo podobał się rodzicom. Na zakończenie rodzicom zostały złożone życzenia i wręczone róże.

Weronika Skwarek

 


ZAWODY SPORTOWE W SIEDLCACH

W dniu 22 maja 2014r. uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas na ludowych zawodach sportowych w Siedlcach. Oto ich wyniki:

Patrycja Kuć - 1 miejsce (przez płotki)

Piotr Białek - 1 miejsce (kula)

Jakub Lewoszewski - 1 miejsce (dysk)

Aleksandra Szewczak - 2 miejsce (przez płotki)

Mateusz Papiewski - 2 miejsce (skok w dal)

Gratulujemy!

 

 


WYJAZD NA NOC MUZEÓW

     18 maja 2014 roku odbyła się wycieczka do Warszawy na "Noc Muzeów". Organizatorem była pani Renata Jakubowska. O 16:00 wyjechaliśmy spod szkoły i w dwie godziny dojechaliśmy do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był Pałac Prezydencki. Niestety pod budynkiem była bardzo długa kolejka. Podczas czekania na wejście do Pałacu zaczął padać deszcz i część grupy schowała się w kawiarniach i pod parasolami. Około godziny 21:00 czekanie umilał nam zespół tańczących chłopaków. O 22:00 przeszliśmy kontrolę i weszliśmy do Pałacu Prezydenckiego. To, co zobaczyliśmy wewnątrz, okazało się warte czekania. W środku było elegancko i dostojnie. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Techniki w Pałacu Kultury. Potem pojechaliśmy do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie było wiele samolotów, czołgów i innych pojazdów. Na końcu pojechaliśmy do McDonaldu i około 3:30 wróciliśmy do domu. Ta wycieczka była bardzo miłym wydarzeniem w naszym szkolnym życiu.

Magda Kamola


VII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POD HASŁEM "POEZJA
I PROZA LUDOWA"

     13 maja 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Gustawa Wyssogoty – Zakrzewskiego w Woli Mysłowskiej zorganizowała VII edycję Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku odbył się on pod hasłem "Poezja i proza ludowa”. Brali w nim udział gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych. O kolejności recytacji decydowały losy. Poziom był bardzo wysoki. Każdy uczestnik naprawdę świetnie wyrecytował wybrany fragment książki - lub w przypadku szkół podstawowych - wiersz. Po występach nastąpiła przerwa, podczas której stres opadł ze wszystkich uczniów. Posłuchaliśmy także p. Małgorzaty Kupiszewskiej – pisarki. Po krótkim spotkaniu z autorką m.in. książki "Półtorej sekundy, półtorej minuty”, czy też albumu „Dokąd zmierzasz?” ogłoszono wyniki i rozdano nagrody książkowe oraz dyplomy. Jury, w którego skład wchodziły: p. A. Kamola, p. A. Majek oraz
p. A. Ziemkiewicz nie miało łatwego zadania. Jednak sędziowie dali sobie z tym radę. Miejsce pierwsze w kategorii gimnazjum zajęła Patrycja Kwas z kl. II A, a w kategorii szkół podstawowych uczeń kl. VI Przemek Sokół ze Szkoły Podstawowej w Mysłowie. Wszyscy świetnie się bawili. Wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia i na tym zakończył się nasz konkurs.

Patrycja Kwas, kl. II A

 


ZAWODY SPORTOWE W HUCIE DĄBROWEJ

     Dnia 13 maja 2014 roku odbyły się drużynowe zawody lekkoatletyczne w Hucie Dąbrowej. Chłopacy zajęli 1 miejsce, zdobyli 1283 punkty i dzięki temu zakwalifikowali się do Białej Podlaskiej. Dwie dziewczyny – Adrianna Antolik i Nikola Beczek także będą brały udział w zawodach w Białej Podlaskiej. W dniu 20 maja 2014 roku uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas na lekkoatletycznych zawodach w Białej Podlaskiej. Miejsca były następujące:

Adrianna Antolik – 1 miejsce (oszczep)

Piotr Białek –1 miejsce (kula)

Mateusz Papieski – 1 miejsce (w dal)

Czarek Kiełczykowski – 2 miejsce (oszczep)

Bartek Antolik – 2 miejsce (300m)

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA...

     12 maja 2014 roku w naszej szkole odbyły się dwie akademie upamiętniające dwa ważne wydarzenia z historii Polski. Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli bardzo odświętnie ubrani. Jak zawsze na tego typu uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe. Tym razem także były. Pierwsza akademia była z okazji uchwalenia przez Polskę Konstytucji Trzeciego Maja, które miało miejsce w 1791 roku. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy IIc i Ib pod nadzorem pań: Ewy Trendak i Ewy Kuryła. Przedstawienie rozpoczęła uczennica klasy Ib, która wykonała piosenkę opowiadającą o symbolach Polski. Następnie uczestnicy ukazali nam scenki, w których odwoływali się do wydarzeń sprzed lat. Gimnazjaliści opowiedzieli o Konstytucji Trzeciego Maja, opowieściom towarzyszyły związane z tym wydarzeniem pieśni. Apel ten dał nam do zrozumienia, czym tak naprawdę są dla nas „wolność, naród, ojczyzna”.  Była to bardzo podniosła akademia.
Występujący uczniowie zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami.

Anita Olechowska

 


ŚWIĘTY NASZYCH CZASÓW

     Tego samego dnia po krótkiej przerwie odbyła się kolejna akademia poświęcona naszemu rodakowi - Janowi Pawłowi II.  Za jej organizację były odpowiedzialne klasy Ia i Ib. Uczestnicy w ciekawy sposób przedstawili nam wydarzenia z życia papieża. Gimnazjaliści wykonali piosenki, które towarzyszyły naszemu rodakowi przez całe jago życie. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem pani Małgorzaty Odalskiej. Uczestnicy akademii zostali obdarowani gromkimi brawami.

     Szczególnie ważnym wydarzeniem była kanonizacja Jana Pawła II, którą obchodziliśmy 27 kwietnia 2014 roku. To o niej chciałabym opowiedzieć. Było to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla Polaków, ale także dla całego świata. Na mszy kanonizacyjnej na Placu Św. Piotra w Rzymie zebrało się prawie milion turystów
z całego świata. Ci, którzy nie mogli być w Rzymie, oglądali tę uroczystą mszę w telewizji lub w Internecie.

     Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na wyznaczenie daty beatyfikacji swojego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. Beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 roku w Rzymie. Po śmierci papieża Polaka nastąpiło wiele cudów za jego pośrednictwem. Lekarze zatwierdzili, że z niewytłumaczalnego punktu widzenia medycyny, Floribeth Mora Diaz – Kostarykanka została uzdrowiona z nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła się modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia.

     U siostry Marie Simon-Pierre rozpoznano w 2001 roku chorobę Parkinsona, na którą cierpiał również papież. 13 maja 2005 siostry rozpoczęły całodzienne modlitwy za wstawiennictwem Jana Pawła II. W nocy z 2 na 3 czerwca 2005, a więc dokładnie dwa miesiące po śmierci papieża, drżenie i niedowład kończyn ustąpiły. Neurolog, leczący pacjentkę od lat, stwierdził, że wszystkie objawy choroby wycofały się. Jednak nie w pełni uznano to za cud, gdyż podejrzewano, że źle zdiagnozowano chorobę.

Anita Olechowska


GIMNAZJALISTO! SZANUJ ŚRODOWISKO!

     7 maja 2014 uczniowie klasy IIa wraz z p. Renatą Jakubowską sprzątali piękny, a jednak zaśmiecony las. Nie spodziewaliśmy się tak ciężkiej pracy na tak niewielkim odcinku lasu. Pomagał nam pan leśniczy. Oczywiście nasze zadanie tam się nie zakończyło. Zaraz potem ruszyliśmy autobusem szkolnym przed kościół w Wilczyskach. Tam właśnie przeraziliśmy się najbardziej. Tuż za cmentarzem znajduje się las, którego skraj musieliśmy wysprzątać, aż do leśniczówki. Czekało tam już na nas ognisko i kije na kiełbaski.  Kiełbaski oczywiście zaspokoiły głód całej grupy. Można więc powiedzieć, że klasa IIa całkowicie zasłużyła na odpoczynek. Wiele godzin ciężkiej pracy opłaciło się. Nie mówię tu oczywiście o poczęstunku, lecz o samej świadomości tego, że lasy są przynajmniej trochę bardziej czyste. Mam nadzieję, że wszyscy poczuli się tak, jakby uścisnął ich ciepły leśny ogród.  Po tym, co zobaczyliśmy, doszliśmy do wniosku, że nie warto śmiecić. Może czegoś nas to nauczy i za rok będziemy mieli mniej pracy.

                          Patrycja Kwas


BEZPIECZENSTWO W RUCHU DROGOWYM

 

     7 maja 2014 roku troje uczniów z naszej szkoły brało udział w Powiatowych eliminacjach XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowego. Byli to: Natalia Kowalczyk z kl. IIc oraz Kamil Głasek i Marcin Iwaniec z klasy IIb. To oni przez kilka tygodni pod okiem pani Marioli Kosmowskiej pilnie przygotowywali się do tego konkursu. Turniej odbył się w Gimnazjum nr 1 w Łukowie. Jest to impreza ogólnopolska, która przebiega w kilku etapach. Zwycięska drużyna z tego etapu będzie reprezentować powiat łukowski na etapie wojewódzkim. Z kolei najlepsza drużyna z województwa kwalifikują się do finału. Konkurs ten ma na celu popularyzację wśród młodzieży znajomości przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznego zachowywania się na drodze.

     Konkurs rozpoczął się o godzinie 900.  Trzyosobowe drużyny musiały rozwiązać test i pokonać tor przeszkód na rowerze. Na samym końcu uczestnicy zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy. Na manekinie, wykorzystywanym do tego typu celów, wykonali resuscytację krążeniowo- oddechową, czyli metodę nazywaną przez nas „sztucznym oddychaniem”. Uczestnicy z naszej szkoły uważają, że test wiedzy był dość trudny, ale mimo to zajęli czwarte miejsce. Dziękujemy im za to, że tak dobrze reprezentowali naszą szkołę, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anita Olechowska

 


SZLAKIEM PROGRAMU INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO

     Uczniowie Gimnazjum w Mysłowie 28 maja wzięli udział w internetowym konkursie „Szlakiem Programu Infrastruktura i Środowisko” organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

     Główna nagroda to 100 bezpłatnych wyjazdów autokarowych do prawie 40 miejsc realizacji projektów unijnych (parki narodowe, muzea, instytucje kultury), które otrzymały wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko. W trakcie wycieczek uczestnicy mają okazję poznać wybrane inwestycje zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim, zdobyć ciekawe informacje na temat odwiedzanych miejsc i podnieść wiedzę z zakresu ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego. Nasi uczniowie wygrali jedną z wycieczek do Warszawy, gdzie m.in. będą mieli okazję odwiedzić Centrum Kopernika i Zamek Królewski.

 

Aleksandra Kamola


 


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Mysłowie wraz z biblioteką szkolną przygotowali ozdoby świąteczne. Koszyczki z pisankami, szydełkowe kurczaki i baranki z masy solnej można było zakupić 13 kwietnia 2014 roku na kiermaszu świątecznym w Wandowie. Wszystkie ozdoby cieszyły się dużym zainteresowaniem.  W przygotowania zaangażowane były klasy Ia i Ib pod opieką pani Aleksandry Kamola i pani Anny Kamińskiej. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. 


11 kwietnia 2014 roku (piątek) o godzinie 1100 w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci pięcio- i sześcioletnich, które poprowadzi przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Zapraszamy


WIZYTA TRZECIOKLASISTÓW W ŻELECHOWIE

     28 marca około godziny 9 klasy trzecie pojechały na dni otwarte do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego do Żelechowa. Po 9 zaczęła się prezentacja szkoły, dyrektor opowiadał o technikach i szkołach zawodowych, jakie tam są. Uczniowie uczęszczający na zajęcia artystyczne przygotowali dla nas występ taneczno-muzyczny. Po zakończeniu wszystkich występów i pod opieką pani, która tam pracuję, zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich pomieszczeniach szkolnych.  W Technikum Żywieniowym mieliśmy okazję skosztować wielu bardzo dobrych smakołyków. W zawodówce fryzjerskiej mogliśmy zrobić sobie dowolną fryzurę. W technikum geodezyjnym można było zobaczyć wszelkie obliczenia uczniów tamtejszej klasy i obejrzeć bardzo ciekawe sprzęty służące do różnych pomiarów. W klasie barmańskiej chłopcy serwowali bardzo dobre napoje. Następnie przeszliśmy do zakładu, w którym odbywają się praktyki. Na własne oczy mieliśmy szansę zobaczyć, jak to wygląda. Ten wyjazd każdy wspomina bardzo dobrze, gdyż prezentacja szkoły pomogła wybrać niektórym osobom klasę, do której chcą pójść.

Karolina Kudlak


OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻRNICZEJ - ETAP POWIATOWY "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

     Jak co roku w Łukowie organizowany jest powiatowy turniej wiedzy pożarniczej. Tym razem odbył się on 26 marca 2014 roku. Biorą w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Oczywiście przed konkursem wybrano reprezentantów danych szkół poprzez eliminacje szkolne. Konkurs rozpoczął się ok. godz. 900. Po krótkim wprowadzeniu i przywitaniu wszystkich obecnych na sali, konkursowicze zasiedli do testów. Wszyscy mieli wystarczająco dużo czasu na ich przemyślenie i uzupełnienie. Po zakończeniu części pisemnej ogłoszono przerwę.  Opiekunowie byli bardzo ciekawi wyników, zawodnicy zresztą też. Podczas przerwy odbywały się rozmowy pomiędzy naszymi kolegami, a przygotowującymi nas nauczycielami dotyczące przebiegu egzaminu. Zapewne wszyscy umierali z ciekawości, kto przejdzie do części ustnej.  Gdy zaczęto czytać werdykt, serce zaczęło nam bić mocniej. Okazało się, że do dalszej części dostały się Patrycja Kwas i Natalia Kowalczyk - uczennice naszego gimnazjum. Przygotowywała je p. Małgorzata Odalska, która tak samo jak jej wychowanki ucieszyła się z tego sukcesu. Wreszcie musiał nadejść czas sądu. W tej części konkursu biorą udział trzy osoby z każdej grupy wiekowej. Zawodnicy wylosowali zestaw pytań i zastanowili się nad odpowiedziami. Każdy zestaw zawierał 4 pytania, na które było trzeba udzielić dokładnej, a przede wszystkim prawidłowej odpowiedzi. Po podsumowaniu liczby uzyskanych punktów dowiedzieliśmy się, że w grupie gimnazjum pierwsze miejsce otrzymała Patrycja Kwas z kl. IIA, weźmie ona udział w eliminacjach wojewódzkich (nagroda: cyfrowy aparat fotograficzny), natomiast drugie miejsce otrzymała Natalia Kowalczyk z kl. IIC (nagroda: urządzenie wielofunkcyjne).  Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe, książkowe oraz dyplomy. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia i wszystkim uczestnikom serdecznie pogratulowano. Tak zakończył się nasz dzień w świecie strażaków.

Patrycja Kwas


NIE DLA CZADU!

     24 marca naszą szkołę odwiedził pan strażak z Państwowej Straży Pożarnej z Łukowa. Na trzeciej godzinie lekcyjnej klasy I, II oraz reprezentanci klas III gimnazjum przysłuchiwali się szkoleniu pt. "Nie dla czadu". Dowiedzieliśmy się, jak podstępnym wrogiem jest czad, jakie są objawy zatrucia tym gazem i oczywiście jak unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do zaczadzenia. Na koniec pan zaprezentował, jakie właściwości ma czujka wykrywająca czad i jak ważną rolę odgrywa w naszym bezpieczeństwie. Cała akcja „NIE DLA CZADU" zakończyła się konkursem, w którym Konrad Bany, Kamila Kowalik i Natalia Kowalczyk wygrali czujki wykrywające czad w pomieszczeniach.

Ala Kamińska

 


FILHARMONIA W NASZEJ SZKOLE

     21 marca 2014 roku, czyli dzień po udanym przywitaniu wiosny, do naszej szkoły przybyli panowie z Filharmonii Lubelskiej. Opowiedzieli oni nam o instrumentach i historii muzyki. Chętni uczniowie mogli zaśpiewać lub zagrać na instrumentach. Po godzinnym spotkaniu wróciliśmy na lekcje.

Kamila Kowalik

 


XIII GMINNY FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ

     20 marca w naszej szkole odbył się XIII Festiwal Piosenki Europejskiej. Każda z klas miała za zadanie przygotować występ związany z wcześniej wylosowanym krajem z Unii Europejskiej. Przybyły do nas również kilkuosobowe zespoły ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy, które podczas pierwszej części festiwalu zachwycały nas swoimi występami. Następnie ogłoszono krótką przerwę, aby dać czas jury na podjęcie decyzji, a gości zaproszono na poczęstunek. Po przerwie nadszedł czas dla uczniów naszego gimnazjum i występy, które okazały się bardzo ciekawe i zabawne. Gdy część artystyczna była już za nami, ogłoszono jeszcze dwa konkursy do których powoływano po dwa zespoły czteroosobowe z każdej klasy. Pierwsza grupa miała za zadanie skonstruować wieżę z papieru, a druga musiała napisać wiersz o tym dniu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i czekamy na kolejny taki dzień.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Ib i IIa

II miejsce: Ia, IIc i IIb

III miejsce: IIIa i IIIb

Olga Sobiech

 


WYCIECZKA DO GARWOLINA

     W piątek 14.03.2014r. uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pani Ewy Trendak, pani Magdaleny Swędra i pani Hanny Skwarek pojechali na wycieczkę do Garwolina. Wyjechaliśmy spod szkoły ok. godziny 8.20. W Garwolinie byliśmy o 900 i od razu poszliśmy do kina.  Film, jaki oglądaliśmy, to „Kamienie na szaniec” nakręcony na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. „Jest to opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia, nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy, albo zaryzykować własne życie.”

    Film był miejscami śmieszny, miejscami okropny, czasem straszny i wzruszający. Niektórzy uważają, że spektakl był zbyt dramatyczny, było w nim mnóstwo scen budzących grozę. Sceną bardzo wzruszającą była śmierć głównych bohaterów, którzy zginęli za miłość do ojczyzny.

     Po dwóch godzinach spędzonych w kinie pojechaliśmy do McDonalda.  Tam przez dłuższy czas musieliśmy stać w kolejce po zamówienie, gdyż razem z nami było kilka innych wycieczek. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

         Wycieczka nie była zbyt długa i nie miała wielu atrakcji, ale mimo to uczniowie miło ją wspominają. Książka, na podstawie której został nakręcony film, jest lekturą gimnazjalną. Uczniowie skorzystali, jadąc na tę wycieczkę.

Kinga Janaszek i Anita Olechowska

 


WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE DLA TRZECIOKLASISTÓW

     9 marca 2014 roku w klasach IIIA I IIIB odbyły się warsztaty ma temat: „Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie?” Na początku jedna z pań prowadzących zajęcia powiedziała kilka słów o sobie i o tym, co będziemy robić na warsztatach. Następnie każdy z uczniów wykonał test, w którym mogliśmy sprawdzić, w jakim kierunku poszczególna osoba powinna się kształcić lub w jakiej sytuacji czuje się „jak ryba w wodzie”. Później pani z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Białej Podlaskiej rozmawiała z nami na temat najpopularniejszych i najlepiej opłacalnych zawodów. Podpowiedziała nam również, aby każdy wybrał sobie zawód zgodny z jego zainteresowaniami. Na koniec oglądaliśmy prezentacje i krótkie filmy pod takim samym tytułem co temat warsztatów. Warsztaty trwały dwie godziny lekcyjne.

                                                         Paulina Dadas

 


DZIEŃ KOBIET

     Dzień Kobiet jest świętem przypadającym zawsze 8 marca. W naszej szkole również to święto było obchodzone, ale nieco później.

     Chyba w każdej klasie dziewczęta dostały prezent od chłopców oraz mogły cieszyć się poczęstunkiem. Poza tym kolejną atrakcją dla pań była krótka część artystyczna, w której udział wzięli uczniowie gimnazjum i podstawówki. Przedstawienie bogate było w wiersze oraz powszechnie znane piosenki. Trud chłopców (oraz dziewcząt w chórze) został nagrodzony brawami.

     Dzień Kobiet pozostanie w naszej pamięci na długo, a sami chłopcy pewnie też nie mogą się doczekać swojego święta. Dziękujemy za miły dzień.

Iza Smolik

 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

     W piątek 7 marca 2014 roku odbyła się wycieczka do Warszawy organizowana przez panią Barbarę Majek. Spod szkoły wyruszyliśmy o 7:15. Pierwszym punktem wyprawy było lodowisko. Mieliśmy godzinę, aby pojeździć na łyżwach. Po upływie tego czasu wróciliśmy do autobusu zadowoleni i z nowymi siniakami. Około godziny 1030 dojechaliśmy do Muzeum Ciemności. Najpierw pani podzieliła nas na mniejsze grupy. Potem mogliśmy poznać takie przedmioty jak: kalkulator dla osób niewidomych, książkę pisaną pismem Brajla i komputer dla niewidomych. Każda z grup wchodziła w strefę ciemności. Mogliśmy poczuć się jak osoby niewidome. Przewodnik oprowadzał nas m.in. po mieszkaniu, lesie, zoo, ulicy, autobusie i barze, a my, nic nie widząc, zdawaliśmy się na jego umiejętności. Następnie wyruszyliśmy do centrum handlowego Arkadia. Tam mieliśmy czas wolny i mogliśmy zjeść coś w McDonaldzie lub KFC. O godzinie 1500 mieliśmy zarezerwowane bilety na film „Facet (nie) potrzebny od zaraz”. Po seansie wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do domu. O 2000 byliśmy na miejscu. Wszystkim uczestnikom wycieczka bardzo się podobała.

Magda Kamola

 


WYJAZD NA MECZ LEGII

     W niedzielę 2 marca 2014 roku został zorganizowany wyjazd na mecz piłki nożnej do Warszawy.  Na mecz pojechało ponad 40 uczniów naszej szkoły. Starcie toczyło się na Pepsi Arenie między Legią Warszawa, a Jagiellonią Białystok. Atmosfera na stadionie była wspaniała. Tworzyli ją głównie kibice Legii. Niestety, to nie spodobało się tym, którzy trzymali kciuki za Jagiellonię i zaczęli oni rzucać racami w innych. Przez to doszło do zamieszek na stadionie i z powodu bezpieczeństwa druga połowa meczu została odwołana.
     W drodze powrotnej zgłodnieliśmy i zajechaliśmy do KFC. Mimo przerwanego meczu wyjazd był naprawdę fajny i ciekawy.

Alicja Kamińska


CHOINKA SZKOLNA

     Choinka szkolna to długo wyczekiwana przez uczniów impreza. Tegoroczna miała miejsce 15 lutego. Zaczęła się o godzinie 15.00

     Sala ozdobiona była pracami różnych klas przedstawiającymi zwierzęta. Było pełno pingwinów, żyrafa, słoń i innych przedstawicieli ZOO. Natomiast nad głowami uczestników imprezy znajdowało się mnóstwo kwiatowych serpentyn. Całość prezentowała się niebanalnie! Zespół zajął się oczywiście muzyką. Wszyscy bawili się już od samego początku. Około godziny 17.00 wychowawcy zabrali uczniów do klas na  poczęstunek. Po jego zakończeniu powrócono do sali gimnastycznej. W choince szkolnej brały udział też osoby, które są absolwentami gimnazjum oraz takie, które w ogóle nie są związane ze szkołą. Nie zabrakło też rodziców. Pilnowali oni porządku.

     Choinka szkolna to z pewnością niezapomniane wydarzenie dla gimnazjalistów! Impreza bardzo się udała.


WYJAZD NA MECZ SIATKÓWKI

     15 lutego 2014 roku odbył się już drugi w tym roku szkolnym wyjazd na mecz siatkówki do Warszawy. Wzięli w nim udział uczniowie klas Ia i Ib. Tym razem po przeciwnych stronach siatki stanęli zawodnicy AZS Politechnika Warszawska oraz PGE SKRA Bełchatów. Niestety, spotkanie to zakończyło się bardzo szybko.  Z wynikiem 3:0 wygrała drużyna SKRY. Po emocjonującym widowisku nasza wycieczka zatrzymała się przy restauracji McDonald's, gdzie uczniowie mogli sobie kupić coś do jedzenia.

Alicja Kamińska


WALENTYNKA DLA KIEROWCY

     14 lutego odbyła się coroczna akcja ,,Walentynka dla kierowcy”, którą razem
z panem policjantem przeprowadziły trzy uczennice klasy IIb: Paulina Basek, Patrycja Wyrzykowska i Wioletta Skwarek. Jak co roku udaliśmy się na bardzo ruchliwą trasę w pobliżu szkoły w Jarczewie. Akcja polega na rozdawaniu czerwonych serduszek za poprawna jazdę i czarnych, za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego. Dziewczyna miały okazję same zmierzyć prędkość samochodom, a jedna z uczennic nawet zatrzymała samochód. Na koniec uczennice podziękowały panu policjantowi za spędzony czas
i zaprosiły do udziału w akcji w przyszłym roku. Nad akcją czuwała nie tylko policja i dziewczynki, ale też pani Agnieszka Zalewska.

Wiola Skwarek i Kamila Kowalik

 


WYJAZD DO THE VOICE OF POLAND

     Udało się załatwić bilety, więc 12 lutego około 9 wyjechaliśmy na wycieczkę do The Voice of Poland do Warszawy. Przed 11 byliśmy na miejsc. Czekaliśmy ponad godzinę, bo nagrania zaczęły się dopiero po 12. Byliśmy pierwszą grupą, więc jako pierwsi weszliśmy i zajęliśmy miejsca od razu przy scenie. Po krótkim wprowadzeniu organizatorów na scenie pojawili się jurorzy tego show. Byli to: Marek Piekarczyk, Justyna Steczkowska, Tomson i Baron oraz Maria Sadowska. Widzowie krzyczeli, gdy ich zobaczyli. Na scenie pojawił się pierwszy uczestnik i od razu wszystkie fotele się odwróciły. Po nim byli następni uczestnicy, którzy świetnie śpiewali, jednak nie wszyscy weszli do zabawy. Wśród uczestników był Meksykanin i Ukrainiec z gitarą. Około 16 rozpoczęła się godzinna przerwa, ponieważ niektórzy nie przyjechali na cały dzień, tylko na jedną część nagrań. Podczas drugiej części jeszcze lepiej się bawiliśmy. Tańczyliśmy, klaskaliśmy i śpiewaliśmy razem z uczestnikami. Po zakończeniu nagrań na scenie pojawiła się Marika oraz Tomasz Kammel, czyli prowadzący ten program. Około 22 opuściliśmy studio i pojechaliśmy do McDonald's . O północy byliśmy już w domu.

     Ten wyjazd uczestnicy wspominają bardzo dobrze, naprawdę były to niezapomniane emocje i mnóstwo dobrej zabawy, w której warto uczestniczyć :)

     Zdradzimy, że w Internecie pojawił się pierwszy filmik z castingu, na którym właśnie byliśmy. Gdy dobrze się przyjrzycie, odnajdziecie znajome twarze.

     Dla osób, którym się bardzo spodobał wyjazd, mamy dobre wieści. 17 marca jest zaplanowana następna eskapada, a wtedy zaczyna się nowy etap czyli – „bitwy”. Jednak jeszcze nic nie jest pewne :)

Karolina Kudlak

 


MEDIATORZY W SĄDZIE

     W roku szkolnym 2013/14 w naszym gimnazjum ruszyła edycja program mediacji rówieśniczych. Program mediacji tworzony jest we współpracy z Sądem Okręgowym w Lublinie, a jego celem jest skuteczne rozwiązywanie konfliktów w szkole przy pomocy mediatora – ucznia. Do prowadzenia mediacji zostały powołani wybrani uczniowie gimnazjum: Weronika Abramek klasa Ib, Wojciech Antolik klasa Ib, Aleksandra Pawlak klasa Ia, Aleksandra Wójcik klasa IIa, Natalia Kowalczyk klasa IIc, Adrianna Kwas klasa IIb, Paulina Basek IIb, Patrycja Dadas klasa IIIb. 

 


CZY MEDIACJA RÓWIEŚNICZA MOŻE PRZECIWDZIAŁAĆ PRZEMOCY W SZKOLE?

Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie pod honorowym patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Dziecka zaprasza do udziału w konkursie:

„Czy mediacja rówieśnicza może przeciwdziałać przemocy w szkole? ”

Konkurs będzie przebiegał  w dwóch kategoriach: 

ü  Konkurs plastyczny

ü  Konkurs literacki

Każda klasa gimnazjum przygotowuje  jedną pracę  plastyczną i jedną  literacką.

Praca plastyczna - technika pracy- dowolna, format A1.

Praca literacka - forma dowolna.

Termin oddania prac do 15 marca 2014r do pedagoga szkolnego. 

Zapraszam do udziału w konkursie, więcej informacji o mediacji na gazetce przy sali gimnastycznej lub u szkolnych mediatorów.

Dla zwycięzców - ciekawe nagrody.

Za udział w konkursie klasy otrzymują punkty w zmaganiach o tytuł Klasy Roku.


WYCIECZKA DO NOWEGO KINA W ŁUKOWIE

     Dla uczniów, którzy nie chcieli nudzić się całe ferie w domu, w pierwszym tygodniu były organizowane zajęcia w szkole, np.: rozgrywki sportowe, zajęcia komputerowe czy seanse filmowe. 24 stycznia 2014 roku odbyła się również wycieczka do nowo otwartego kina w Łukowie organizowana przez panią Renatę Jakubowską. Wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 11:00. Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do kina na drugą część filmu pt. „Hobbit: Pustkowie Smouga”. Seans wszystkim bardzo się podobał, a warto dodać, że film był wyświetlany w jakości 3D. O godzinie 15:00 stawiliśmy się w kręgielni. Uczestnicy wyjazdu podzielili się na cztery grupy i próbowali swoich sił w grze w kręgle. Około 17:30 wróciliśmy do domu. Uważam, że wycieczka była bardzo udana. Chciałabym jeszcze raz przeżyć taką przygodę.

Magda Kamola


FESTIWAL POEZJI I PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

     15 stycznia 2014r. w Zespole Oświatowym w Mysłowie, odbył się międzyklasowy „Festiwal Piosenki i Poezji Obcojęzycznej”, organizowany przez p. Tamarę Łukianczenko i p. Barbarę Majek.  Każda z klas miała za zadanie przygotować wiersz i piosenkę w języku angielskim i rosyjskim. Wszyscy uczniowie w pełni wywiązali się z powierzonego zadania. Przygotowane występy zachwyciły zarówno widzów, jaki i jury.

A oto wyniki konkursu w kategorii:

Wiersz rosyjski:

I miejsce – IIb, IIc

   II miejsce – Ia, Ib, IIa

III miejsce – IIIa, IIIb

Piosenka rosyjska:

I miejsce – IIc, IIIb

         II miejsce – Ia, Ib, IIa, IIb

III miejsce – IIIa        

Wiersz angielski:

I miejsce – Ib      

II miejsce – IIa, IIb, IIIa

III miejsce – Ia, IIIb

Piosenka angielska:

- I miejsce – IIa, IIb, IIIb

- II miejsce – Ib, IIc

- III miejsce - Ia, IIIa

Weronika Abramek

 

 


WOŚP

     12 stycznia nasze gimnazjum po raz kolejny włączyło się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku cieszyła się ona ogromną popularnością! Zgłosiło się ponad 30 osób chętnych do pomocy! Każdy  dostał własny identyfikator oraz został przydzielony do odpowiedniej puszki oraz do miejsca, w którym będzie zbierał pieniądze. Pogoda nie dopisała, ponieważ wiał silny wiatr i padał śnieg, lecz trudy naszych wolontariuszy były docenione przez wielu ludzi, którzy chętnie wspierali WOŚP. Łącznie nasza szkoła zebrała 3726,96zł! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się również zorganizować taką akcję.

Wolontariusz

 


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     18 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Stroiki i inne ozdoby wykonały klasy Ia i Ib. Obie klasy poświęciły wiele czasu i pracy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektu. Na długiej przerwie uczniowie sprzedali większość stroików, a pozostałe ozdoby zostały sprzedane 22 grudnia 2013 roku w świetlicy w Wilczyskach. Za zarobione pieniądze zostały zakupione nowe książki i programy multimedialne do biblioteki szkolnej.

Magda Kamola

 


XIV KONKURS RECYTATORSKI I POEZJI ŚPIEWANEJ

     15 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej poświęcony Julianowi Tuwimowi. Rok poprzedni - 2013 był rokiem właśnie tego poety.

     Uczniowie gimnazjum w Mysłowie zebrali się na sali gimnastycznej, by wysłuchać wierszy i piosenek zaprezentowanych przez kolegów. Standardowo kolejność występów wylosowywano dzień przed konkursem. Reprezentanci każdej klasy mieli za zadanie przygotować jeden wiersz i piosenkę do słów pisarza. Uroczystość organizowały klasy: IIa i IIc. Współorganizowanie konkursu recytatorskiego było jednym z zadań, jakie klasa IIa miała do zrealizowania w ramach projektu edukacyjnego pt. „Julian Tuwim - poeta dzieciństwa wielu pokoleń".

     Jeśli jest konkurs - są też i zwycięscy. Tym razem miejsca przedstawiały się następująco:

W kategorii wiersz:

MIEJSCA I:     klasy Ia, IIa i IIc,

MIEJSCA II:    klasa Ib,

MIEJSCA III:   klasy IIb, IIIa,i IIIb.

W kategorii piosenka:

MIEJSCA I:     klasy IIa i IIc,

MIEJSCA II:    klasy Ia, Ib i IIb,

MIEJSCA III:   klasy IIIa i IIIb.

     Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach! ;)

Ola Wójcik

 


PRÓBNE EGZAMINY GIMNAZJALNE

 

W dniach 10 -12 grudnia 2013 roku odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne.
     W pierwszym dniu uczniowie klas trzecich pisali część humanistyczną, drugiego dnia - część matematyczno-przyrodniczą, zaś trzeciego - test wiedzy z języka angielskiego lub rosyjskiego. Opinie uczniów o stopniu trudności egzaminów były podzielone. Jedni mówili, że był w miarę łatwy, inni że był trudny i prawie nic nie wiedzieli. Z pewnością zależało to od naszych umiejętności i tego, ile się przygotowywaliśmy. Mamy nadzieję, że poszło nam dobrze i osiągniemy jak najlepsze wyniki.

                                                                  Paulina Dadas


WYCIECZKA DO GAROLINA

     Drugiego grudnia 2013 roku odbyła się szkolna wycieczka do Garwolina. Uczestniczyło w niej 36 uczniów i trzech opiekunów. Organizatorem tej wycieczki była pani Ewa Trendak.

   Najpierw udaliśmy się do Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl, który mieliśmy obejrzeć, nosił tytuł „Słowiańska dusza, czyli Polaków portret własny”. Trwał godzinę, jednak rozpoczął się z krótkim opóźnieniem.  Opowiadał o tym jak „fenomen polskości wygląda dziś, na ile wierność tradycji i obyczajów stanowi o naszej narodowej odrębności i jakie miejsce zajmuje owa wierność w hierarchii wartości statystycznego Kowalskiego”. Na początku spektakl zapowiadał się dobrze. Niektóre momenty były zabawne, a inne poważne, niektóre zaś niezbyt zrozumiałe dla uczniów gimnazjum i szkół podstawowych. Osoby oglądające świetną grę aktorów miały problemy ze zrozumieniem jej sensu. Grający aktorzy z Wrocławia fantastycznie wcielili się w rolę przedstawionych postaci. Po wyjściu z teatru w szybkim tempie pomaszerowaliśmy do autokaru. Pojechaliśmy do Mc Donalda. Tam przez dłuższy czas musieliśmy stać w kolejce po zamówienie, gdyż razem z nami było kilka innych wycieczek. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka odbyła się w czasie lekcji, mimo to wszystkim się bardzo podobała.


BEZPIECZENSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

 

     Wypoczynek  zimowy to dla dzieci i młodzieży oczekiwany czas harców na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swoich domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i w miejscu zamieszkania. Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję. Pamiętać jednak należy, że podstawą bezpieczeństwa jest zawsze zdrowy rozsądek i ostrożność!

Pogodnych  a zarazem bezpiecznych ferii zimowych życzą:

Pracownicy Zespołu Oświatowego w Mysłowie.

 


WWW.SNIADANIEDAJEMOC.PL

 

     Wejdź na stronę www.sniadaniedajemoc.pl kliknij na zakładkę "GRANT ŚNIADANIE DAJE MOC" i wybierz "LISTA WNIOSKÓW". Następnie wybierz: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W MYSŁOWIE i zagłosuj na nasz wniosek. Tytuł naszego projektu:

"JEDZ ZDROWO, ROŚNIJ ZDROWO"

"ZDROWE ŚNIADANKO - ZDROWY BRZUSZEK, MĄDRA GŁÓWKA"

 

Głosuj codziennie. Każdego dnia z tego samego komputera możesz oddać jeden glos na nasz wniosek.

Od 07.01.2014 - 27.01.2014

 

Uczniowie klasy II

Szkoły Postawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie


ODWIEDZINY W ZERÓWCE

     29 listopada uczniowie klasy IIa, w ramach projektu gimnazjalnego „Julian Tuwim – poeta dzieciństwa wielu pokoleń” przeprowadzili zajęcia w klasie zerowej pod tytułem „Tuwimem przez świat”. Przygotowali dla nich krótkie przedstawienia i inscenizacje wierszy Juliana Tuwima. Dzieci w zajęciach uczestniczyły aktywnie. Przygotowane były dla nich zadania m.in.: sklejanie okularów, kolorowanie literek, dopasowywanie ilustracji do wagonów pociągu. Po wykonaniu każdego zadania otrzymywali słodką nagrodę w postaci cukierków. Dzieci były zadowolone z zajęć i chętnie w nich uczestniczyły, a uczniowie klasy IIa mieli okazję doświadczyć, jak przekazuje się wiedzę małym dzieciom.                                                                                                 

 


ANDRZEJKI

28 listopada w naszym gimnazjum odbyły się wróżby andrzejkowe. Każda klasa przygotowała dwie wróżby. Wszyscy chętnie sobie wróżyli. Można tam było dowiedzieć się, ile będziemy mieli dzieci i jakiej płci, kim będzie nasz przyszły partner, jaki będzie nasz zawód i jakie będziemy mieli życie. Wszystko odbywało się na korytarzu przy klasie IIa. Dookoła rozstawiono stoły z wróżbami, a cała przestrzeń, wokół n ich wypełniona była przez tłumy chętnych. Andrzejki w naszej szkole były dniem pełnym śmiechu i zabawy. Można więc rzec, że był to udany dzień. 

Patrycja Kwas
Żaneta Grzyb


WIECZOREK KARAOKE

    27 listopada  w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował wieczorek  karaoke, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczniowie gimnazjum. Jednak chętnych nie było zbyt wielu, bo tylko dziesięć osób włączyło się do zabawy. Szczególnie wyróżniły się dwie dziewczyny: Natalia Wiącek i Kamila Rosiak, które praktycznie przez cały wieczór zabawiały swoim śpiewem pozostałych uczestników. Była również możliwość  zamówienia pizzy lub kebaba. Wszystkim bardzo się podobała zabawa  i z niecierpliwością czekają na powtórkę.

 

 


WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE

     Klasy III gimnazjum 26.11.2013r. wzięły udział w warsztatach zawodoznawczych prowadzonych przez p. Renatę Okoń psychologa zawodoznawcę pracownika Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łukowie. Celem zajęć było dostarczenie wiedzy, która ma nam pomóc w  planowaniu przyszłości zawodowej. Zajęcia rozpoczęliśmy od autoprezentacji, następnie poznawaliśmy świat zawodów i planowaliśmy dalszą drogę  edukacyjną. Warsztaty trwały 3 godziny, po nich mogliśmy jeszcze porozmawiać z p. psycholog indywidualnie.

 


WYJAZD NA MECZ SIATKOWKI

     21 listopada klasy I i II naszego gimnazjum wzięły udział w wyjeździe na mecz piłki siatkowej do Warszawy.  Nasza wycieczka zaczęła się o 17.00, bo właśnie o tej godzinie wyruszyliśmy spod szkoły. Po dwugodzinnej jeździe busem wreszcie dotarliśmy do celu i przed budynkiem warszawskiego Torwaru ustawiliśmy się w kolejce po bilety. Kiedy przeszliśmy już wszystkie kontrole w związku z bezpieczeństwem, ruszyliśmy w stronę hali sportowo - widowiskowej. Byliśmy kilka minut przed rozpoczęciem meczu i w tym czasie mogliśmy ulokować się w wygodnych miejscach oraz kupić sobie coś do jedzenia. Punktualnie o godzinie 20.00  na boisko wyszli siatkarze AZS-u Politechniki Warszawskiej oraz ZAKS-y Kędzierzyn - Koźle. Rozpoczął się mecz. Wiele osób z naszej grupy z zapartym tchem śledziło jego rozgrywki i kibicowało swoim ulubionym drużynom. Kiedy widowisko się zakończyło, byliśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu, lecz
i trochę rozczarowani, ponieważ nastawiliśmy się na nieco dłuższą dawkę emocji, a tak po trzech setach mecz się zakończył i musieliśmy wracać do domu.:-)

Ala Kamińska

 


WYJAZD NA BASEN

     15 listopada odbyła się wycieczka na baseny w Rykach. Na wycieczkę pojechali uczniowie z gimnazjum i podstawówki. Opiekunami były panie: Ewa Kuryła, Anna Kamińska, Hanna Frąc i Ola Kamola. Ze szkoły wyjechaliśmy o godz. 915.  Cały wyjazd opiszę krótkim wierszem:

Wszyscy świetnie się bawili,

mile w wodzie czas spędzili.

Ze zjeżdżalni skorzystali,

Później w jacuzzi wylądowali.

Dookoła same uśmiechy,

Starsi się bawią, dzieci pluskają,

A nauczyciele zdjęcia cykają.

Po długiej  zabawie wszyscy się przebrali,

A przy wyjściu gorącego kakao spróbowali.

Niestety dzień ten jeszcze się nie skończył,

Każdy jeszcze do szkoły musiał skoczyć.

 

Patrycja Kwas


11 LISTOPADA W SZKOLE

     13 listopada w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość poświęcona 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla Polaków, przez 123 lata Polska była pod zaborami: rosyjskim, austriackim i niemieckim. Próby wynarodowienia przez zaborców na szczęście nie powiodły się i Polacy wyzwolili nasz kraj, byśmy mogli dzisiaj uczyć się i żyć w wolnym kraju, a niewolę poznawać tylko z ksiąg historii.  Poza występem klas: IIa i Ib, odbyło się także ślubowanie klas I  Gimnazjum im. Jana Twardowskiego w Mysłowie. Po zakończeniu apelu uczniowie rozeszli się do swoich klas.                                                                

  Aleksandra Wójcik, kl. IIa

 


SADZENIE LASU

     12 listopada 2013 roku wraz z p. Miłosławą Porakowską oraz p. Renatą Jakubowską i panem leśniczym pojechaliśmy do lasu w Starej Hucie. Celem naszego wyjazdu było posadzenie drzewek buk. Był to nasz kolejny wyjazd w celu zrealizowania klasowego projektu po tytułem „Do serca przytul drzewo”. Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 830. Na miejscu byliśmy po 20 minutach. Na początku pan leśniczy wytłumaczył nam, jak się sadzi takie drzewo i zabraliśmy się do pracy. Poszło nam to w błyskawicznym tempie. Po zakończonej pracy rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy kiełbaski. Następnie wybraliśmy się na długi (dla nas męczący) spacer do Jarczewa. Do domu wróciliśmy o godzinie 1250 .

Paulina Dadas


GMINNE OBCHODY 11 LISTOPADA

     11 listopada obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Gminne obchody tego szczególnego dnia miały miejsce w kościele w Wilczyskach.  Najpierw odbyła się msza święta, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy parafii, w tym strażacy i poczty sztandarowe. Kiedy nabożeństwo dobiegło końca, nastał moment przekazania sztandaru  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Woli Mysłowskiej młodszemu pokoleniu. Po tej krótkiej ceremonii nadeszła chwila na przedstawienie, w którym udział wzięli uczniowie klasy IIa i Ib. Inscenizacja bogata była w patriotyczne piosenki i patriotyczne wiersze. Zaśpiewano m.in.: „Jak szło wojsko raz ulicą”, „Miejcie nadzieję” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Po zakończeniu przedstawienia występujący uczniowie ukłonili się , a oglądający parafianie nagrodzili ich brawami. Część artystyczna trwała około 15 minut i została przygotowana przez. P. Hannę Skwarek i p. Ewę Kuryła. Miejmy nadzieję, że inscenizacja była miłym akcentem tego ważnego dla Polaków dnia.

Izabela Smolik

 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

     7 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie wyjechali około godziny 650. Pierwszą atrakcją była kręgielnia Hulakula. Wszyscy świetnie się tam bawili. Następnie zwiedzili pałac w Wilanowie i odbyli lekcję „Zakochany król i królowa”. Potem uczniowie poszli do galerii Arkadia. Tam w kinie obejrzeli film ,,Mój biegun”. Następnie uczniowie dostali czas wolny.  Po dwóch godzinach wrócili do autobusu i ruszyli w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się około godziny 2200. 

Olga Bielecka

 


WF Z KLASĄ

     W październiku nasza klasa, czyli IB, wystartowała z projektem, „WF z klasą”. Naszym pierwszym zadaniem było przeprowadzić obrady ,,Sportowego Okrągło Stołu”, co udało nam się zrealizować 23 października.  Kolejny cel - to nauka „cha- cha” i ,,zumby’’ oraz doskonalenie jazdy na rolkach. Nasza klasa przeprowadziła również  ,,Dzień zdrowego odżywiania”, którego celem było zachęcenie innych uczniów gimnazjum do częstszego  jedzenia  owoców i warzyw. Prowadzimy również blog szkolny na platformie „Blogi CEO”, któremu nadaliśmy tytuł „W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch” i serdecznie zachęcamy do jego odwiedzania.

Ala Kamińska      

 


MARATON FILMOWY

     23.10.2013r. spotkaliśmy się w miłym towarzystwie, aby obejrzeć film zatytułowany „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną”. Maraton Filmowy zorganizowany został przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego- Konrada Banego. Na seans przybyło 16 uczniów. Na samym początku spotkania była możliwość zamówienia pizzy i kebaba, z której wielu uczniów bardzo chętnie skorzystało. Gdy zaczął się film, wszyscy byli nim bardzo zaciekawieni. Po 20 minutach zostało dostarczone do naszej szkoły zamówione przez nas jedzenie, wtedy zatrzymaliśmy film i zaczęliśmy jeść. Po zjedzeni wróciliśmy do dalszego oglądania filmu. Horror trwał jeszcze 80 minut. Gdy zakończył się maraton filmowy, wszyscy szczęśliwie wrócili do swoich domów. Niektórym film przysporzył wiele emocji.

     Osobiście nam ten seans filmowy się podobał i liczymy, że następnym razem będzie również tak fajnie.

Weronika Abramek,

Marlena Gryczon 


PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE

     W dniu 18 października 2013 roku do naszej szkoły przybyło mobilne planetarium. Od 2. godziny lekcyjnej uczniowie naszej szkoły byli na pokazie astronomicznym, najpierw była grupa z podstawówki, następnie 1. klasa gimnazjum, potem 2. i nareszcie 3. Wiele osób było ciekawych, co tam będziemy robić. Wchodziliśmy do nadmuchanej kopuły, musieliśmy szybko wchodzić i wychodzić, gdyż powietrze uchodziło i kopuła opadała. Musieliśmy usiąść, następnie patrzyliśmy w górę. Projektor wyświetlał niebo, zbiór gwiazd, planety, czyli całą naszą galaktykę. Na koniec pokazu mogliśmy zadawać pytania. Czuliśmy się, jak w kosmosie. Wszystkim się podobało, byliśmy bardzo zaciekawieni. Nie tylko uczniom się to podobało, ale również nauczycielom, byli zachwyceni, z takiego pomysłu. Mogliśmy się wiele nauczyć dzięki tym pokazom. Uczniowie byli grzeczni i słuchali tego wszystkiego z zaciekawieniem. Czekamy na częstsze tego typu pokazy.

Wiola Skwarek

 


KLASA IIIA NA WYCIECZCE W JACIE

     W dniu 17.10.2013 wyruszyliśmy na wycieczkę do Jaty , by zrealizować nasz projekt, „Do serca... przytul drzewo” . Byliśmy całą klasą 3a i jeszcze trzy osoby spoza klasy. Pojechała z nami oczywiście nasza wychowawczyni Renata Jakubowska i pani Miłosława Porakowska oraz troje rodziców. Jechaliśmy z wielkim entuzjazmem, bo nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Po kilkunastu minutach byliśmy na miejscu. Przywitał nas pan leśniczy oraz pani, która studiuje ochronę środowiska i miała tu takie praktyki. Leśniczy powiedział nam wszystko, co i jak i od razu zaczęliśmy naszą pieszą wędrówkę. Zatrzymywaliśmy się po każdym kilometrze i oglądaliśmy widniejące tam tabliczki. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych historii mających tu miejsce. Na początku  szło się lekko, ale po jakimś czasie każdy miał już dosyć chodzenia. Przeszliśmy około 8 kilometrów. Na sam koniec dla miłego uczczenia wycieczki zrobiliśmy ognisko. Ogrzaliśmy się, zjedliśmy kiełbaski i do domu.

     Stwierdziliśmy , że to samo mogliśmy zobaczyć przez szyby w autobusie.

Karolina Kudlak

Paulina Dadas

 

 


WF Z KLASĄ

     

Nasza szkoła została przyjęta do programu „WF z klasą", organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pierwszym zadaniem było założenie szkolnego bloga. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie „Okrągłego stołu sportowego". Projekt koordynuje Pani Ewa Kuryła. Więcej informacji w następnym numerze gazetki.

 


WYCIECZKA DO LUBLINA

     Dnia 16 października 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mysłowie wybrali się na spektakl do Teatru Kameralnego w Lublinie. Grano sztukę pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Wystąpili artyści lubelskich scen.

   Scenografię wymyślono w ten sposób, że pokazano kuchnię i pokój Ani na piętrze. Była dosyć uboga. Zmianę miejsca akcji sygnalizowano oświetleniem, a zmianę czasu- muzyką. Podobała nam się gra aktorów, a szczególnie aktora grającego Mateusza. Spektakl uważamy za interesujący.

     Po obejrzeniu spektaklu pojechaliśmy na Baseny do Ryk. W Rykach bawiliśmy się na ogromnej zjeżdżalni, oraz wypoczywaliśmy w jacuzzi( czyt. dżakuzi).

     W autobusie wszyscy śmiali się i śpiewali. Cała wycieczka nam się udała. Pełni wrażeń pożegnaliśmy się i pojechaliśmy do domów. 

 


NIECH WAM KWITNĄ BUKIETY NASZYCH SERC

     Co roku  czternastego października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. Jest to święto wszystkich: nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów.

     Tego roku w poniedziałek odbyła się uroczysta akademia. Na początku pani dyrektor powitała wszystkich zebranych. Pojawili się wtedy w szkole nauczyciele, którzy odeszli w tym roku na emeryturę lub są na urlopie z powodów zdrowotnych. Potem głos zabrali uczniowie, którzy przygotowali akademię. Śpiewali oni piosenki, recytowali wiersze i odgrywali scenki – wszystko po to, aby podziękować za trud włożony w nauczanie. Występowali uczniowie zarówno podstawówki jak i gimnazjum. Na koniec akademii Samorząd Uczniowski przygotował piosenkę specjalnie dla grona pedagogicznego. Niech wam kwitną bukiety naszych serc. Wielu nauczycieli wzruszyło się wtedy. Potem wybrani wcześnie uczniowie wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Miłym zakończeniem dnia było wręczenie Nagród Nauczyciela. Po całej akademii uczniowie rozeszli się do klas, gdzie wręczali prezenty dla wychowawców. Potem wszyscy odjechali do domów.

     Myślę że ten dzień wszyscy będą bardzo dobrze wspominać.

Kinga Janaszek

 

 


NASZE GIMNAZJUM W SĄDZIE OKRĘGOWYM W LUBLINIE

         W dniu 11 października 2013 r.  w Sądzie Okręgowym w Lublinie odbyło się szkolenie uczestników programu mediacji międzyrówieśniczej pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z  gimnazjów województwa lubelskiego.

         Wśród wytypowanych gimnazjów jest nasza szkoła, którą reprezentuje  2 mediatorów rówieśniczych, uczniów z klasy II i III. Szkolenie prowadzili: Sędzia SO w Lublinie Eleonora Porębiak -Tymecka - koordynator do spraw mediacji Sądu Okręgowego w Lublinie oraz specjaliści: dr Małgorzata Artymiak - Katolicki Uniwersytet Lubelski i  stały mediator sądowy  - pedagog Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Lublinie p. Magdalena Giza.

              Szkolenie obejmowało tematy: „Mediacja międzyrówieśnicza a rozwiązywanie konfliktów w szkole i poza nią - podstawowe rodzaje mediacji międzyrówieśniczej”, „Czy spory i konflikty w szkole, to to samo?  Rozwiązywanie  sporów bez przemocy - wprowadzenie do mediacji szkolnej”, „Płaszczyzny konfliktów i ich diagnoza. Psychologia konfliktu ukierunkowana na mediacje szkolne i rówieśnicze”. Uczestnicy szkolenia, odgrywając różnorodne scenki, wczuwali się w role: mediatora, ofiary i sprawcy.

         Szczególną aktywnością wśród uczestników szkolenia (ok. 100 osób) wyróżniły się uczennice z naszej szkoły: Patrycja Dadas z klasy III b i Aleksandra Wójcik klasa II a, które wzięły udział w symulacji mediacji. Wszyscy byli pełni podziwu dla odwagi i kreatywności dziewcząt. Na sali obecne były media oraz stacje telewizyjne. Uczestnicy otrzymali gadżety związane z programem przygotowane przez Sąd Okręgowego w Lublinie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i pełni zapału wrócili do swoich szkół. Opiekunem grupy z naszej szkoły był pedagog szkolny i szkolny koordynator programu pani Agnieszka Zalewska.

Ważne informacje dotyczące mediacji w szkole!!!

     Na korytarzu szkolnym (przy sali gimnastycznej) wywieszona jest gazetka ścienna, na której znajduje się lista  mediatorów rówieśniczych i informacje związane z ideą mediacji międzyrówieśniczej w szkole. Szkolni mediatorzy rówieśniczy są gotowi do pracy. Możesz wybrać mediatora z listy i umówić  się na spotkanie w pokoju mediacyjnym nr 36.

Agnieszka Zalewska

 


WYBORY NA PRZEWODNICZĄCEGO SU

 

           30 września odbyły się wybory na przewodniczącego szkoły. Rywalizowali ze sobą: Patrycja Dadas  z kl.IIIb, Paulina Basek z kl. IIb i Konrad Bany z kl.IIIa. W trakcie lekcji klasy  kolejno przychodziły na szkolny hol i każda osoba oddawała głos na wybranego przez siebie kandydata. O godzinie 12.50 zostały ogłoszone wyniki. Najwięcej głosów zdobył Konrad Bany, co spowodowało, że został  nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w gimnazjum. Na drugim miejscu w głosowaniu była Patrycja Dadas, natomiast Paulina Basek zajęła miejsce trzecie. Nowy przewodniczący wygłosił krótką przemowę, a potem rozeszliśmy się do klas.

         W następnym numerze „Szkolnych Faktów” zostanie zamieszczony wywiad z Konradem Banym.

Aleksandra Wojtasik

 


DYSKOTEKA OTRZĘSINOWA

     W czwartek 26.09.2013r. od godziny 1700 do 2100 odbyła się dyskoteka szkolna połączona z otrzęsinami klas pierwszych gimnazjum. Na początku zabawy wszyscy wspólnie tańczyli i dobrze się bawili. Około godziny 1800 przedstawiciele klas drugich przygotowali dla pierwszaków zadania sprawdzające, wśród których znalazły się m.in. quiz na temat naszej szkoły i karaoke z tekstami z gazet. Zwyciężyła klasa IB, która w nagrodę otrzymała dzień niepytania na piątkowych lekcjach.

         Uczniom bardzo się podobała ta uroczystość i wszyscy dobrze ją zapamiętają.

Olga Bielecka


WARSZTATY DLA PIERWSZAKÓW

     23 września 2013 roku nasza klasa, czyli Ib miała dwugodzinne spotkanie z paniami: Renatą Zielińską i Agnieszką Kubiak - psychologami z poradni z Łukowa. Miłe panie „sprzedały” nam kilka ciekawych patentów na szybkie zapamiętywanie trudnych pojęć, słówek z lekcji.

         Na początku podzieliliśmy się na grupy i ustalaliśmy, co nas dekoncentruje, a co nam pomaga skupić naszą uwagę na nauce. Następnie przeprowadziliśmy pogawędkę na temat skutecznego uczenia się.

         Spotkanie było bardzo fajne i myślę, że niektórym z nas rady pań psychologów się bardzo przydały.

Alicja Kamińska kl. Ib


ZAWODY SPORTOWE

     18 września 2013 roku w Siedlcach odbyły się 56 Zawody LA ,,Szukamy talentów w środowisku wiejskim”.

Oto najlepsze wyniki:

Adrianna Antolik – 2. miejsce (oszczep)

Cezary Kiełczykowski – 2. miejsce (oszczep)

Sylwia Mróz – 3. miejsce (oszczep)

Mateusz Papiewski – 1. miejsce (skok w dal)

Paulina Włodarczyk – 2.  miejsce (dysk)

Sztafeta 4x100 dziewcząt – 3. miejsce

Adrianna Antolik,

Patrycja Kuć,

Wioletta Skwarek,

Sylwia Mróz.

     24 września 2013 r.w Siedlcach odbyły się Międzynarodowe Zawody LA.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

Adrianna Antolik-1. miejsce (oszczep)

Mateusz Papieski-3. miejsce (w dal)

Dominik Wojda-3. miejsce (110m ppł)

Sylwia Mróz-2. miejsce (oszczep)

Patrycja Kuć-2. miejsce (100m ppł)

Damian Iwaniec-3. miejsce (oszczep)

Wiktor Pieniak-1. miejsce (wzwyż)

Hubert Kruk- 2. miejsce (110m ppł)

Marcin Soćko-2. miejsce (oszczep)

Marek Antolik-1. miejsce (oszczep)

Małgorzata Bogusz-2. miejsce (kula)

Kinga Dziubak-3. miejsce (kula)

Jakub Lewoszewski-2. miejsce (dysk)

 

 


KONFERENCJA PROFILAKTYCZNA Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW

 

     13 września Szczepan Gula, Mateusz Kruk oraz Damian Wilk na czele z Panią Renatą Jakubowską reprezentowali naszą szkołę na konferencji PaT-u w Lublinie pt.: ,,Jak pokonać smoka’’, która była adresowana do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego, nauczycieli, wychowawców, animatorów kultury, a także do pedagogów, psychologów, policjantów, pracowników samorządowych, rodziców oraz do tych wszystkich, którym bliska jest idea twórczej profilaktyki.

     Celem programu „Profilaktyka a Ty” w skrócie PaT, jest inicjowanie wspólnych działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej poprzez łączenie środowisk, budowanie społeczności opartej na relacjach wzajemnego wspierania się, wymiany doświadczeń i twórczych działań. Program propaguje modę na życie bez uzależnień, odpowiedzialność za siebie i innych oraz inspiruje do poszukiwania skutecznych sposobów przeciwdziałania uzależnieniom, a następnie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób uzależnionych. 

     Konferencja była obfita w różnorodne przedstawienia i filmy z działalności Profilaktyki. Po filmach i przedstawieniach następowały dyskusje na ten temat, które prowadził  inspektor Grzegorz Jach - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego oraz autor tego programu.

Szczepan Gula

 


150 ROCZNICA BITWY POD MYSŁOWEM

     W dniu 8 września 2013r. w Mysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 150 rocznicy bitwy pod Mysłowem. Uroczystość odbywała się pod hasłem „Tylko w polu Biały Krzyż…”.

    Podczas powstania styczniowego w Mysłowie stoczona została bitwa w dniu 4 września 1863r. W 150 rocznicę tych wydarzeń pod pomnikiem poległych powstańców w Mysłowie odbyły się patriotyczne uroczystości.

   Rozpoczęły się one Mszą Świętą, następnie miały miejsce przemówienia okolicznościowe, a później Apel Poległych przy Pomniku Powstańców w Mysłowie. Uroczystość uświetniły występy młodzieży z Gimnazjum w Mysłowie oraz ze szkoły ponadgimnazjalnej – Liceum Ogólnokształcącego w Żelechowie. Dodatkowymi atrakcjami były: inscenizacja fragmentów bitwy pod Mysłowem oraz pokazy kawalerii. Klimat epoki przywoływali uczniowie z naszego gimnazjum w strojach z okresu powstania.

          Cała uroczystość była bardzo udana. Dopisali goście i piękna pogoda, a wojskowa grochówka smakowała wybornie.

klasa VI - Damian Skwarek, Dominik Skwarek


PROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014    

     2 września 2013 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Zgromadzeni uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum  ze smutkiem pożegnali wakacje.

     Na pocieszenie drukujemy informacje o świętach i feriach.

     W tym roku zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się 23 grudnia, ferie 20 stycznia, a rok szkolny kończy się 27 czerwca -  wakacje. Do końca roku szkolnego zostało już tylko 187 dni.

     Trzymamy kciuki, aby czas nauki był pełen niespodzianek, sukcesów i radości. Pamiętajmy, że tylko ciężka praca, zapał i wytrwałość przynoszą radość i satysfakcję! Powodzenia! Sie ma!


KONIEC WAKACJI  

         Wakacje dobiegły końca. Niby dużo dni, ale nim się obejrzeliśmy,  już trzeba było wrócić do nauki i pracy. Mam nadzieję, że większość wolnego czasu spędziliście w ciekawy sposób z rodziną i przyjaciółmi i że nie zmarnowaliście tych dwóch miesięcy, siedząc przed komputerem czy telewizorem.

         Przed nami kolejny rok szkolny z nowymi wyzwaniami. Szczególnie pracowity rok czeka trzecioklasistów, którzy się zmierzą z egzaminem gimnazjalnym. Do tego wydarzenia macie jeszcze ponad pół roku, więc chyba każdy z Was wykorzysta ten czas na solidne powtórzenie wszystkich wiadomości oraz nadrobienie zaległości.

         Jak co roku, do naszego gimnazjum zawitali pierwszoklasiści, których w imieniu całej społeczności gimnazjum serdecznie witam. Myślę, że spodobają się Wam nowe przedmioty i nowi nauczyciele oraz że miło spędzicie te 3 lata w naszej szkole. Chyba każdy z nas powinien zastanowić się, co chciałby zrobić, aby ten rok szkolny był jeszcze lepszy od poprzedniego. Może wystarczy poprawić swoje wyniki w nauce chociażby z jednego przedmiotu, aby później mieć satysfakcję z tego, że rok ten nie był zmarnowany… Tak więc wszystkim życzę udanego roku szkolnego 2013/2014. Niech  on jeszcze lepszy niż ubiegły a piątki i szóstki niech same wskakują do dziennika.

                    Patrycja Kwas