PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

 

IA ŚREDNIA KLASY -3,24

Dadas Paulina - 4,13

Suchodolski Marcin - 4,06

 

 

 

IB ŚREDNIA KLASY -3,45

Bogusz Monika - 4,67

Gryczon Krystian - 4,67

Głębicka Paulina - 4,6

Olechowska Kamila - 4,47

Dadas Patrycja - 4,2

Czajka Szymon - 4,2

IIA ŚREDNIA KLASY -3,6

Czajka Emilia - 4,8

Rosa Aleksandra - 4,6

Szewczyk Beata - 4,6

Rogowska Milena - 4,26

Kudlak Kinga - 4,2

Mróz Monika - 4,13

Koślacz Wojciech - 4,06

 

 

 

IIB ŚREDNIA KLASY -3,68

Celej Adrian - 4,8

Prządka Katarzyna - 4,53

Wyrzykowska Dominika- 4,53

Chmura Monika - 4,4

Kowalczyk Katarzyna - 4,4

Iwaniec Patrycja - 4,33

Konieczna Katarzyna - 4,2

Ciołek Izabela - 4,06

Wojda Arkadiusz - 4,06

Jakubowski Przemysław - 4,06

IIIA ŚREDNIA KLASY -3,97

Kosmowska Alicja - 5,26

Wdowiak Marcin - 5,2

Rosiak Aleksandra - 5,0

Włodarczyk Klaudia - 4,86

Skwarek Edyta - 4,86

Polak Karolina - 4,8

 

IIIB ŚREDNIA KLASY -3,81

Blicharska Agata - 5,4

Jakubiec Aleksandra - 5,1

Matyka Paweł - 5,0

Pietryka Anna - 4,8

Głodek Magdalena - 4,8

Gral Katarzyna - 4,77

Celej Marta- 4,53

IA ŚREDNIA KLASY -3,39

Tratkiewicz Aleksandra - 4,57

Moreń Alicja - 4,5

Wójcik Kamil - 4,21

Kamola Katarzyna - 4,14

Jakubowska Natalia - 4,0

 

 

 


WYNIKI Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO

 

        22 czerwca 2012r. trzecioklasiści otrzymali wyniki z egzaminu gimnazjalnego.  Mimo nowej podstawy programowej nasze gimnazjum wypadło bardzo dobrze. Najlepsze wyniki osiągnęli:

z języka polskiego- Aleksandra Rosiak 100%,

z matematyki- Anna Pietryka 94%,

z historii- wos- Natalia Jakubowska, Kamil Wójcik 94%,

z  przedmiotów przyrodniczych- Paweł Matyka  i Michał Ragus 85%

z języka angielskiego- Agata Blicharska 100%.

Trzecioklasiści na pewno, są z siebie dumni i zadowoleni ponieważ podołali trudnemu zadaniu i zdali ten ważny egzamin. Gratulujemy naszym gimnazjalistom.

                            Aneta J.

 


WYCIECZKA DO LUBLINA

 

        20 czerwca 2012 roku odbyła się wycieczka szkolna klas trzecich gimnazjum do Lublina.
         Głównymi atrakcjami wyjazdu były: pobyt w Majdanku, czyli dawnym obozie śmierci oraz w galerii „Lublin Plaza”. Ruszyliśmy około godziny dziewiątej sprzed Zespołu Oświatowego w Mysłowie, a następnie dotarliśmy na wyznaczone miejsce o godzinie 11.  Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Majdanka.  Przebywaliśmy tam przez około dwie godziny. W trakcie naszego pobytu dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji odnośnie historii tego obozu. Wszyscy słuchali z wielkim zaciekawieniem. Cała grupa zrozumiała ile cierpienia musieli doznać więźniowie takich obozów jak ten. Następnie udaliśmy się do galerii „Lublin Plaza”. Tutaj na początku mieliśmy  dwie godziny czasu wolnego na  ewentualne zakupy, a później udaliśmy się na film do kina. Jeśli chodzi o seanse filmowe to nasza grupa była podzielona:  12 osób wybrało film ”Nietykalni”,  dziewięć osób „Królewnę Śnieżkę i Łowcę”, a cztery osoby film o znanej polskiej siatkarce Agacie Mróz ”Nad Życie”.

Po obejrzeniu każdego z filmów każda grupa była zadowolona. Uczniowie, którzy wybrali film „Nietykalni” stwierdzili iż był niezwykle śmieszny, uczniowie z drugiej grupy cieszyli się, że wybrali ten film, natomiast uczniowie z trzeciej grupy po seansie mieli twarze całe w łzach. I na tym skończyła się nasza wycieczka. Po dwóch godzinach jazdy autobusem dotarliśmy do  naszych domów rodzinnych. Dzień po wycieczce wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była niezwykle udana.       

                       Kamil Wójcik


 

ZAWODY BIAŁYSTOK

               

            16 czerwca 2012r. odbyły się ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne w Białymstoku. Nasi chłopcy po  zajęciu 1 miejsca w wojewódzkich zawodach w Lublinie zakwalifikowali się na zawody krajowe.  Musieli się poświęcić i wyjechać o 4 rano, aby po pięciu godzinach dojechać na miejsce.

        O godzinie 9 sześcioosobowe grupy  zaprezentowały nasze województwo. Natomiast o 10.35 zaczęła się pierwsza konkurencja, w której brało udział trzech naszych chłopców.  Następnie rozpoczęły się konkurencje techniczne takie jak: rzut oszczepem, skok wzwyż, skok w dal, rzut dyskiem, pchnięcie kulą.

 

W zawodach brało udział 16 chłopców:

Jarosław Tkaczyk- 9 miejsce ( rzut oszczepem)

Arek Cegiełka- 7 miejsce ( skok wzwyż)

Piotr Bytniewski- 3 miejsce ( rzut oszczepem)

Jarosław Sprycha- 8 miejsce ( rzut oszczepem)

Arkadiusz Wojda-  11 miejsce ( pchnięcie kulą)

Mateusz Kręt- 10 miejsce ( pchnięcie kulą)

Damian Lasota- 5 miejsce ( skok wzwyż)

Arkadiusz Antolik-  10 miejsce ( 100m)

Łukasz Basek- 18 miejsce ( pchnięcie kulą)

Sebastian Boruc-  7 miejsce ( skok w dal)

Kamil Cegiełka- 6 miejsce ( 100m)

Marcin Wdowiak-  10 miejsce ( 100m)

Daniel Kowalik-  11 miejsce ( 100m)

Adrian Celej- 11 miejsce ( 1000m)

Paweł Matyka- 12 miejsce ( 1000m)

Przemysław Janaszek- rezerwa

4x100m miejsce 5

Jarosław Sprycha

Daniel Kowalik

Marcin Wdowiak

Arkadiusz Wojda

         Po wielu zmaganiach nadszedł czas na powrót do domu. Jesteśmy dumni z naszych chłopców i życzymy im dalszych sukcesów w sporcie.

Jarek T. i Aneta J.

 


ZAWODY SIEDLCE

 

        14 czerwca 2012r. odbyły się wiejskie zawody lekkoatletyczne im. Henryka Jakimiaka w Siedlcach.  Brało w nich udział 7 osób. A oto ich wyniki:

 

 

 

Natalia Matuszewska- 1 miejsce

Arkadiusz Wojda- 4 miejsce

Piotr Bytniewski- 3 miejsce

Damian Lasota- 4 miejsce

Adrianna Antolik- 4 miejsce

Karolina Lewoszewska- 1 miejsce

Daniel Kowalik- 4 miejsce

 

         Były to zawody podsumowujące sezon sportowy 2011/ 2012. Dzięki czujnemu oku pana Mariusza Zawadzkiego osiągaliśmy bardzo wysokie wyniki.  Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za trud włożony w przygotowanie nas do wszystkich zawodów sportowych. A wszystkim innym uczniom życzymy dalszych sukcesów w sporcie.

Aneta J. i Piotrek B.


 

WIECZOREK POŻEGNALNY

 

        14 czerwca 2012 roku odbył się organizowany przez trzecie klasy naszego gimnazjum wieczorek pożegnalny. Wspólnie postanowiliśmy, że chcemy rozpocząć go polonezem. Zaczęliśmy przygotowania trochę wcześniej, a poprowadziła je pani Ewa Kuryła. Taniec prezentowało 16 par. Można stwierdzić, że byliśmy przygotowani bardzo dobrze. Wszystko wyszło idealnie i po naszej myśli, nikt się nie pomylił i było w miarę równo. Prezentacje oglądali nasi młodsi koledzy, nauczyciele oraz rodzice. Po części oficjalnej przeszliśmy do dużej klasy na poczęstunek. Po odpoczynku przeszliśmy na parkiet, a tam przygrywał nam zespół Heven. Wszyscy, bez względu na to, z której byli klasy bawili się wspólnie, również z nauczycielami. Gdy jedni się bawili, drudzy woleli siedzieć przy stole i objadać się chipsami i ciastem.  Zabawa trwała w najlepsze, a czas mijał. Nadeszła północ, co oznaczało, że zbliża się koniec zabawy. Wszyscy bardzo zmęczeni, wróciliśmy do domów, zapewne od razu do łóżek. Odsypialiśmy również na drugi dzień, i w mało licznej grupie dotarliśmy do szkoły na lekcje. 

Ola Rosiak

 


ŻYJ BEZ NAŁOGÓW I PRZEMOCY

13 czerwca 2012 roku w naszej szkole obchodziliśmy dzień pod hasłem: „Żyj bez nałogów i przemocy”, na który przyjechali uczniowie ze wszystkich podstawówek z terenu naszej gminy. Impreza była podzielona na trzy części. Pierwsza obejmowała występ klas ze szkól podstawowych. Uczniowie przygotowali się bardzo dobrze i, mimo tremy, zaprezentowali się nam z jak najlepszej strony. Po ich występach była krótka przerwa, w czasie której uczniowie gimnazjum przygotowywali się do swoich występów. Gdy zebraliśmy się ponownie na Sali gimnastycznej, rozpoczęła się druga część apelu. Z uwagą oglądaliśmy występy naszych kolegów. Każda klasa bardzo przyłożyła się do zadania.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem pomysłowości uczniów naszego gimnazjum. Gdy wszystkie klasy zaprezentowały już swoje scenki, udaliśmy się na przerwę. Po jej zakończeniu musieliśmy usiąść całą klasą razem z wychowawcami. Otrzymaliśmy szary papier i flamastry. Naszym zadaniem było narysowanie na nich swoich rąk i napisanie przemyśleń związanych z tym dniem. Każda klasa miała inny pomysł na wykonanie plakatu. Serce, drzewa, łańcuchy miały symbolizować jedność klasową. Prace zostały zawieszone, a jeden uczeń z klasy musiał je opisać. Okazało się, że nie wszystkie klasy zrozumiały przesłanie płynące tego dnia z różnych scenek.

Jury, które bacznie obserwowało każdy konkurs, podjęło decyzję i Pani Dyrektor ogłosiło wyniki i wręczyła nagrody. Każdy uczestnik imprezy otrzymał ciekawe książki. Wszyscy byli zadowoleni i z uśmiechem na twarzach wracali do domu, zmywał go padający deszcz. Radość wynikała również z tego, że w tym dniu nie było lekcji. Dzięki takim dniom możemy zrozumie, jakie szkody powodują w nas narkotyki, alkohol i używki. Mamy nadzieję, że wiele osób zrozumiało przesłanie płynące z tego dnia i osiągnie swoje najwyższe życiowe cele bez używek.

Karolina Polak

 


EGZAMIN PRÓBNY II KLAS

        04.06, 06.06 i 11.06 odbyły się próbne egzaminy w klasach drugich.  Odbyły się one kolejno:  pierwszego dnia z historii, wosu i języka polskiego, drugiego dnia z geografii, biologii, chemii, fizyki i matematyki.  Jako ostatnie uczniowie pisali egzaminy z języków obcych: angielskiego i rosyjskiego.  Egzaminy z języków pisane były w klasach,  a pozostałe w sali gimnastycznej. Wszyscy uczniowie ubrani byli na galowo. Między kolejnymi częściami uczniowie mieli piętnastominutowe przerwy. Była to próba przed egzaminem w klasie III. Po zakończeniu przeprowadziliśmy mały sondaż wśród uczniów klas drugich. A oto jego wyniki:

- Jako ci poszło?

Monika: Bardzo dobrze. Jestem zadowolona.

Adrian: Nie zdam.;)

Ola: Tak sobie.

- Jaki przedmiot był według ciebie najłatwiejszy, a jaki najtrudniejszy?

Kasia:  Najtrudniejsza matma, a najłatwiejszy polski.

Agata: Najgorzej napisałam z matematyki. A najlepiej z biologii. ;)

Iza: Yyyy… poszło mi w miarę dobrze ze wszystkiego.. haha ;D

- Czy stresowaliście się podczas tych egzaminów?

Arek: Podszedłem do tego na luzie, no normalnie .

Damian:  Wcale się nie stresowałem

Sylwia : Brzuch mnie bolał, strasznie się bałam

- Jakie ogólne wrażenie?

Dominika: Dobrze.

Bartek:  Spoko.

Emilka: Ale było fajnie.

        Podsumowując, drugoklasiści się nie stresowali. Podeszli do sprawdzianu ze spokojem i starali się napisać je jak najlepiej. Mamy nadzieję, że im się udało.

Kasia K i Agata S.

 


ZAWODY ZAMOŚĆ

 

5 czerwca 2012r. odbyły się wojewódzkie zawody sportowe LA w Zamościu. Zakwalifikowało się tam 8 osób. Nasi sportowcy wyjechali z samego rana, aby po czterech godzinach dojechać na miejsce. Podróż była długa i wyczerpująca, lecz oni się walczyli do końca. Osiągnęli następujące miejsca:


Natalia Matuszewska – 1 miejsce

Adrianna Antolik – 2 miejsce

Piotr Bytniewski – 2 miejsce

Aneta Jąg – 4 miejsce

Karolina Lewoszewska – 5 miejsce

Arek Wojda – 7 miejsce

Damian Lasota – 8 miejsce

Mateusz Kręt – 9 miejsce

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w sporcie!!!

 

Aneta Jąg

 


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

        05.06.2012 roku w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości. Klasy III przygotowały wcześniej plakaty zachęcające do obchodów tego dnia. Jak mówiło jedno hasło plakatu: „Bądźmy mili i uśmiechnięci dla każdego. Postarajmy się być serdeczni, a każdy nas dobrze zapamięta”. Hasło kierowało się przede wszystkim do uczniów klas III, ponieważ oni w tym roku pożegnają się z murami tej szkoły, ale również do wszystkich pozostałych. Nasza życzliwość została wyrażona kolorowymi ubraniami oraz uśmiechami i dobrym humorem, który dopisywał nam od rana. Uważam, że takie dni są potrzebne, i choć powinniśmy cieszyć się życiem, to przypomnienie o życzliwości jest ważne.

 

Klaudia Włodarczyk


EGZAMIN PRÓBNY I KLAS

 

        Dnia 4  czerwca 2012 roku odbył się pierwszy egzamin gimnazjalny  klas pierwszych. Uczniowie  klasy  Ia i Ib zmierzyli się na początku z historią . Egzamin ten był trudny ,ponieważ  pytania dotyczyły znajomości tematyki z całej klasy pierwszej. Po krótkiej przerwie  uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Według uczennic klas pierwszych język polski  był  trudny, ponieważ zawierał zadania z fonetyki ,za którą uczniowie klas pierwszych nie przepadają . Na teście pojawiły się również pytania z lektury ,którą przerabialiśmy w tym roku . Nasze wrażenia po pierwszym dniu tych egzaminów nie nastrajały optymistycznie i  każdy bał się dalszych dni . Po dniu odpoczynku uczniowie obu klas znowu spotkali się na sali gimnastycznej. Nastroje jeszcze się pogorszyły.           

         Dnia 6 czerwca 2012 roku  odbył się dalszy egzamin gimnazjalny klas pierwszych .Tym razem uczniowie z przedmiotów przyrodniczych, czyli chemii, fizyki, biologii i geografii .Na napisanie tego testu mieliśmy 60 minut. Po rozmowach z uczniami możemy stwierdzić że egzamin nie był zbyt  trudny . Po przerwie czekała matematyka, który do łatwych nie należał. Zadania zawierały materiał z całej klasy pierwszej. Po napisaniu tych egzaminów  mieliśmy zasłużony odpoczynek, który trwał 5 dni.     

         Po zasłużonym odpoczynku uczniowie z klasy  1a i 1b w swoich klasach zmierzyli się  z  językami obcymi , czyli językiem rosyjskim i językiem angielskim . Według  uczniów języki obce nie były trudne  w przeciwieństwie do matematyki. Po zakończonych egzaminach mogliśmy cieszyć się z wolności i z wiadomości, że niedługo będą zasłużone wakacje . A dziś znamy już wyniki i jesteśmy z nich zadowoleni.

 

Patrycja Dadas

 


GMINNY DZIEŃ RODZINY

       

        2 czerwca 2012 roku wszyscy uczniowie  ze szkół znajdujących się na terenie naszej gminy udali się na gminne boisko w Dworni w celu świętowania Dnia Dziecka. Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.30. Zostaliśmy powitani przez naszych kolegów Alę i Arka.

 

Na początku na scenę zostali zaproszeni uczniowie z poszczególnych szkół w celu zaprezentowania się z jak najlepszej strony, tańcząc przygotowane wcześniej układy taneczne. Następnie rozpoczęła się część sportowa. Reprezentanci z poszczególnych klas udali się do miejsc, gdzie odbywały się ich konkurencje. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Było bardzo zimno, ale mimo to świetnie się bawiliśmy. W trakcie trwania uroczystości każdy mógł posilić się gorącym bigosem i kiełbaską, ale nie zabrakło również słodkiego akcentu w formie batonów i lodów. Mieliśmy również okazję obejrzeć pokaz strażacki, na którym strażacy z OSP Ksawerynów prezentowali nam cały wóz i wszystkie sprzęty potrzebne w pracy strażaka. Wszystkie zabawy i konkurencje sportowe odbywały się przy muzyce. Niestety nie udało się zrealizować wszystkich konkursów przygotowanych dla gimnazjum. Na sam koniec odbyło się podsumowanie całego dnia. Zostały ogłoszone wyniki wszystkich zawodów i z rąk wójta wręczone dyplomy dla zwycięzców. Mimo zimna każdy świetnie się bawił.

Karolina Polak


IGRZYSKA OLIMPIJSKIE DAWNIEJ I DZIŚ

 

1 czerwca w naszej szkole był dniem wolnym od nauki.

W tym dniu klasa IIa realizowała swój projekt „Igrzyska olimpijskie dawniej i dziś”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie zorganizowali szereg konkursów: pokaz mody olimpijskiej, konkurs wiedzy o igrzyskach i rozgrywki między klasowe w piłkę siatkową. Cała impreza przebiegała bardzo sprawnie. Nasi modele i modelki prezentowali bardzo eleganckie i kolorowe stroje. Pokaz stał na bardzo wysokim poziomie jak na Europę przystało. Uczniowie naszego gimnazjum wykazali się również bardzo wysokim poziomem wiedzy. Pytania były naprawdę trudne, ale nasi gimnazjaliści świetni sobie z nimi poradzili. Turniej piłki siatkowej okazał się bardzo ciekawy. Każda klas wystawiła do gry sześciu zawodników, w tym przynajmniej jedna dziewczynę. Wszyscy grali na miarę swoich możliwości. Najlepsza okazała się klasa IIIa, której zawodnicy za pierwsze miejsce dostali złoty medal i słodkie batoniki.

         Według mnie Dzień Dziecka w naszej szkole był bardzo udany. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy.

Alicja Kosmowska

 


DZIEŃ PATRONA

 

1 czerwca 2012r. odbył się Dzień Patrona w naszej szkole. Przygotowała go klasa IIIa pod kierownictwem p. Marioli Kosmowskiej. Uczniowie przypomnieli nam postać ks. Jana Twardowskiego, którego imię nosi nasza szkoła. W części oficjalnej były śpiewane piosenki i czytane wiersze, tego poety. Następnie przeszliśmy do konkursów:

- rozpoznawanie tytułów wierszy po ich treści,

- krzyżówka dotycząca życiorysu J. Twardowskiego,

- wykonanie witrażu „Ks. Jan wśród swoich wierszy”,

- wykonanie przez klasę „zeszytu w kratkę ze wspomnieniami szkolnymi”,

- prezentacja osoby ucharakteryzowanej na ks. Jana Twardowskiego,

- zagrani scenki do wylosowanego wiersza.

Podczas części z konkursami wszyscy świetnie się bawili, przy okazji okazało się, że najwięcej wspomnień posiadają trzecie klasy gimnazjum, co nie powinno być dziwne, gdyż to trzyletni pobyt w gimnazjum im ich tyle dostarczył. Po ogłoszeniu przez jury wyników mieliśmy przerwę, na której dostaliśmy lody z okazji Dnia Dziecka.

 

Edyta S.

 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

            29 maja uczniowie szkoły podstawowej wraz z klasą Ib pojechali na wycieczkę do Warszawy. Naszymi opiekunkami była pani Krystyna Mazur i pani Barbara Majek.

         Podróż nie trwała długo. Gdy dojechaliśmy do stolicy było około 10.00. Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Kopernika. Byliśmy tam aż 3 godziny. Zafascynowani oraz bardzo zaciekawieni mnóstwem atrakcji zwiedzaliśmy każdy kąt.
Następnie, trochę zmęczeni udaliśmy się do centrum handlowego. Mieliśmy tam czas wolny dla siebie. Wtedy mogliśmy pochodzić po sklepach, zrobić zakupy (głównie dziewczyny) a także coś zjeść. Kolejny punkt wycieczki to kino.  Wybraliśmy się na film w 3D  „Faceci w czerni”. Z seansu wyszliśmy wypoczęci i zrelaksowani.

         Ostatnią atrakcją, którą zaplanowali nasi opiekunowie były kręgle. Jedni radzili sobie bardzo dobrze, inni trochę gorzej, ale nie poddawali się i rywalizowali. Po około godzinie czasu wróciliśmy do autobusu. W drodze powrotnej do domu po całym dniu pełnym atrakcji śpiewaliśmy wesołe piosenki na cały autobus, po czym pani musiała przyjść i nas uspokajać. To była naprawdę udana wycieczka, na pewno będziemy ją mile wspominać.

 

 


PIKNIK OLIMPIJSKI

 

26 maja 2012 roku 7 osób z naszej szkoły- sportowców pojechało na 13. Piknik Olimpijski zorganizowany w Parku ,,Kępa Potocka’’ na Żoliborzu przez Polski Komitet Olimpijski. Wyruszyliśmy około godziny 8.00, a na miejsce dotarliśmy o 11.00. Początkowo byliśmy trochę zdezorientowani, ponieważ nie wiedzieliśmy, co się gdzie znajduje. Pierwszą atrakcją, którą mogliśmy oglądać, były skoki o tyczce uczniów warszawskich szkół. Były to bardzo ciekawe pokazy.

Uroczystego otwarcia Pikniku krótko po godzinie 13:00 dokonał prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Andrzej Kraśnicki, a z sympatycznymi pozdrowieniami do zgromadzonych na scenie blisko dwustu mistrzów i medalistów olimpijskich zwrócił się także (i to po polsku) ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce - Robin Barnett. A. Kraśnicki przypomniał, że pikniki to już tradycyjne spotkania zarówno z wielkim sportem olimpijskim jak i z rekreacją fizyczną promującą zdrowy styl życia. Nawiązał do dotychczasowych olimpijskich sukcesów biało-czerwonych, na które składa się 275 medali z igrzysk letnich i zimowych. Mówił też o czekających nas już za 62 dni igrzyskach londyńskich.

Dla lepszego wyróżnienia z grona zebranych na scenie sportowców - w sportowych koszulkach koloru czerwonego, wystąpili zawodnicy, którzy  po wypełnieniu kryteriów kwalifikacyjnych, mają prawo już dziś czuć się olimpijczykami 2012. Byli w tym gronie: szablistka Aleksandra Socha, florecistka Sylwia Gruchała, kajakarka Aneta Konieczna, badmintoniści: Nadieżda Zięba i Robert Mateusiak, zapaśniczki: Iwona Matkowska i Monika Michalik oraz tenisiści: Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Po terenie Parku przechadzali się jeszcze m.in. nasi czołowi lekkoatleci: Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski, którzy także nie po raz pierwszy pojawili się na takiej imprezie. Sam piknik był prawdziwym festiwalem sportu i rekreacji. Nasze gwiazdy sportu pracowicie dyżurowały w specjalnie wyznaczonym dla nich "ogródku olimpijskim", albo na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez poszczególne polskie związki sportowe i inne organizacje oraz przez niezawodnych sponsorów i partnerów Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i PKOl. 

Braliśmy udział w wielu konkursach, za które otrzymywaliśmy wiele ciekawych nagród. W drogę powrotną wyruszyliśmy o godz. 16.00, chociaż pragnęliśmy pozostać do oficjalnego końca zaplanowanego na godz. 18.30. Aby się trochę posilić zajechaliśmy do KFC. Uczestnicy byli bardzo zadowolony z tego wyjazdu.

 

Karolina Polak

 

 


SPOTKANIE AUTORSKIE

 

25 maja odbył się konkurs recytatorski tematycznie związany z Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego i spotkanie z  pisarką  panią Katarzyną Maygier w Gminnej Bibliotece Publicznej w Woli Mysłowskiej. Z każdej klasy wytypowana została jedna osoba do recytowania fragmentu „Starej baśni” .Wszyscy uczestnicy byli dobrze przygotowani, chociaż wybrane przez nich fragmenty nie były łatwe .

 

A oto laureaci:

I miejsce  Agata Soćko kl. IIb, Aleksandra Gula kl. IIa

II miejsce Paulina Gębicka kl. Ib

III miejsce Aleksandra Jakubiec kl. IIIb

Wyróżnienia otrzymali: Mariola Pieniak kl. IIIa,  Kamil Wójcik kl. IIIc

 

        Po części recytatorskiej odbyło się spotkanie autorskie z panią Katarzyną Magier. Uczestnicy spotkania zadawali  pytania na które pisarka starała się jak najlepiej odpowiedzieć. Pytania dotyczyły jej książek ,a także zainteresowań życia zawodowego i prywatnego. Wszyscy otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z pisaniem, a także poznali informacje na temat pracy literackiej autora książek.

                                                                                                                      

Mariola Pieniak

 

 

 


DYSKOTEKA

 

W naszym gimnazjum, żeby nie było nudno postanowiliśmy się trochę rozerwać i pobawić.

24 maja 2012r, w czwartek Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Impreza rozpoczęła się o 17 00, ale na parkiet pierwsze pary wkroczyły nieco później. Przygrywał nam DJ. Wszyscy bawili się świetnie mimo, że za oknem było jasno. Najbardziej cieszyliśmy się, że chłopcy nas nie zawiedli i przybyli w tak licznej grupie. Poza uczniami naszego gimnazjum na dyskotece pojawili się absolwenci i znajomi z innych okolicznych szkół.

Wszystko było w porządku dopóki nie przyszli nasi opiekunowie i nie zapowiedzieli, że dyskoteka skończy się pół godziny wcześniej. Nie spodobało nam się to, ale jak to się mówi: „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Musieliśmy dostosować się do ich decyzji. Z niechęcią wróciliśmy do domu o godzinie 2030, mimo że tak dobrze się bawiliśmy.

         Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę :)

 

 


DZIEŃ MATKI I OJCA

 

23 maja jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matki i Ojca. Staraliśmy się ugościć rodziców jak najlepiej. Włożyliśmy bardzo dużo pracy w przygotowanie dekoracji i części artystycznej. Pani Krystyna Mazur, która była za imprezę odpowiedzialna starała się zaangażować jak najwięcej uczniów. W przedstawieniu brała udział szkoła podstawowa i gimnazjaliści. Liczne próby dały efekty.

W dniu występu okazało się, że przybyła liczna grupa rodziców. Należy podkreślić, że było wielu tatusiów. Aby pokazać, jak ważne jest dla nas to święto, nałożyliśmy galowe stroje. Dla naszych rodziców zamówiliśmy piękne, czerwone róże.

          Część artystyczna była ciekawa i wzruszająca. Szczególne emocje wzbudziły piosenki wykonane przez gimnazjalistów. Po części oficjalnej podeszliśmy do naszych rodziców, aby złożyć im życzenia i podziękować za trud włożony w nasze wychowanie. Następnie zaprosiliśmy ich na kawę z ciastkiem.

 Według nas apel był przygotowany idealnie, a z opinii rodziców wynikało, że wszystko nam się udało.

 

Alicja Kosmowska

 


JAN PAWEŁ II -AKADEMIA

 

15 maja  w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy beatyfikacji naszego polskiego papieża Jana Pawła II. Apel przygotowali uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem pani Marioli Kosmowskiej i księdza Arkadiusza Rogalskiego. Przybliżyli nam oni złote myśli i cenne rady Karola Wojtyły skierowane do młodzieży. Całe przedstawienie skupione było na Dekalogu stworzonym przez papieża. Nasi koledzy przełożyli go na nasz prosty język uczniowski. Przerywnikiem były czasem wesołe, innym razem nieco smutniejsze piosenki.

Według mnie taka forma przekazu była bardzo ciekawa. Apel nie był monotonny i nudny, wręcz przeciwnie krótkie i zrozumiałe. Wyjaśnienia przykazań dały nam do myślenia, a piosenki mówiły o tym, że czasem warto się zatrzymać i pomyśleć czy chcemy żeby właśnie tak wyglądało nasze życie.

Alicja Kosmowska

 


ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

        14 maja odbyła się akademia z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowała klasa IIb wraz z dwiema uczennicami z klasy IIIa, pod kierunkiem pani Anny Kamińskiej. Był to montaż słowno-muzyczny. Uczniowie doskonale przypomnieli nam historyczne wydarzenia wiązane z nasza ojczyzną. Szczególnie kolega, który odczytał zapis Konstytucji - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Było to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich Polaków, dlatego też rocznicę obchodzimy z należytym szacunkiem. Niestety, podczas akademii nie każdy potrafił się zachować odpowiednio do atmosfery, jednak nie przeszkodziło to w uroczystych obchodach tego dnia. Wśród uczniów dominował strój galowy, oczywiście zdarzyły się i te gapy, które o nim zapomniały, ale myślimy, że następnym razem nie będzie takiej wpadki. Według mnie uroczystość była interesująca i ciekawie przedstawiła ważne dla Polski wydarzenia. 

 


EGZAMINY GIMNAZJALNE

 

24-26 kwietnia 2012r. odbyły się egzaminy gimnazjalne. Brało w nim udział 59 uczniów klas III naszego gimnazjum. Składał się z 5 części, a dla uczniów którzy pisali rozszerzenie z języków obcych, 6 części. Pierwszego dnia pisaliśmy część humanistyczną, która składała się z historii i WOS-u i języka polskiego. W kolejnym dniu odbyła się część przyrodniczo- matematyczna. Ostatniego dnia pisaliśmy egzamin z języków obcych. Przez pierwsze dwa dni egzaminy trwały 150 minut (nie wliczając przerw miedzy kolejnymi częściami, które trwały 30 minut). Uczniowie klas III musieli stawić czoło nowej podstawie programowej, co za tym idzie nowemu typu egzaminów. W celu zorientowania się w wynikach poszczególnych uczniów,  przeprowadziliśmy sondę.

1. Czy uważasz, że zostałeś dobrze przygotowany/a przez nauczycieli do egzaminu?

 - Tak, szczególnie z historii

- Pani od matematyki starała się przygotować nas jak najlepiej.

- Nie zostałem dobrze przygotowany.

- Uważam, że panie od historii i fizyki bardzo dobrze nas przygotowały.

- Powtórzenie z polskiego bardzo dobrze nam pomogło.

-Tak, szczególnie z matematyki, historii, fizyki i polskiego

 

2. Która część poszła ci najlepiej?

- Matematyka.

- Matematyka i polski.

- Żadna

- Historia- WOS i język polski.

-Język angielski.

 

3. Która część poszła ci najgorzej?

- Przyrodnicza.

- J. angielski

- Matematyka. (najczęściej powtarzana odpowiedź)

 

4. Czy było zadanie, które sprawiło ci trudność?

- Zadanie dotyczące myszy i pchły. (biologia)

- Zadanie dotyczące alkanów, alkenów i alkinów.

- Zdania dotyczące „Zemsty”.

- Zadanie z fizyki o nożyczkach.

- Zadanie z doniczkami (matematyka)

 


KONKURS POŻARNICZY

 

 23.03.2012r. troje uczniów naszej szkoły: Alicja Kosmowska (IIIa), Marcin Ragus (IIIc) i Paulina Pawlak (IIa) wraz z opiekunem panią Małgorzatą Odalską pojechało do Łukowa, gdzie odbywał się powiatowy etap konkursu pożarniczego pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. O godzinie 9.00 dotarliśmy na miejsce. Po kilkunastu minutach, kiedy wszyscy uczestnicy już dojechali, zastępca Komendanta Powiatowego ZSP brygadier Tomasz Majewski zapoznał nas z regulaminem konkursu. Pierwsza część to test pisemny składający się z 30 pytań. Do drugiej części ustnej (cztery pytania) kwalifikuje się trzy osoby, które uzyskały najlepsze wyniki. Czas, który mieliśmy na napisanie testu, to pół godziny. Zaczęliśmy pisać o godzinie 9.15 a skończyliśmy o godzinie 9.45. po czym komisja zabrała nasze testy, aby dokonać ich sprawdzenia. My w tym czasie mogliśmy zjeść pączka i napić się ciepłej herbaty lub soku. Po mniej więcej półgodzinnej przerwie Jury wróciło, aby przedstawić nam wyniki. Okazało się, że uczeń naszego gimnazjum, M. R. przeszedł do drugiego etapu. Muszę przyznać, że byłam pełna podziwu, kiedy słuchałam odpowiedzi uczestników na pytania drugiego etapu. Aby uzyskać maksymalną ilość punktów, trzeba było mieć naprawdę ogromną wiedzę. Michałowi ta próba sił wyszła bardzo dobrze zajął drugie miejsce, czego serdecznie mu gratulujemy. Michał otrzymał nagrodę w postaci uścisku dłoni Komendanta Powiatowego ZSP brygadiera Andrzeja Rusinka i odtwarzacz DVD. Po oficjalnym wręczeniu nagród wróciliśmy do szkoły.

 

Alicja Kosmowska

 


FESTIWAL

 

    21 marca, w pierwszym dniu wiosny odbył się XII Festiwal Polskiej Piosenki Współczesnej, przygotowany przez klasę IIIa pod dowództwem P. Marioli Kosmowskiej. Uroczystość prowadzili: Karolina Polak i Arkadiusz Antolik. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe z Jarczewa, Lisikierza, Mysłowa i Wandowa, a także uczniowie gimnazjum. W pierwszej części wystąpili nasi goście. Poziom był wysoki, widać było, że wszyscy znakomicie się przygotowali. Po występach została ogłoszona krótka przerwa, w trakcie której uczniowie zostali zaproszeni na krótki poczęstunek. W tym czasie jury w którym zasiadali: p. Renata Pacek, p. Franciszek Kuźniak, p. Bożena Adamska, p. Hanna Skwarek  i p. Teresa Broś, miało zsumować punkty i przyznać miejsca. Gdy przerwa dobiegła końca, wszyscy zebraliśmy się z powrotem na sali gimnastycznej, aby tym razem obejrzeć występy gimnazjalistów. Musimy przyznać, że poziom był wysoki. Gdy wszyscy się już zaprezentowali, ponownie została ogłoszona przerwa, aby jury w którym zasiadali: p. Renata Pacek, p. Agnieszka Talarek, p. Katarzyna Bernaciak oraz p. Krystyna Klimek,  ustaliło werdykt. Po powrocie na salę czekał na nas mały konkurs.

 Goście, uczniowie naszego gimnazjum i nauczyciele mieli za zadanie zbudować statek kosmiczny z plastikowego kubka, 6 słomek i paska taśmy. Jego załogą miało być jajko (surowe) ;) Na zadanie przeznaczone było 5 minut, potem na karteczkach trzeba było napisać maksymalną wysokość, z której załoga wyląduje bezpiecznie. Po wielu trudach i burzy mózgów, w końcu każdej klasie i nauczycielom udało się zbudować statek kosmiczny i przystąpiono do prób. Największą z bezpiecznych wysokości zadeklarowała klasa IIIa – 2,5 metra i jej załoga doleciała bezpiecznie (jajko nie rozbiło się).  W nagrodę dostała słodkości. Na koniec tego dnia odbyły się konkursy informatyczne, których zwycięzcami okazali się uczniowie klas IIIa i IIIc. Następnie zostały ogłoszone wyniki, wyczekiwanie przez uczniów z dużym zdenerwowanie i napięciem. Z przedstawicieli szkół podstawowych najlepsi okazali się uczniowie z: Wandowa (kl. VI) - „Karuzela”, Mysłowa (kl. V)-„Środa Czwartek” i Lisikierza (kl. VI)-„Czy ten pan i pani”, a drugie miejsce zajęły pozostali wykonawcy. Natomiast wśród gimnazjalistów najlepsze okazały się klasy IIa i IIIa, którym gratulujemy. Drugie miejsca zajęły klasy: IIb i IIIc, a trzecie: Ia, Ib i IIIb. Każda klasa dostała nagrodę (słonia) i dyplom. Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy. Organ pracy włożonej w przygotowanie pokazu opłacił się, bo naprawdę było fajnie.

Edyta S.

 


KONKURS INFORMATYCZNY

 

            W dni festiwalu „Polskiej piosenki współczesnej”, czyli 21 marca 2012 roku w naszej szkole odbyły się również różne konkursy. Jednymi z nich były konkurs informatyczne składał się on z kilku części:: I to rozpoznanie części komputera, II zaśpiewanie piosenki o komputerze i Internecie na wybraną przez siebie melodię, III narysowanie, IV napisanie Ody do Internetu. Wszystkie klasy bardzo starły się zająć, jak najlepsze miejsca, i choć na przygotowanie było mało czasu, to i tak poziom konkursów był wysoki. Najpierw wybrane osoby z klasy poszły pisać odę, a inne miały kilka minut na przygotowanie się do zaśpiewania piosenki. W tym samym czasie uczniowie dopasowywali karteczki do odpowiednich części komputera, a inni rysowali ludziki- robokomputery.  Po oddaniu wszystkich prac jury oceniło zaangażowanie klasy, jak i staranność prac   i  przyznało punkty. Okazało się, że pierwsze miejsca zdobyła klasa IIIa oraz klasa IIIc. Zwycięzcom gratulujemy! Szkoda, że jest to już ostatni, dla nas, Dzień Wiosny spędzony w murach tej szkoły. Tym bardziej cieszymy się, ze na `pożegnanie` wygrały klasy trzecie. Reasumując ten dzień bardzo nam się podobał, było dużo zabawy, śmiechu i radości.

 Klaudia Włodarczyk

 


DZIEŃ KOBIET

 

8 marca odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Kobiet. Został przygotowany przez chłopców z IIb pod opieką pana Andrzeja Sprychy. Była to wielka niespodzianka, gdyż nikt się tego nie spodziewał. Chłopacy przygotowali żartobliwe teksty o kobietach, a także przypomnieli nam, kobietą ile jesteśmy warte, i że trzeba nasz szanować. Po części artystycznej przeszliśmy do klas, gdzie otrzymaliśmy prezenty od naszych szkolnych dżentelmenów. Uważam, że najbardziej trafione prezenty dostała IIIa, były to róże i czekolady ;)

Edyta Skwarek

 


CHOINKA SZKOLNA

 

18 lutego 2012r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa w sali gimnastycznej. Rozpoczęła się o godzinie 15. Na choince grał zespół „Rajt”. Uczniowie przybyli nieco wcześniej szkolnym autobusem,. Gdy zespół zaczął grać, uczniowie ruszyli na pakiet i rozpoczęła się zabawa. Czas szybko zleciał i o godzinie 18 uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do klas na poczęstunek, przygotowany przez radę rodziców. Wraz z kanapkami i herbatą czekały na nas paczki choinkowe, które były pełne słodkości. Po nabraniu sił wróciliśmy na parkiet do dalszej zabawy. Bawiliśmy się. Przybyło dużo znajomych z innych szkół i absolwentów naszego gimnazjum. Na sali zebrało się dużo par, które świetnie się bawiły i przy każdym wolnym tańcu parkiet należał do nich. Niestety zachowanie niektórych osób pozostawiało wiele do życzenia, dlatego też nasi nauczyciele musieli interweniować. Mimo to dla wielu osób choinka była udana i większość czasu spędzili na parkiecie tańcząc

 

 


BĄDŹ AKTYWNY W ŻYCIU

 

16 lutego 2012 roku uczniowie klasy IIIa po 7 lekcjach wybrali się do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Baczkowie, w celu podsumowania realizowanego projektu. Gdy tam dotarliśmy, zostaliśmy zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie grał już zespół HEVEN. Rozpoczęła się zabawa. Po pewnym czasie zaproszono nas do udziału w  zabawach i konkursach takich jak, np.: rzucanie woreczka na koło podzielone na różne kolory, taniec z balonem, przerzucanie piłki na stronę przeciwnika. Następnie zostaliśmy zaproszeni na obiad. Posililiśmy się pysznym jedzeniem, po czym udaliśmy się do sali gimnastycznej gdzie uczniowie ośrodka przygotowali przedstawienie pod tytułem  „Calineczka”. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Po występie został nam przedstawiony pokaz slajdów, który ukazał wszystkie działania związane z projektem. Następnie powróciliśmy do zabawy tanecznej, która trwała do 21.00. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaproszenie i bardzo się cieszymy z miło spędzonego czasu z naszymi kolegami.

 


WYCIECZKA W DBI CZYLI DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

We wtorek 07.02.2012r. uczniowie z Gimnazjum w Mysłowie wraz z opiekującymi się nauczycielkami wybrali się na wycieczkę do stolicy.

Pierwszy punkt wyprawy to jazda na łyżwach w Mińsku Mazowieckim.
Z moich obserwacji wynika, że dla wielu osób było to dość wielkie przeżycie, dlatego, że na lodowisku znajdowali się po raz pierwszy. Największą radość sprawiały nam upadki naszych kolegów, którzy gorzej radzili sobie od. Oferowaliśmy im swoją pomoc.

         Kolejnym punktem wyjazdu były lekcje w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury. Niestety akurat te zajęcia dla wielu uczniów okazały się zwyczajnie nudne i niepotrzebne.  Zostaliśmy podzieleni na grupy i każdy z przydzielonym opiekunem udał się na odpowiednie zajęcia m.in. fizyczne i związane z historią instrumentów muzycznych.

         Najprzyjemniejszą atrakcją były: czas wolny w centrum handlowym oraz oglądanie filmu w kinie. Dostaliśmy godzinę na wizytę w sklepach, jedzenie itd. Około 15:00 weszliśmy na film pt. „Kronika”. Film okazał się ciekawy dla wielu moich kolegów i koleżanek, którzy w drodze powrotnej dyskutowali na jego temat.

         Wspominaliśmy tę wycieczkę przez kolejnych kilka dni.

Dominika Wyrzykowska

 


OBÓZ SPORTOWY W BIAŁYM DUNAJCU

29 stycznia 2012 roku większa część uczniów naszej klasy (IIIa) wybrała się na kilkudniową wycieczkę w góry, do malowniczej miejscowości Biały Dunajec. Warto przypomnieć, że część pieniędzy pozyskaliśmy z akcji „Ciastex” i sprzedaży gazetek „Szkolne Fakty”. Dostaliśmy również dofinansowanie od sponsorów. O to postarały się nasze opiekunki- pani Miłosława Porakowska i pani Mariola Kosmowska.

O godzinie 12.00 wyruszyliśmy w drogę. Podróż przebiegła bez komplikacji. Już o godzinie 19.00 dotarliśmy do pensjonatu „U Jędrusia”, w którym mieszkaliśmy przez następne 5 dni. Nasi klasowi bodygardzi pomogli nam wnieść na samą górę nasze bagaże. Pokoje były przytulne. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na dół, do stołówki na kolację. Dostaliśmy pyszną i ogromną pizzę oraz gorącą herbatę na rozgrzewkę. Po tak długim dniu wszyscy szybko i bez problemu usnęli.

Kolejny dzień powitaliśmy o godzinie 8.00. Zeszliśmy na pyszne śniadanie- bo przecież profesjonalny narciarz musi mieć wiele sił, by móc szusować na stoku. Najpierw pojechaliśmy do Poronina wypożyczyć sprzęt: narty bądź snowboard, buty narciarskie, kijki i dla naszego bezpieczeństwa- kask. Ekwipunek okazał się  baaaaardzo ciężki. Z trudem spakowaliśmy go do busa i ok. godziny 11.00 dotarliśmy na stok w Białym Dunajcu. Większość z nas po raz pierwszy miała styczność z narciarstwem. Po pierwsze: musieliśmy założyć buty i przyzwyczajać się do nich. Weszliśmy  na stok, i pod bacznym okiem pana Pawła Piskorza rozpoczęliśmy naukę. Ci, którzy umieli jeździć, mieli z nas wielki ubaw. Jedni od razu zrozumieli, inni nawet po indywidualnych lekcjach radzili sobie średnio. Zaliczaliśmy wiele upadków, ale co najważniejsze, dobrze się przy tym bawiliśmy. Odważni wyciągiem orczykowym wjechali na górę. Jazda szła, a raczej jechała im bardzo dobrze. Po kilku godzinach byliśmy bardzo zmęczeni. Zdjęliśmy narty i wróciliśmy do naszego domu. Przed obiadem mogliśmy odpocząć i się zdrzemnąć. Oczywiście z drzemką się nie wyrobiliśmy. Dzieliliśmy się wrażeniami i historiami ze stoku. Około godziny 16.00 zjedliśmy obiad i aż do do 18.00 mieliśmy czas wolny. Na wieczór opiekunowie zaplanowali dla nas kulig z prawdziwego zdarzenia. Było baaaardzo zimno, ale na koniec rozgrzaliśmy się przy ognisku z kiełbaskami. Tańczyliśmy wspólnie „Labado” i wiele innych równie wesołych piosenek. Na drogę powrotną dostaliśmy pochodnie. Zmęczeni i przemarznięci szybko usnęliśmy w pensjonacie...

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na stok do Czarnej Góry. Z niewielkim doświadczeniem ruszyliśmy na górę. Jedni na malutką oślą górkę, drudzy na ogromny wyciąg wałeczkowy bądź też orczykowy. Były upadki i wywrotki, ale nieśliśmy je dzielnie i się nie poddawaliśmy. Wszyscy dobrze  się bawiliśmy aż do godziny 15.00. Wykończeni i spoceniu wróciliśmy do pokoi, aby się przebrać i wyruszyć w dalszą drogę. Tym razem dotarliśmy do Zakopanego na słynne Krupówki. Mieliśmy dwie godziny czasu wolnego. Mogliśmy kupić pamiątki albo wskoczyć na małe co nieco do KFC bądź Mc Donald’u. Po wędrówce po zaśnieżonych i bajecznie oświetlonych uliczkach zebraliśmy się by wrócić do Białego Dunajca na obiadokolację. Wieczorem spotkaliśmy się w jednym pokoju razem z naszymi opiekunami na pokazie slajdów przygotowanym przez panią Porakowską. Oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające nasze pierwsze kroki, a raczej upadki na nartach. Po zakończeniu mieliśmy czas dla siebie.

Dzień trzeci zapowiadał się dobrze, mimo że wiele osób zrezygnowało dziś z jazdy. Czekali oni na nas w przytulnej karczmie tuż przy stoku. Co jakiś czas ich odwiedzaliśmy, przy okazji pijąc gorącą czekoladę i jedząc smaczne frytki. Szusowanie opanowaliśmy jak zawodowi narciarze. Po południu wyjechaliśmy do Term Podhalańskich. Odpoczywaliśmy w ciepłych wodach regenerując nasze mięsnie do następnego, wyczerpującego dnia.

W czwartek zdecydowaliśmy się sprawdzić na stoku w Witowie. Był on dość długi, ale niezbyt stromy. Daliśmy radę! Czyżbyśmy już byli zaawansowanymi narciarzami? Prosto z Witowa wyjechaliśmy do Poronina, aby zdać wypożyczony wcześniej sprzęt narciarski. Z lekką nutą smutku i nieco przygnębieni wróciliśmy do swych pokoi, zjedliśmy obiad i zaczęliśmy pakować plecaki. Na podsumowanie obozu zostaliśmy zaproszeni przez naszych opiekunów do karczmy na pizze. Dostaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wróciliśmy do pensjonatu i już po raz ostatni obejrzeliśmy dalszą część prezentacji. Noc była bardzo krótka. Rankiem zjedliśmy śniadanie, znieśliśmy bagaże, oddaliśmy klucze do pokoi i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż minęła szybko, gdyż każdy miał coś do powiedzenia. W domu byliśmy ok. godziny 17.00. Podsumowując, nasza wycieczka była bardzo udana.

 

 


ZIELONO MI...

10 stycznia 2012 roku w naszej szkole był realizowany kolejny projekt uczniów klasy IIIa pod hasłem „Drzewa naszych lasów”. Było to kolejne „zaliczenie”, które będzie odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum. Przygotowania do tego dnia trwały długo i były bardzo mozolne, lecz efekt końcowy wypadł naprawdę znakomicie. Jedna grupa naszych kolegów wcześniej przygotowała zawieszki o gatunkach drzew i ich szczególnych cechach na gazetkę szkolną. Inni zrobili plakaty oraz przygotowali scenkę na konkurs, który miał się odbyć właśnie tego dnia. Całą część artystyczną poprowadziły: Alicja Kosmowska i Aleksandra Rosiak. Okazało się, że wszyscy świetnie się do swej roli przygotowali. Montaż słowno- muzyczny wypadł bardzo dobrze, nie było przegranych. Później odbył się konkurs na rozpoznawanie gałązek, liści i owoców drzew. W tej konkurencji bezkonkurencyjna była klasa IIa, która wygrała. Ostatnią atrakcją tego dnia było rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszonego wcześniej, na „najzieleńszego ludka” Dnia Drzewa. Wygrała Natalia Kiełczykowska z klasy III b, a najzieleńszą klasą została IIa. Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na więcej takich dni.

 


SIE MA...

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2012

 

    Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

        Uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie po raz drugi wzięli udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórkę koordynowały: p. Anna Kamińska i p. Agnieszka Zalewska. Gimnazjaliści kwestowali w niedzielę 8 stycznia w czterech miejscowościach naszej gminy: Wandowie, Jarczewie, Wilczyskach, Lisikierzu. Mieszkańcy byli hojni, bo udało się zebrać ponad 2500 zł (w roku ubiegłym było 2000 zł). Ciekawe, ile pieniędzy zbierzemy w 2013r.? Uczniowie zebrali następujące sumy pieniędzy:

Katarzyna Czajka - 190,64 zł

Kamil Cegiełka - 211,06 zł

Natalia Jakubowska - 377,02 zł

Aneta Kalińska - 267,56 zł

Katarzyna Prządka - 219,49 zł

Monika Chmura - 371,3 zł

Aleksandra Gula - 68,9 zł

Ilona Kołnierzak - 104,79 zł

Natalia Matuszewska - 53,64 zł

Alicja Kosmowska - 218,05 zł

Katarzyna Konieczna - 318,2 zł

Alicja Moreń - 111,83 zł                     Dziękujemy darczyńcom i wolontariuszom.

 

 


 

CZAS BOŻEGO NARODZENIA

 

21 grudnia 2011 roku w naszej szkole  odbywały się Wigilie klasowe i zorganizowaliśmy świąteczną akademię. Uczniowie klasy Ib i III c  przygotowali montaż słowno-muzyczny opowiadający o Bożym Narodzeniu.  Mieliśmy okazję poznać wiele informacji o tradycjach i  obyczajach świątecznych. Nasi koledzy prezentowali informacje w ciekawy sposób. Usłyszeliśmy wiele wierszy, kolęd i  pastorałek. Otrzymaliśmy wspaniałe życzenia od pani dyrektor i  przewodniczącej naszego samorządu.

Po akademii udaliśmy się do  swoich klas, aby przygotować poczęstunek. Życzyliśmy sobie nawzajem  wesołych świąt, dzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Próbowaliśmy różnych potraw, a było ich wiele. Spędziliśmy ten czas  we wspaniałej i przyjaznej atmosferze, rozmawialiśmy o  świętach, wspominaliśmy i śpiewaliśmy kolędy. Później był czas na składanie życzeń kolegom i koleżankom z innych klas. Opuściliśmy szkołę radośni ponieważ każdy z nas cieszył się, że do naszych serc zawita niedługo Jezus. 

Karolina Polak

 


 

WOLONTARIAT W NASZYM GIMNAZJUM

Z okazji tego, że rok 2011 jest rokiem wolontariatu nasz szkolny wolontariat w składzie: Katarzyna Konieczna, Monika Chmura, Aleksandra Gula pod kierownictwem pani Anny Kamińskiej postanowił zaprezentować swoją pracę.

Jesteśmy uczennicami drugiej klasy gimnazjum, uczęszczamy do Zespołu Oświatowego im. Księdza Jana Twardowskiego w Mysłowie. Po dłuższych rozmowach z naszą panią i rodzicami w domu stwierdziliśmy, że chcemy, jak tylko potrafimy, pomagać i opiekować się małymi dziećmi z domu dziecka.

 W naszej okolicy nie ma żadnego domu dziecka, więc poszukaliśmy placówki, której mogłybyśmy pomóc, w innym rejonie. Okazało się, że najbliżej nas (40 km) znajduje się Dom Dziecka w Łukowie.

         Postanowiłyśmy nie zwlekać i od razu nawiązać kontakt. Dyrektor tej placówki chętnie zaakceptował nasz pomysł. Byłyśmy pełne entuzjazmu i zapału. Pomyślałyśmy, że niezręcznie będzie pojechać do dzieci z pustymi rękami, więc zaplanowałyśmy zorganizowanie zbiórki rzeczy, które spodobałyby się dzieciom. W pewną sobotę spotkałyśmy się i wykonałyśmy kilka plakatów informujących o zbiórce, które powiesiłyśmy w szkole. Chciałyśmy, aby wszyscy wiedzieli o naszej akcji. Zorganizowałyśmy apel, na którym powiadomiłyśmy wszystkich o tym, co się dzieje w szkolnym wolontariacie. Chodziłyśmy również do klas, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim o zbiórce. Nie spodziewałyśmy się aż tak wielkiego odzewu. Uczniowie przynieśli wiele zabawek, słodyczy, przyborów szkolnych i ubrań. Skoro miałyśmy już prezenty dla dzieci, trzeba było ułożyć plan naszych spotkań. W tym celu znowu spotkałyśmy się po lekcjach. Doszłyśmy do wniosku, że wiele chciałybyśmy zrobić z dziećmi. Ale niestety musiałyśmy wybrać tylko niektóre z naszych pomysłów. Po 3 tygodniach przygotowań 25 października nadszedł w końcu czas na wizytę w domu dziecka. Byłyśmy bardzo podekscytowane. Miałyśmy nadzieję, że z tą piętnastoosobową grupą dzieci szybko złapiemy kontakt. Te trzy godziny, które z nimi spędziłyśmy, bardzo szybko minęły na pieczeniu ciasteczek, grach i zabawach integracyjnych, wspólnym śpiewaniu, uczeniu gry na gitarze, ćwiczeniu aktorstwa i pomaganiu w odrabianiu lekcji. Chciałyśmy też nauczyć dzieci tańczyć rock and rolla i cha-chy, ponieważ taniec to nasza pasja, którą chętnie dzielimy się z innymi. Dzieciakom podobały się wspólne zabawy proponowane przez nas, bardzo ucieszyły się z prezentów, które im przywiozłyśmy. Do naszej akcji w szkole zgłosiły się także starsze koleżanki z klasy IIIa, oferując nam swoją pomoc i chęć towarzyszenia w wyjazdach do Łukowa. Kolejny wyjazd zorganizowałyśmy z okazji mikołajek. Odwiedziłyśmy Dom Dziecka w Łukowie 6 grudnia 2011r. w stroju Mikołaja i z workiem prezentów dla najmłodszych.

To nie jest pierwszy raz, kiedy pomagamy. Od roku współpracujemy z Gminną Biblioteką Publiczną w Woli Mysłowskiej. Układamy, wpisujemy i okładamy książki, pomagamy w przygotowaniu spotkań autorskich. Swój wolny czas poświęcamy także, pomagając w świetlicy środowiskowej w Woli Mysłowskiej. Tam również bardzo angażujemy się w swoją pracę. W szkole prowadzimy zajęcia pozalekcyjne, podczas których pomagamy dzieciom ze szkoły podstawowej w odrabianiu lekcji. Bierzemy od 3 lat udział w WOŚP, zbieraliśmy nakrętki dla hospicjum i pieniądze (ok. 2 tyś zł), żywność i chemię dla powodzian.

         Praca w wolontariacie daje nam wiele radości i satysfakcji. Uczymy dzieci, ale i my dużo uczymy się od nich. Podczas pracy w Domu Dziecka w Łukowie zdobywamy doświadczenie, które będzie nam potrzebne w dorosłym życiu. Nawiążemy nowe znajomości i przyjaźnie. Nauczymy się pracować w grupie i pomagać innym.

 

Kasia Konieczna

 


 

LOTERIA MIKOŁAJKOWA

 

6 grudnia w czasie jednej z dłuższych przerw odbyła się loteria mikołajkowa, podczas której uczniowie z gimnazjum i z podstawówki mogli wylosować dla siebie bądź bliskiej osoby wcześniej przyniesione przez uczniów klasy IIIa zabawki i maskotki. Jeden los kosztował 2 zł. Akcja została przeprowadzona przez trzy uczennice z klasy IIIa: Anetę, Karolinę i Edytę. Najwięcej losów było wykupowanych przez uczniów szkoły podstawowej, nawet kilka przez jedną osobę, z czego bardzo się cieszyliśmy, ponieważ to świadczy o tym, że potrafimy się angażować w życie szkoły, a także w różne akcje. Po uśmiechach, jakie pojawiały się u dzieci, możemy stwierdzić, że zabawki się podobały.

                                     

Edyta Skwarek

 


 

MIKOŁAJKI

 

Hoł, hoł, hoł… czy są w Mysłowie jakieś grzeczne dzieci?

6 grudnia to mikołajki - tego dnia Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne prezenty, słodycze lub małe zabawki. Zwyczaj ten, jak co roku, kultywowany jest w naszej szkole. W klasach najpierw ciągniemy losy, później obdarowujemy się prezentami. W tym roku Mikołaj postawił na nowoczesność- wśród dziewczyn dominowały perfumy i maskotki, wśród chłopaków - zestawy kosmetyków. Na twarzach wszystkich zagościł uśmiech. Na przerwach można było zobaczyć dziewczyny objadające się czekoladą pod różną postacią - No, no no! W naszej szkole zagościł również Mikołaj z IIa. Obdarował tych grzecznych i niegrzecznych batonami, a nasze nauczycielki czekoladą. W tym dniu każdy był zadowolony, bo to przecież zwiastun Bożego Narodzenia.

Aleksandra Rosiak

 


 

WYJAZD INTEGRACYJNY NA ROZTOCZE

 

Dwunastu naszych gimnazjalistów z klasy IIIa wraz z opiekunem zostało zaproszonych do uczestnictwa w projekcie realizowanym przez Ośrodek Szkolno — Wychowawczy im. H. Sienkiewicza w Baczkowie. W ramach integracji z osobami niepełnosprawnymi 2 - 3 grudnia 2011 roku odbyła się wycieczka na Roztocze. W planie wycieczki znalazło się zwiedzanie miast: Zamość, Zwierzyniec oraz lekcje warsztatowo-kulinarne w Krasnobrodzie i zwiedzanie Zagrody Guciów, czyli gospodarstwa agroturystycznego. Pierwszy dzień wycieczki to Zamość i warsztaty kulinarne oraz podróż do Krasnobrodu (tu mieliśmy nocleg), która trwała ok. 4 godzin. Nikomu jednak nie nudziło się i nie narzekaliśmy.

         W autobusie jedni rozmawiali, inni słuchali muzyki, a jeszcze inni oglądali filmy i śpiewali karaoke.  W czasie podróży „zahaczyliśmy” na chwilę o piękny rynek w Zamościu, gdzie widzieliśmy Ratusz - przykład architektury renesansowej oraz plac
w kształcie kwadratu i inne ciekawe zabytki tego miasta. Później był dojazd do hotelu, zakwaterowanie i  obiad, a po południu warsztaty kulinarne, w których wzięła udział młodzież z klasy IIIa oraz wychowankowie szkoły w Baczkowie. Wszyscy dobrze pracowali, a przy tym było dużo śmiechu, gdyż oprócz zgodnego z przepisem wykonywania „obowiązków” obsypywaliśmy się mąką i zatrudnialiśmy naszych chłopców do ugniatania ciasta, co szło im zadziwiająco dobrze. Może któryś z nich wybiera się na kucharza? Potem kolacja, a po kolacji… pensjonat, czyli wyczekiwany przez wszystkich, zasłużony odpoczynek. Drugi dzień wycieczki to pobudka o 8 i śniadanie. Potem pakowanie się i wyjazd z Krasnobrodu. Pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego do „Zagrody Guciów” w Guciowie, gdzie pan przewodnik opowiadał nam o kruszcach znajdujących się na terenie Lubelszczyzny. Widzieliśmy również chałupę, spichlerz i stodołę sprzed 250 lat oraz przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się ludzie dawno temu. Potem jeszcze zwiedzanie Zwierzyńca i powrót do Krasnobrodu na obiad. Po południu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Czas upłynął na oglądaniu filmów
i radosnych pogaduszkach. Przed szkołą znaleźliśmy się kilka minut po godzinie 19.

 

Ala Kosmowska

 


 

PODSUMOWANIE ROKU CZESŁAWA MIŁOSZA

 

30 listopada 2011r. klasa IIb wraz z kilkoma innymi uczniami z naszej szkoły i panią bibliotekarką Aleksandrą Kamola oraz panią dyrektor Renatą Pacek pojechała do Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Mysłowskiej na prelekcję o życiu i twórczości Czesława Miłosza, którą poprowadził p. Miłosz Kamil Manasterski.

Na wstępie p. Ewa Konieczna - kierownik tej biblioteki - serdecznie wszystkich powitała. Potem zostały wręczone nagrody za udział w konkursie o życiu i twórczości Czesława Miłosza. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc w konkursie „Ludzie, miejsca i wydarzenia historyczne, które warto ocalić" wręczył laureatom nagrody wójt naszej gminy - p. Władysław Mika. Później p. Ewa przeprowadziła ankietę – „Co się nam kojarzy ze słowem biblioteka”. Odpowiedzi nie było za wiele. Padały na przykład takie: książki, bibliotekarka, konkursy, herbata.

Następnie p. Miłosz Kamil Manasterski zaczął w wyjątkowy sposób opowiadać o Czesławie Miłoszu. Stwierdził, że jesteśmy niezwykłą grupą, która posiada bardzo dużo wiadomości na temat poety. Pan Kamil opowiedział nam wiele anegdot o swoim imieniu oraz nazwisku naszego wspaniałego poety Czesława Miłosza.

Pan prelegent włączał nam filmy związane z Miłoszem. Najpierw zaprezentował nam filmik z opisem biurka poety. Pokazał nam również, jakim zabawnym człowiekiem był Czesław Miłosz, włączając nam nagranie z żartobliwą wypowiedzią skierowaną do młodych ludzi.

Pokazał nam, że do wyrażania uczuć - w tym przypadku miłości - człowiek może używać poetyckiego języka. W tym celu poprosił do siebie trzech odważnych chłopaków i jedną dziewczynę. Zgłosili się: Arek Wojda, Adrian Celej, Artur Grzybowski i Ola Rosa. Była to zabawa w "Randkę z poezją". Ola musiała wybrać jednego z naszych kolegów po tym, jak każdy z nich wyznał jej miłość. Wybrała Arka.

W międzyczasie p. Kamil przekazał nam swój tomik wierszy pt. „Złote i czerwone", który był przetłumaczony na język chiński przez Ju Shane. Ta książka jest niesamowita. Wszyscy uczniowie zachwycali się różnorodnością kształtów chińskich znaków.

     Na koniec p. Manasterski przedstawił prezentację swojego wiersza „Selekcja naturalna", który wszystkich rozbawił. Pani Ewa poczęstowała nas pysznymi pączkami i sokiem.

     Wszyscy uważamy ten wyjazd za udany i jesteśmy bardzo wdzięczni pani dyrektor, że zabrała nas na tę prelekcję. Dzięki niej wzbogaciliśmy swoją wiedzę. Było naprawdę fajnie.

Monika Chmura

 

 


 

ZBIÓRKA MAKULATURY

 

W grudniu w naszej szkole została zorganizowana zbiórka makulatury. Wszyscy uczniowie przynosili książki, gazety, itp. Każdy przynosił wszystko co miał. Ludzie nie powinni palić w piecach starych gazet, lepiej zbierać je i oddać jako makulaturę do powtórnego przetworzenia. W ten sposób dbamy o nasze środowisko, nie zatruwamy go. Najbardziej w akcję zaangażowali się uczniowie klasy IIIa, którym udało się zebrać 1320 kg surowca. Dzięki zarobionym pieniądzom zostaną zakupione nowe książki do biblioteki szkolnej a uczniowie dofinansują sobie klasową wycieczkę. Zachęcamy pozostałych do brania przykładu z IIIa, gdyż to nie ostatnia taka akcja w naszej szkole. W przyszłości planujemy kolejna zbiórkę i mamy nadzieję, że wówczas więcej osób się zaangażuje.

                                                                                

Karolina Polak

 


 

ROK MIŁOSZA W GIMNAZJUM W MYSŁOWIE

 

Sejm ogłosił rok 2011 Rokiem Miłosza. W tym czasie uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie podejmowali szereg działań, aby przypomnieć poetę i jego dzieła.  Brali udział w konkursie wiedzy „Nasz Miłosz” na etapie szkolnym, gminnym (9 laureatów) i wojewódzkim (4 laureatów). Życiu i twórczości poety zostały poświęcone trzy edycje Nieustającego Konkursu Czytelniczego organizowanego przez  bibliotekę szkolną. Gimnazjaliści  poznawali utwory Miłosza na lekcjach języka polskiego. 1 grudnia 2011 roku odbyło się podsumowanie wszystkich tych działań. Ich finałem był Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej organizowany po raz 13. i w tym roku dedykowany twórczości Czesława Miłosza. Gimnazjaliści deklamowali i śpiewali wiersze poety. Mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów recytatorskich, wokalnych i instrumentalnych, niektórzy sami komponowali muzykę.  Dla wszystkich wykonawców i słuchaczy była to chwila do głębszych refleksji.

 

 


 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

 

23 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Była to ostatnia dyskoteka przed adwentem. Następną zabawą, jakiej już wyczekujemy z niecierpliwością, będzie choinka.

Zabawa rozpoczynała się o 16.30,  jednak większość uczniów naszego gimnazjum jak i absolwentów, a także osoby spoza szkoły, przybyło później.  Dj, który zabawiał nas swoją muzyką, był już oczywiście przygotowany, więc, gdy zabawa już się rozpoczęła i wszyscy świetnie się bawili, pokazał nam, przy czym najlepiej tańczyć. Oczywiście zaobserwować można było też uczniów, którzy podpierali ściany. Ale to na szczęście nieliczne jednostki, ponieważ większość zajęła się zabawą. Jak to często bywa, nie obyło się również bez małych kłopotów. Na szczęście nasze grono pedagogiczne, które było obecne na dyskotece, szybko interweniowało. Ci, którzy nie potrafili się zachować i bawić, zostali wyproszeni ze szkoły. Ten mały incydent na szczęście nie zepsuł nam zabawy, ponieważ trwała ona jeszcze długo potem. Niestety, dobra zabawa musiała dobiec końca o godzinie 21.

A następnego dnia czekała nas szkoła, więc trzeba było się wyspać.

Z wypowiedzi poszczególnych osób wynika, że dyskoteka się udała, z czego bardzo się cieszymy i mamy nadzieję na więcej takich imprez.

                                               Edyta Skwarek

 


 

ZDROWE ODŻYWIANIE

 

23 listopada 2011 roku do naszej szkoły przyjechała pani Magdalena Kaźmierczak - Sadło z poradni dietetycznej „Na zdrowie”. Opowiadała nam, w jaki sposób powinniśmy się odżywiać. Poznaliśmy główne zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieliśmy się, gdzie mamy szukać poszczególnych składników pokarmowych i do czego są one nam potrzebne. W ciekawy sposób uzmysłowiła nam, jakie zagrożenia płyną ze złego odżywiania się. Pani zaprezentowała piramidę zdrowego żywienia i opowiedziała dokładnie o każdym jej poziomie. Dowiedzieliśmy się o otyłości i anoreksji, czyli o skrajnych chorobach wielu nastolatków.

Mamy nadzieję, że każdy uczeń wyciągnie wnioski z tego spotkania i przeanalizuje swój codzienny plan żywienia, zmieniając go i dostosowując do zasad poznanych podczas prezentacji.

Karolina Polak

 


 

WYPADKI NA DROGACH - POROZMAWIAJMY

 

W Zespole Oświatowym w Mysłowie 17 listopada 2011 r. odbyło się podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, na którą złożyły się różnorodne działania:  lekcje w klasach I i II gimnazjum na temat bezpieczeństwa w pojeździe i  pasów bezpieczeństwa, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy i różnorodne konkursy, np.: na hasło, wiersz i plakat o bezpieczeństwie, na prezentację multimedialną pod hasłem: „Pasy w ruchu drogowym”, na najładniejszą stronę internetową: „Bezpieczeństwo – szkoła, gmina, powiat”. Podczas zebrania z rodzicami przeprowadzona została debata pod hasłem: „Zapinanie pasów łatwa sprawa”. Uczniowie rozdawali ulotki tematyczne:  „Przypnij duszę do ciała”. Podczas apelu uczniowie z klasy trzeciej szkoły podstawowej zaprezentowali przedstawienie pt. „Najezdni”, przeprowadzono konkurs na prawidłowe wezwanie służb ratunkowych i udzielania pierwszej pomocy. Na  zakończenie wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali światełka odblaskowe, a młodzież z gimnazjum -kamizelki odblaskowe, które otrzymaliśmy od sponsora - WORD Biała Podlaska.

 

 


 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

15 listopada 2011 roku w naszej szkole odbyła się akademia związana ze świętem niepodległości. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny. Wszyscy uczniowie słuchali z wielką uwagą i powagą piosenek i wierszy deklamowanych przez naszych szkolnych artystów. Była to dla wszystkich bardzo dobra lekcja historii o naszym kraju. Wszyscy aktorzy bardzo starali się przekazać dramatyczność sytuacji w jakiej znalazła się Polska pod zaborami. Usłyszeliśmy wiele informacji o trzech rozbiorach, 123 latach niewoli i o odzyskaniu upragnionej niepodległości. Tuż po akademii odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

 

 


 

11 LISTOPADA W NASZEJ GMINIE

 

 

11 listopada 2011r., w kościele parafialnym w Wilczyskach, uczniowie z gimnazjum i szkoły podstawowej przedstawili montaż słowno-muzyczny dotyczący święta odzyskania niepodległości przez Polskę. Występ rozpoczął się tuż po mszy o 1130 i trwał 30 minut. Pomimo stresu i awarii sprzętu, wszyscy bardzo się starali i myślę, że stanęli na wysokości zadania. Recytowane wiersze, śpiewane piosenki przypomniały zebranym o naszej drodze do niepodległości. Nasz występ oglądało wiele osób, którym, jak wynika z rozmów, podobała się akademia.

 

 

 


 

JESIENNE PORZĄDKI W LESIE

 

8 listopada 2011r. wybraliśmy się do lasu. Sprzed szkoły wyjechaliśmy o godzinie 830. Głównym celem naszego wyjazdu było posprzątanie lasu. Byliśmy niezadowoleni, dlatego że las był kompletnie zaśmiecony. Przez bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie ludzi nasze piękne, naturalne środowisko zostaje zanieczyszczone.

Po przyjeździe do lasu wszyscy wzięliśmy się do pracy. Las był bardzo zaśmiecony. Po wyczerpującej pracy pan leśniczy zaprosił nas do leśniczówki na ognisko. Po zjedzeniu kiełbasek przyjechaliśmy do szkoły. Cała wycieczka do lasu skończyła się o 1215. Na koniec w imieniu klasy Ia chcemy podziękować naszej wychowawczyni p. Renacie Jakubowskiej i p. Miłosławie Porakowskiej za pomoc w posprzątaniu lasu oraz panu leśniczemu za zaproszenie i oprowadzenie nas po lesie.

 

 

Paulina Dadas

 

 


 

WARSZTATY - METODY AKTYWNEGO UCZENIA SIĘ

 

Dnia 27.X.2011r. w naszej szkole odbyły się WARSZTATY-METODY AKTYWNEGO UCZENIA SIĘ, które prowadziła pani Renata Zielińska – psycholog.

Każdy myślał, że to będą same nudy, jednak wszyscy dobrze się bawili.

Na początku, każdy dostał karteczki ze swoim imieniem i opowiadaliśmy przy całej klasie o sobie. Następnie graliśmy w grę „Przyjechała ciocia z Ameryki i kupiła mi …” musieliśmy dokończyć co chcielibyśmy od niej dostać. Każda następna osoba miała coraz trudniej, gdyż musiała zapamiętać wszystkie te śmieszne rzeczy, które mówiły poprzednie osoby. Tę grę zapamiętaliśmy najlepiej, ponieważ było przy niej najwięcej śmiechu.

Po tej zabawie rozmawialiśmy o tym, jak mamy się odżywiać, aby być skoncentrowanym na lekcjach oraz o tym jak dobrze się uczyć i przygotowywać na sprawdziany. Czas jednak płynął i po ponad 2 godzinnym spotkaniu musieliśmy się pożegnać. Podziękowaliśmy więc pani psycholog,  za przyjazd do nas i przekazanie nam, tak wielu cennych informacji. Podsumowując uważamy, że te warsztaty były nam bardzo potrzebne, gdyż ci, którzy mają problemy lub nie wiedzą jak się przygotować na testy dostali wiele wskazówek.       

                                                                   Paulina i Kamila

 

 


 

BYLIŚMY NA "ANTYGONIE"

 

24 października 2011 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie. Wszystko rozpoczęło się od przyjazdu uczniów na plac szkoły. Około godziny 700 wyjechaliśmy „zwiedzać świat”. Nasza podróż trwała około 2 godzin. Jedni słuchali muzyki, drudzy rozmawiali, a jeszcze inni ucięli sobie krótką drzemkę. W końcu dojechaliśmy… Najpierw był spektakl „Antygona”, który trwał 1,5 godziny.

Niestety, prawie dla wszystkich uczniów okazał się nudny, ale nie dlatego, że nie przypadła im do gustu gra aktorów. Nasi uczniowie preferują inny styl rozrywki. Następnie przeszliśmy do Złotych Tarasów i do Mc Donald, gdzie wszyscy coś „przekąsili” i rozeszli się do sklepu. Jedni kupowali pamiątki, inni włóczyli się bez celu. Najśmieszniej wyglądała grupka chłopaków, którzy jeździli w tę i z powrotem na ruchomych schodach. Po kilku godzinach włóczenia się po centrum handlowym wsiedliśmy do autobusu i rozpoczął się powrót do domu. Nasza wycieczka zakończyła się około godziny 1700. Myślę, że wszystkim ta wycieczka bardzo się podobała. Niektórych ucieszył już sam brak lekcji.

Klaudia

 


 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

14 października to święto nauczycieli, uczniów i rodziców.

Dzień ten jest okazją do wyrażenia życzeń i okazania wdzięczności naszym pedagogom za trud  włożony w naszą edukację i w nasze wychowanie. Z akademii, którą przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani K. Mazur, R. Jakubowskiej i B. Majek  dowiedzieliśmy się, że praca nauczyciela to nie tylko prowadzone lekcje, ale również zeszyty i klasówki sprawdzane po godzinach, posiedzenia rad pedagogicznych, tworzenie mnóstwa papierków dokumentujących pracę ucznia i nauczyciela. Ciągłe dokształcanie się i tworzenie dokumentów na  kolejne stopnie awansu.     

         Część artystyczna, a także życzenia i kwiaty sprawiły (mam taką nadzieję), że nauczyciele odczuli, że doceniamy ich pracę i zaangażowanie w kształtowanie naszych osobowości. Nasi nauczyciele wiedzą o tym, że jak mówił ks. Jan Twardowski

„Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych”

 

 


CIĄG DALSZY SUKCESÓW...

W dniu 29 września odbyły się zawody sportowe w LA  „Szukamy talentów w środowisku wiejskim”.

Nasza szkoła drużynowo zajęła 1 miejsce. 

Sztafeta dziewcząt 4x100m w składzie:

Dominika Wyrzykowska

Iza Antolik

Aneta Jąg

Patrycja Iwaniec    2 miejsce

W skład reprezentacji  szkoły wchodzili:

Karolina Lewoszewska- rzut dyskiem  1 miejsce

Natalia Matuszewska- rzut oszczepem   1 miejsce

Piotr Bytniewski-  rzut oszczepem     1 miejsce

Anna Pietryka- skok w wzwyż  2 miejsce

Adrianna Antolik- rzut oszczepem   2 miejsce

Mateusz Kręt- pchnięcie kulą   2 miejsce

Aneta Jąg- skok w wzwyż   3 miejsce

Jarosław Sprycha- rzut oszczepem  3 miejsce

Iza Antolik- bieg na 100m   4 miejsce

Marcin Wdowiak- bieg na 600m  5 miejsce

Paweł Matyka- bieg na 600m  8 miejsce

 

 


BIEGAMY I WYGRYWAMY!

Dnia 25 września odbyły się Międzynarodowe zawody LA w Siedlcach im. Henryka Jakimiaka.

Drużynowo gimnazjum zajęło 2 miejsce, a indywidualnie:

Aneta Jąg -skok w wzwyż 1 miejsce

Adrianna Antolik - rzut oszczepem 1 miejsce

Monika Głodek -rzut oszczepem 1 miejsce

Natalia Matuszewska -rzut oszczepem 1 miejsce

Karolina Lewoszewska - pchnięcie kulą 2 miejsce

Piotr Bytniewski - rzut oszczepem 2 miejsce

Cezary Kiełczykowsk i- rzut oszczepem 2 miejsce

Grzegorz Odalski - rzut oszczepem 2 miejsce

Mateusz Kręt - pchnięcie kulą 3 miejsce

Anna Pietryka- skok w wzwyż 3 miejsce

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


KAMPANIA WYBORCZA ...;

W dniach 26- 30 odbyła się kampania wyborcza, w ramach której  szukaliśmy kandydatki na przewodniczącą samorządu szkolnego.  W tym roku kandydowały dwie odważne dziewczyny z klas III- Aleksandra Rosiak z III a, znana jako Ola i Natalia Jakubowska z III c, znana jako Natalka;) Niestety, kampania za krótko trwała i oprócz kilku plakatów, dziewczynom (naszym kandydatkom) nie udało się nic innego wymyśleć. Okazało się jednak, że los im sprzyja, gdyż w wyborach padł pierwszy w historii szkoły REMIS- po 75 głosów każda. Niektórzy nie ukrywali zaskoczenia i rozczarowania, że jego „ulubienica” nie wygrała, a inni wręcz cieszyli się, że kampania potrwa kolejny tydzień. Tak też się stało. Zaczęła się kolejna kampania- w dniach 3-7 października i wybory przełożono na piątek 7 października 2011 roku. Tym razem dziewczyny nieco bardziej się postarały. Rozwiesiły plakaty, sprzedawały ciasto, wymyśliły nowe spoty oraz hasła, ale chyba najciekawszą częścią były koszulki, które nosiły zwolenniczki Oli Rosiak;).

Padały różne slogany reklamowe, a to przykłady: „Jeśli zagłosujesz na Jakubowską będziesz mieć szkołę boską” „Ola jest taka, że dostaniesz dziś buziaka”, „Każdy głos na Olę oddany, będzie pod uwagę brany”. 

Miejmy nadzieję, że wszystko, co kandydatki obiecały w swojej kampanii wyborczej będzie zrealizowane. Tak naprawdę nie ważne, kto wygra. Każdy by chciał, by to była jego kandydatka to i tak liczy się dobra zabawa. I jak pisał jeden z poetów świata „Przegrywa ktoś, by ktoś wygrać mógł, a przegrać też trzeba umieć”.

 
Edyta


CO DALEJ PO GIMNAZJUM?

29 września oraz 3 i 4 października 2011 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty zawodoznawcze  pod hasłem „Co dalej, po gimnazjum?”, które poprowadziła pani Renata Okoń — pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Myśleliśmy, że będą to same nudy i gawędzenie o tym, gdzie mamy się udać dalej do szkoły, po gimnazjum. Tak jednak nie było, a to spotkanie przerosło nasze oczekiwania. Na samym początku przedstawiliśmy się i opowiedzieliśmy  o sobie. Następnie przeszliśmy do kolejnego etapu tego spotkania. Dostaliśmy karteczki, na których mieliśmy wypisać 4 dobre cechy siedzącego obok kolegi. Wydawałoby się, że znamy się tyle czasu i jest to rzecz łatwa, nic bardziej mylnego. Najgorzej właśnie jest opisać kogoś, kogo niby się dobrze zna. No, ale po wielu trudach jakoś się udało. Potem rozmawialiśmy na temat doboru szkół. Podzieliliśmy się na kilka grup, m.in. społeczną, przedsiębiorczą itp. Wybraliśmy sobie szkoły, do jakich chcielibyśmy uczęszczać. (oczywiście, decyzję będziemy jeszcze zmieniać milion razy). Następnie każda grupa miała za zadanie wybrać jeden zawód pasujący do reprezentowanej przez nią grupy zawodów. Kolejną atrakcją” tego spotkania była rozmowa z pani Okoń, która czuwała nad nami na każdym etapie naszej pracy. Podpowiadała, doradzała  na koniec „omawiała” każdego ucznia osobiście.

Czas jednak płynął i po ponad 3-godzinnym spotkaniu czas było się pożegnać. Podziękowaliśmy więc pani psycholog  za przyjazd do nas i przekazanie nam tak wielu cennych informacji. Zostaliśmy również zaproszeni na indywidualne spotkania w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Łukowie, gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości związane z wyborem szkoły. 

Reasumując, uważam, że te warsztaty były nam bardzo potrzebne, gdyż ci, którzy już wybrali szkoły upewnili się tylko w swoim wyborze, a ci, którzy jeszcze się wahają ,zostali „pokierowani” w dobrym kierunku.

Klaudia


DYSKOTEKA OTRZĘSINOWA

22 września 2011r. o godzinie 1700 w naszej szkole zaczęła się dyskoteka. Na początku żeby tradycji stało się za dość musieliśmy ochrzcić pierwszoklasistów. Konkurencje z tym związane przygotowali uczniowie klas IIA i IIB. Aby ocenić zmagania pierwszaków potrzebne było jury, w którego skład wchodziły uczennice klas trzecich: Alicja Kosmowska, Aleksandra Rosiak i Magdalena Głodek. Cała rywalizacja składała się z 5 zadań, Wygraną klasą okazała się IA.

Ta część imprezy niestety, przebiegła mało sprawnie. Nie podobało mi się bardzo zachowanie pierwszych klas. Osoby, które zostały wytypowane do konkurencji; uciekały i nie chciały brać udziału w zabawie. Niektórzy zachowali się jak przedszkolaki pokazali, że nie potrafią się bawić. Nie tak powinni się zachowywać uczniowie naszego gimnazjum. Popracujcie nad sobą, trzeba wiedzieć, kiedy należy się śmiać, a kiedy bawić w berka.

Po części bardziej oficjalnej przeszliśmy do najmilszej części otrzęsin, czyli dyskoteki. Tu nie mogę powiedzieć, że klasy pierwsze źle się zachowały. Było bardzo mało osób podpierających ściany, co nas bardzo cieszy. Wszyscy, którzy przyszli bawili się w kółkach lub w parach. Ogólnie zwiększyła się frekwencja uczniów chodzących na dyskoteki. Do samego końca zabawa przebiegała bez żadnych spięć i zakłóceń. Dyskoteka zakończyła się o godzinie 2200.

Naszym zdaniem było super fajnie.

Alicja Kosmowska


 

1 WRZEŚNIA ROKU PAŃSKIEGO 2011

       1 września 2011 roku rozpoczął się nowy rok szkolny 2011/2012.

     Dla niektórych był on szczęśliwy, a dla innych nie. Z opinii uczniów wynikało, że jedni (w szczególności pierwszoklasiści) nie mogli się doczekać tego dnia, jednak byli też tacy, dla których ten dzień to najgorszy dzień w roku. Rozpoczęcie roku obyło się o godzinie 900. Na sali zgromadzili się nie  tylko uczniowie i nauczycieli, ale również dość liczne grono rodziców. Przywitaliśmy ich gromkimi brawami. Następnie rozeszliśmy  się do klas by porozmawiać chwilkę z wychowawcami i przywitać się  po długiej przerwie z naszymi kolegami i koleżankami. 2 września  została odprawiona msza święta, na której pojawiła się nowa osoba, a był nią ksiądz Arkadiusz Rogalski. Odprawił on mszę świętą i wygłosił kazanie. Wszyscy byli pod wrażeniem „szybkości” i sprawności, z jaką wypowiedział swoje przemyślenia.  Ten rok szkolny zapowiada się bardzo ciekawie, w szczególności dla klas trzecich, które w tym roku piszą nowy egzamin gimnazjalny.

    Życzmy im powodzenia;)